Kako sezonski radnici u poljoprivredi vide i šta misle o pojednostavljenju elektronske prijave

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Od 2019. godine, otkako se primenjuje zakon koji uređuje pitanje povremenog rada na njivama i farmama, povećan je broj prijavljenih sezonskih radnika u poljoprivredi Srbije, i to deset puta.

Ovi radnici dobili su za svoj rad sva prava koja iz takve vrste angažovanja proizilaze.

Prema podacima Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED), koja je učestvovala u pripremi i uspostavljanju sistema elektronske prijave, u legalne tokove uvedena je polovina od 80.000 sezonskih radnika, koliko ih, prema procenama Zavoda za statistiku, ima u poljoprivredi. Većina ih je ranije bila angažovana na crno, bez ikakvih prava, plaćenih poreza i doprinosa, a sada ih poslodavci i država tretiraju jednako kao i druge zaposlene. Nije lako imati fabriku pod otvorenim nebom, znaju poslodavci, čiji profit zavisi od vremenskih i tržišnih prilika, i koji su doskora u velikom broju slučajeva izbegavali da prijavljuju sezonce zbog dodatnih troškova, komplikovane procedure i nedovoljno fleksibilnog načina ugovaranja. Još teže je raditi na njivi – to znaju sezonci koji su do početka primene

Zakona o pojednostavljenom radnom angažovanju na sezonskim poslovima u određenim delatnostima bili uskraćeni za mnoga prava. O tome govori i iskustvo Humanitarnog centra Rom iz Obrenovca, koji se, između ostalog, bavi organizovanjem radnika za povremene poslove u poljoprivredi. U okviru nekoliko projekata ova organizacija nastojala je da doprinese boljem statusu romskih porodica pronalazeći im zaposlenje. 

Grupe koje je organizovalo udruženje Rom uglavnom čini 20 do 40 radnika. Jovanović naglašava da sistem elektronske prijave sezonaca donosi veliku promenu kada je reč o položaju povremeno angažovanih radnika, u smislu obezbeđivanja sigurne nadoknade, prijave kod nadležnih, osiguranja, ali i bolje komunikacije i uređenja celog sistema. – Elektronsko prijavljivanje je veoma dobro za radnika, ali naši korisnici nisu bili dovoljno informisani pre ovog angažovanja o takvom načinu prijave. Smatramo da još uvek u mnogim sredinama zainteresovani za sezonske poslove nemaju saznanja o mogućnostima i prednostima elektronske prijave i da je potrebno dodatno raditi na promociji tog značajnog sistema – poručuje Jovanović.

Organizacija Fenomena iz Kraljeva dala je doprinos ovom pitanju, realizujući projekat „Sezonsko zapošljavanje u poljoprivredi“ u okviru GIZ-ovog programa “Migracije za razvoj”. Cilj ovog programa je socioekonomska reintegracija povratnika iz Nemačke i lokalnog stanovništva iz teže zapošljivh grupa. 

Predstavnica organizacije Aneta Dukić kaže da je među sezonskim radnicima sa kojima je Fenomena bila u kontaktu bio ujednačen broj muškaraca i žena, s obzirom na to da često supružnici dolaze zajedno na posao, pa i cele porodice. Većini je to jedini izvor prihoda.

– Većini korisnika i korisnica sa kojima smo razgovarali u početku nije dovoljno jasno zašto se radi elektronska prijava i nema pisanog ugovora i pomalo se pribojavaju da će izgubiti primanja poput socijalne pomoći i da će biti izbrisani sa evidencije Nacionalne službe za zapošljavanje. Međutim, kada saznaju da je zakonom predviđeno da zadrže svoja prava i kako shvataju da su zdravsteno osigurani na radnom mestu i kako redovno primaju naknade za rad, stiču i dodatno poverenje u sistem. Sistem može biti od koristi sezonskim radnicima i radnicama koji nastoje da što veći broj dozvoljenih dana rade u toku godine, ali je mnogima potrebno dodatno informisanje o svim prednostima prijavljivanja – naglašava Aneta Dukić.

Prema zakonu, sezonski radnik je radnik kojeg poslodavac angažuje za obavljanje sezonskih poslova uz novčanu naknadu. Dakle, oni koji rade bez naknade za rad ne spadaju u sezonske radnike. Zakon propisuje i da radnik ne može biti angažovan više od 120 dana u kalendarskoj godini na sezonskim poslovima kod jednog poslodavca. Ukoliko poslodavac angažuje sezonskog radnika i po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima, i u tom slučaju radnik ne može da radi više od 120 dana u kalendarskoj godini, računajući zbir dana po oba osnova radnog angažovanja.

Sezonski radnik ima pravo da za svoj rad bude plaćen, i to po času rada. Najniži iznos radnog sata ne sme biti niži od minimalne cene rada. Naknada za rad isplaćuje se na kraju radnog dana ili u drugim dogovorenim rokovima. Nezavisno od visine dogovorene dnevnice, poslodavac ima obavezu da za sezonskog radnika na kraju meseca plaća doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje, čime radnik stiče pravo na penzijsko i invalidsko osiguranje.

Izvor:agrosmart.net

Kako sezonski radnici u poljoprivredi vide i šta misle o pojednostavljenju elektronske prijave

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Jesenja setva pšenice u Srbi se bliži kraju, zasejano je manje parcela nego prošle godine, zemljište je nedovoljno nađubreno, seme je korišćeno sa "tavana", a ne deklarisano, pa se dogodine ne može očekivati dobar rod, rekli su danas poljoprivrednici

Sredstva predviđena za poljoprivredu u budžetu za sledeću godinu dovoljna su za sva predviđena direktna davanja u okviru podsticaja u poljoprivredi, izjavila je danas državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Milica Đurđević.

Otopljavanje pogoduje poljoprivrednim štetočinama, jer mogu da ubrzaju razmnožavanje, prežive zimu i migriraju dalje ka severu. Priča o širenju insekata i drugih štetnih vrsta tek će da dobije na značaju, ocenila je naučnica Sandra Krengel-Horni.

Od uvođenja elektronskog sistema i početka primene zakona u januaru 2019. godne, broj legalno angažovanih sezonskih radnika povećan je više od 20 puta

Poljoprivrednike u Srbiji najviše muče višak mleka i mlečnih proizvoda na zalihama, kao i pad cene pšenice koji je došao iz Evrope, izjavila je ministarka poljoprivrede napominjući da su dogovorene mere usmerene na prevazilaženje tih problema

Poljoprivrednici u Srbiji će sledeće nedelje izaći na protest upozorenja, blokadom puteva na više mesta, ako država ne ponudi rešenja za probleme sa viškovima mleka i žitarica, izjavio je danas predsednik Udruženja odgajivača goveda u centralnoj Srbiji Milija Palamarević.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета