Sa lepim vremenom počinju i prvi pregledi košnica, evo na šta treba obratiti pažnju

Foto: Unsplash

Foto: Unsplash

Sa lepim vremenom bez vetra, kada spoljna temperatura poraste i dostigne 18 stepeni, može se početi sa prvim prolećnim pregledom pčelinjih društava.

Stručnjaci savetuju da se vodi evidencija o stanju u košnicama ukoliko imate deset i više društava. U tu evidenciju obavezno se unosi:

1. Prisustvo matice
2. Površina zaleženog saća
3. Broj ’ulica’ zaposednutih pčelama
4. Procena stanja zaliha meda i polena
5. Kontrola prisustva bolesti i parazita

Dobro izimljena društva koja su zdrava i sa dosta hrane veoma lako prelaze iz stanja hibernacije u intenzivan razvoj potreban da bi se društva postepeno spremila za glavne paše – bagrem, lipu, livadu…

Ukoliko su matice obeležene, lako su vidljive, dok se ocena kvaliteta rada matice u tom periodu vrši samo na osnovu njene sposobnosti da zaleže veliku površinu ramova i ako je to zadovoljavajuće, prelazi se na pregled popunjensti ulica, kažu iz Poljoprivredne stručne službe Srbije.

Ako imate 5-6 dobro popunjenih ulica u LR i 4-5 kod DB košnica, smatra se da postoje sasvim solidna društva. Uporedo s tim utvrđuje se količine meda i polena. Svaka košnica koja ima manje od 6-8 kg meda smatra se da joj je potrebna dodatna hrana u vidu šečerno-medne pogače ili šećernog sirupa.

Vrlo je važna i kontrola bolesti koja se vrši pregledanjem legla, prisustva krečnog legla, nozeme, kuge, te utvrđivanjem broja mrtvih pčela na podnjači. Ako je taj broj neuobičajeno veliki, potrebno je uzeti nekoliko pčela i poslati ih na analizu u nadležnu veterinarsku ustanovu. Ostale pčele i nečistoće sa podnjače je potrebno zakopati u zemlju ili spaliti kako zdrave pčele ne bi došle u kontakt sa njima i kako se ne bi napravila veća šteta.

Agroinfo.rs

Sa lepim vremenom počinju i prvi pregledi košnica, evo na šta treba obratiti pažnju

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Masovno uginuće pčela u Srbiji pretvara se u pravu ekonomsku katastrofu - šteta bi mogla da premaši čak 100 miliona evra, procenjuju stručnjaci iz Saveza pčelarskih organizacija Srbije.

U Srbiji je u toku masovno uginuće pčela, do sada je stradalo više od 50 odsto društava, a uzrok je, verovatno, prošlogodišnja suša i nedostatak polena zbog čega su loše hranjene tokom perioda odgajanja „zimskih“ pčela, rekao je predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije Rodoljub Živadinović.

Izveštaji o masovnom uginuću pčela i praznim košnicama stižu iz skoro svih krajeva Srbije. Pomor je ponegde i sto odsto

Pčele, koje imaju ključnu ulogu u proizvodnji hrane, umiru u zapanjujućem broju u Sjedinjenim Američkim Državama.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета