Kako da učinite vrtlarstvo pristupačnijim za starije osobe

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

Starenje dolazi sa značajnim fizičkim izazovima koji baštovanstvo mogu učiniti težim i manje prijatnim nego što bi trebalo biti. U nastavku teksta ćemo pokušati da vam predlpožimo i objasniomo kako baštovanstvo učiniti pristupačnijim za starije osobe

Da bi ste starijoj osobi iz vašeg okruženja olakšali  rad u vrtu trebalo bi da razmotrite neke od sledećih saveta i ideja:

- Kada su u pitanju fizički zahtevni zadaci kao što su podizanje, uklanjanje korova, orezivanje, obrada tla... obezbedite im još nečiju pomoć
- Uredite prostor za vrtlarstvo kontejnera kako biste sveli na minimum potrebu za savijanjem i klečanjem;
- Navodnjavanje kap po kap je najbolji izbor za zatvorene i manje otvorene prostore;
- Obezbedite klupe u senovitom delu vrta kako bi mogli odmoriti u hladu;

Baštovanstvo takođe može učiniti čuda za zdravlje i blagostanje. Navešćemo vam samo nekoliko zdravstvenih prednosti svakodnevnog baštovanstva za starije osobe:
- poboljšava izdržljivost i snagu
- smanjuje stres, poboljšava raspoloženje
- koristi imunološkom sistemu
- održava fleksibilnost i pokretljivost

Za prevazilaženje usamljenosti koja je jedan od najvećih problema kod starijih osoba bavljenje baštovanstvom je jedan od savršenih načina prevazilaženja samoće jer usvajanje hobija će popuniti slobodno vreme. Baštovanstvo / vrtlarstvo će poboljšati kvalitet života starijih ljudi. Baštovanstvo je jedan od najkorisnijih hobija za vežbanje tela i mozga!

Agroinfo.rs

Kako da učinite vrtlarstvo pristupačnijim za starije osobe

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Svi oni koji bi želeli da steknu osnovna znanja i veštine iz oblasti baštovanstva će za to imati priliku u oktobru i novembru, jer je organizacija Ekonaut najavila nekoliko predavanja i radionica iz oblasti vrtlarstva.

Stabla različitih vrsta biljaka se razlikuju po veličini, strukturi, ali sva imaju istu funkciju. Međutim, postoje drvenaste biljke čije grane izrastaju direktno iz zemlje, nemaju stablo kao drveće. Koje su još razlike?

Neke vrste povrća su osetljive na niske temperature. Seme pojedinih vrsta neće da klija. Ovo nisu jedine specifičnosti.

Seoska, prigradska ili urbana bašta je praktičan i zdrav način da dodamo sveže povrće i voće na naše trpeze. Glavno pitanje je kako da osiguramo snažan rast svojih biljaka. Ovo su baštenski saveti iz prošlosti.

Vođenje baštovanskog dnevnika će vam pomoći da budete organizovaniji. Evo i kako.

Svim biljkama je potrebna sunčeva svetlost kako bi proizvele dovoljno hrane putem fotosinteze. Međutim, ne treba svima ista količina direktnog sunca. Neke biljke traže mnogo sunca, dok je drugima potrebno sasvim malo. Najvažnije je da znate koliko vam je osunčan svaki deo bašte ili dvorišta. Jednom kada to utvrdite, nikada nećete imati dilemu da li ste biljci pružili pravo mesto za život.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета