Ukupna vrednost poljoprivredno-prehrambene trgovine EU preko 157 milijardi evra za šest meseci

Foto: Unsplash

Foto: Unsplash

Uprkos sporom prvom kvartalu, ukupna vrednost poljoprivredno-prehrambene trgovine EU (izvoz plus uvoz) za period januar-jun 2021. godine iznosila 157,1 milijardi evra, pokazuje najnoviji mesečni izveštaj Evropske komisije

Ovo predstavlja povećanje od tri odsto u odnosu na isti period 2020.

Izvoz je povećan oko šest odsto – na 95,3 milijarde evra, dok je uvoz pao za jedan odsto – na 61,8 milijardu evra. Suficit u trgovini poljoprivredno-prehrambenim proizvodima je 33,5 milijardi evra za prvu polovinu godine. To je povećanje od 21 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

Gledajući mesečna kretanja, vrednosti izvoza poljoprivredno-prehrambenih proizvoda EU u junu 2021. bile su 14 odsto veće u odnosu na isti mesec 2020. godine, nakon stalnog povećanja od marta 2021. Mesečne vrednosti uvoza EU ​​u junu 2021. bile su 10 odsto veće u odnosu na isti mesec 2020. godine, nakon praćenja uzlaznog trenda od marta 2021.

Za period januar-jun 2021, vrednost izvoza u Veliku Britaniju pala je za 446 miliona evra, što je dva odsto manje u odnosu na prvu polovinu 2020. godine. Slično, ukupni pad uvoza poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u EU uveliko je uzrokovan smanjenjem uvoza iz Velike Britanije, za 30 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Došlo je do značajnog povećanja izvoza u brojne glavne trgovinske partnere u odnosu na prvu polovinu 2020. To uključuje izvoz u Sjedinjene Države, de je najviše išlo vino, žestoka pića, likeri i prerađevine od povrća. Takođe, porastao je i izvoz u Kinu, a povećana je i vrednost izvoza u Švajcarsku, Norvešku, Izrael i Kanadu. U periodu januar-jun takođe se povećala vrednost uvoza proizvoda iz Brazila, Indije, Australije, Srbije i Argentine.

Agroinfo.rs/agrosmart.net

Ukupna vrednost poljoprivredno-prehrambene trgovine EU preko 157 milijardi evra za šest meseci

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Poljoprivrednici su u 2024. godini zabeležili smanjene proizvodne rezultate. Teška ekonomska godina uslovljena je pre svega lošim meteorološkim uslovima koji nisu išli na ruku proizvođačima. Najtoplije leto uticalo je na rod gotovo svih ratarskih kultura, ali i na proizvodnju voća.

Tržnica u centru Kaira, a na njoj ponuda - malina iz Arilja, borovnica iz Šapca, šljiva iz Osečine ili jabuka iz Topole.

Izvoz borovnica i brusnica iz Srbije porastao je 32 puta od 2015. do 2022. godine i sa vrednošću izvoza od 27 miliona evra Srbija se nalazi na 16. mestu u svetu po izvozu ovog bobičastog voća. Više od 27 miliona evra za izvoz.

Proizvođači borovnica i suvih šljiva u Srbiji zadovoljni su mogućnošću da to voće izvoze u Kinu bez carine, nakon stupanja na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini sa tom zemljom.

Zakomplikovan izvoz na rusko tržište, ali i veliki uvoz, tvrde leskovački povrtari, oborili su cenu kupusa.

U Srbiji je u 2022. godini zasejano 732.000 hektara pšenice, a prema rečima zvaničnika, imamo dovoljno hrane i za sebe i za izvoz.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета