Како можете повец́ати број преживелих и успешно залучених прасади?

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Сложеност овог посла највише се огледа у одржању принове у животу, одржању његове телесне тежине и општег здравственог стања. Некада су узгајивачи трошили много времена и ресурса како би прасад одржали у оптималном стању, које подразумева и здравље и тежину.

Међутим, права мука настаје када се крмача опраси. Људски фактор је ту пресудан како би у леглу сви преживели.

Формула која решава проблем

Како водити правилан узгој, повећати број преживелих и успешно залучених прасади.

Не постоји боља храна за прасад од млека крмаче, јер његов нутритивни састав потпуно одговара потребама прасади у тој животној доби. Зато је важно да се у првим недељама живота прасади омогући довољна количина млека.
Правилна исхрана крмача у периоду дојења, али и у фази супрасности, омогућиће довољну количину млека. Ипак, у пракси се дешава да из неколико разлога крмача нема довољно млека, па је потребно прасад почети раније прихрањивати.

Зашто је велики изазов одгојити здраву прасад?
Прихрана прасади постала је ствар науке, будући да они одмах при рођењу лако губе телесну тежину, да су осетљиви и да им треба посветити пуну пажњу до залучења. Губици су чести и бројни. Због побољшане генетике свиња, број прасади по леглу годинама расте.
За произвођаче свиња приличан је изазов одгојити здраву прасад. Вец́и број прасади по леглу значи пад телесне тежине, а то аутоматски значи да је принове неопходно прихрањивати.
За свако прасе које је опрашено после 14-ог, тежина при рођењу пада за око 35 грама по прасету. Тако тежина при прашењу 17-очланог легла може бити чак 100 грама мања по прасету.

Прихрана захтева комбиновање великог броја намирница и пажљиво руковање нутритивним вредностима. У данашње време, научници су дошли до формула које обезбеђују све потребно за здраву исхрану прасади.Ово чини суплементе за исхрану још важнијим.

Допуна која живот значи

Зато је добро допунити храну прасадима са млечним заменицама почевши вец́ од другог дана. Што прасад брже долазе у контакт са храном, а не само са мајчиним млеком, то се цревни систем боље прилагођава варењу ове висококвалитетне хране.
На тржишту постоје многи произвођачи који се труде да имплементирају најбоље формуле за прихрану. Међутим, у пракси се показало да додатак исхрани, прасадима обезбеђује и гарантује све потребне храњиве вредности и на тај начин повећава број преживелих у леглу.
Поред тога, они ц́е бити залучени уз вец́у тежину, лакше ц́е наставити развој и бити здравији након залучења. Ово је демонстрирано и понављано у разним огледима и дугогодишња искуства имплементације формуле у пракси показала је изузетне резултате.
Прасад која су конзумирала довољно млека / хране у прасилишту показују мање проблема након залучења. То је зато што ц́е та прасад имати постепено уношење хране после залучења. Због тога они не показују пад на тежини. Зато се препоручује рано и довољно допуњавати исхрану у прасилишту.

Izvor:/boljazemlja.com

Како можете повец́ати број преживелих и успешно залучених прасади?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета