Када селити пчеле на пашу и зашто некада то не смете!

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Без сеоба пчела на пашу нема високе производње меда. Тешко је наћи место на ком би се могло пчеларити а да то не подразумева да пчеле током целе сезоне имају добру пашу.

Уколико се пчелари одлуче да селе своје кошнице, требало би пре свега да израчунају колики се приход од паше очекује и колики ће бити трошкови сеобе. Наравно, треба узети у обзир евентуалне штетне последице, настале сеобом, на пчелиње заједнице (на пример гњечење и гушење пчела, хабање кошница, ломљене саћа), а треба узети у обзир и колико ће се то одразити на коришћење каснијих паша. На пашу се исплати селити само онда ако се постигну сразмерно укупно већи приходи од укупно остварених трошковова при коришћењу конкретне паше, тј. ако сеоба на ту пашу допринесе повећању укупне производње и добити пчелињака у току године. Уколико селидба, радна снага, губици и слично имају исту вредност колико и добијени производи на тој паши, онда нема економске исплативости за сеобу пчела.

На главну пчелињу пашу треба селити само јаке и здраве пчелиње заједнице јер се од слабих не могу очекивати вишкови меда за врцање, јер најчешће трошкови сеобе премашују добит од изврцаног меда. Сеоба слабијих пчелињих заједница се врши само уколико на претходном месту нема уопште надражајне паше, или ако пак предстоји третирање терена пестицидима штетним за пчеле.

Пчелиње заједнице које болују од заразних болести одраслих пчела или пчелињих легла не смеју се селити. Селидба пчела у оваквом стању је законом забрањена и пчелар је законски обавезан, пре него што пресели своје пчеле, да прибави уверење о здравственом стању својих пчела.

Izvor: agropress.org.rs

Када селити пчеле на пашу и зашто некада то не смете!

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Masovno uginuće pčela u Srbiji pretvara se u pravu ekonomsku katastrofu - šteta bi mogla da premaši čak 100 miliona evra, procenjuju stručnjaci iz Saveza pčelarskih organizacija Srbije.

U Srbiji je u toku masovno uginuće pčela, do sada je stradalo više od 50 odsto društava, a uzrok je, verovatno, prošlogodišnja suša i nedostatak polena zbog čega su loše hranjene tokom perioda odgajanja „zimskih“ pčela, rekao je predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije Rodoljub Živadinović.

Pčele, koje imaju ključnu ulogu u proizvodnji hrane, umiru u zapanjujućem broju u Sjedinjenim Američkim Državama.

Početak proleća praćen smenom obilnih kiša i visokih temperatura, smanjiće knjaževačkim pčelarima prvi prinos bagremovog meda u dolini Timoka. Ipak mnogi koji svoje košnice sele, pokušaće da to nadoknade u Gabrovnici, selu u podnožju Stare planine, gde bagrem poslednji cveta i gde košnice godinama dovoze pčelari iz drugih gradova.

Revoluciju u pčelarstvu sa košnicama cilindričnog oblika donose dva mlada nemačka preduzetnika, Filip Pothast i Fabian Visšman koji su 2021. godine osnovali start-up Hiive u Berlinu.

Novi praktičan i prilično jeftin uređaj za detektovanje nekih bolesti, bez biopsije i sličnih bockanja, uključuje najdragocenijeg insekta za svetu, pčelu. Neverovatna dosetljivot portugalske dizajnerke olakšaće dijagnostifikovanje i ranih faza mnogih oboljenja.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета