Извор: Пиксабеј

Извор: Пиксабеј

Свако од вас у својој кухињи има бар једну врсту бибера зато што је то ипак најпопуларнији зачин на свету. Међутим, да ли сте знали да поред белог и црног постоји још различитих врста бибера?

Црни бибер
Црни бибер се прави тако што се ситна зрна беру док су још зелена и онда се кувају. Топлотом се ослобађају ензими због којих зрно добија браон боју. Током сушења зрно додатно потамњује и добија финалну црну боју, када постаје спремно за употребу. Зрна се могу сушити на сунцу или механичким путем. То се ради да би се добила кора која је смежурана и да би се на крају спојила са семеном.

Црни, бели и зелени бибер настају од једне исте биљке, а једина разлика између њих је у начину обраде и дужини сушења зрна.

Теличери бибер
Назив ове врсте црног бибера се не односи на квалитет нити на географско порекло, већ на величину. Зрна овог бибера су већа од зрна обичног црног бибера, а величина утиче на укус. Овај зачин има мању љутину, већу комплексност укуса и истанчаност цитрусне ноте.

Бели бибер
Овај бибер се производи тако што се отклањају кора и месо плода, а остаје само семенка, односно зрно. Ово се постиже тако што се плод потапа у воду на неколико дана и након што набубри, долази до одвајања семенки. Бели бибер је јачи од црног бибера и најчешће се користи у кинеској кухињи.

Зелени бибер
Овај бибер је последњи прави бибер и појављује се у два облика. У првом начину припреме зелени бибер се обрађује исто као црни, само што се додаје сумпор-диоксид који му даје зелену боју. Након сушења понекад може имати блажи укус него црни бибер. Друга врста зеленог бибера је ређа и скупља.

Продаје се потпуно свеж, тек убран са биљке или конзервиран као туршија. Ако је сачуван као туршија, он задржава оштрину и најчешће се користи у тајландској кухињи.

Индијски дуги бибер
Ова врста нема класично зрно бибера, мада спада у породицу бибера. Овај бибер се разликује превасходно у изгледу плода који је дугуљаст и чини га мноштво ситних зрнаца величине семенке мака распоређених у ресе сличне онима код леске. У односу на црни бибер ова врста је знатно интензивније ароме и јачег укуса и теже се гаји.

Розе бибер
Розе бибер не припада породици бибера, већ потиче из Јужне Америке са зимзеленог дрвета из породице индијских ораха. Ружичасти плод ове биљке се суши, али се не кува као црни бибер, па тако задржава лепу боју.

Има изражен укус воћа, нема интензивну љутину као прави бибер и има деликатнији укус. С обзиром на то да потиче из породице ораха, људи који су алергични на орахе треба да избегавају розе бибер.


Сечуански бибер
Не припада породици бибера, већ овај карактеристичан кинески зачин потиче од семенки једне цитрусне биљке. Његов укус не подсећа на укус бибера, није толико љут, већ ствара чудан осећај „утрнулости“ у устима.

agromedia.rs /

Све о биберу

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Постоји велики број органских препарата који се могу користити за заштиту биљака, али је мало оних који се лако припремају и који су ефикасни као што је спреј од лука и бибера. Тај спреј је настао комбиновањем више рецепата, и што је најбоље, све састојке можете пронаћи у својој кухињи.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета