Кајсија за 2 године ВРАЋА УЛОЖЕНО, а одржавање је јефтиније

Кајсија почиње да рађа након 3 до 4 године, а за 2 године може исплатити уложено. Отпорна је на болести и штеточине много више него неко друго воће па је одржавање доста јефтиније. Шта кајсија тражи да би вас наградила својим сочним плодовима?

Уколико желите да посадите кајсије у свом дворишту или да заснујете засад неопходно је да се добро информишете о захтевима овог воћа и процените да ли можете да им обезбедите услове како би вам биљке донеле квалитетне плодове и пун род. Ми смо издвојили основне ствари које је потребно да знате пре него што се одлучите да их засадите.

Одабир сорте

Први и најбитнији корак је одабир сорте. Уколико планирате воћњак, родност је једна од најважнијих ствари при избору сорте. Такође, треба знати да је већина сорти кајсије самооплодна. Да ли ћете одабрати новије сорте које имају веће плодове или домаћу стару сотру која има ситније али укусније плодове и која је доста отпорнија наше временске услове – на вама је да одлучите. Важно је да одаберете квалитетне, сертификоване саднице од провереног расадника.

Где посадити кајсију: земљиште и позиција

Кајсија воли добро дренирано земљиште, растресито, да корен може лепо да се развија. Највише јој одговара слабо алкално земљиште и умерено влажно. Најбоље се узгаја на местима где је заклољена од хладних ветрова јер је на њих јако осетљива.
Ако је садите у дворишту најбоље да јој нађете позицију да буде заклоњена зидом или неком другим већим дрветом са севера, а да буде отворена према југу. Кајсија тражи доста сунца које јој помаже да се заштити од болести и да развије плод високог квалитета.

Када и како се сади кајсија
Кајсија се може посадити из семена, а можете узети и саднице. Саднице треба посадити у јесен како би се што боље укорениле. Уколико формирате засад, у зависности од сорте, размак садње је од 4,5џ5,5 м до 5,5џ7м.

Засад кајсије је потребно доста унапред испланирати. Стручњаци препоручују да се воћњак испланира у три фазе: док се један део крчи, други да је у фази подизања, а трећи већ да интезивно рађа. На тај начин се избегавају године без прихода.


Кајсија се сади тако што се припреми велика рупа у коју се дода доста трулих органских материја. Боље је да рупа буде широка него превише дубока.

Након што се садница смести у земљу потребно је да се корен прекрије једним слојем земље, затим да се сипа стајско и минерално НПК ђубриво, опет прекрије земљом, па малчем. На крају је потребно добро залити са водом.

Препорука је да се младо стабло заокружи жицом или стави заштитна цев како би се кајсија заштитила од штеточина. Млада стабла су често изложена великом ризику од оштећења инсеката који се увуку у стабло.

Одржавање кајсије: заливање, ђубрење, орезивање

Потребно је редовно уклањати коров и прихранити је са ђубривом у рано пролеће. У зависности од сорте, користе се различите врсте ђубрива попут КАН-а или НПК. Које ђубриво да користите и у којој количини зависи од старости саднице и од сорте, а најбоље је да се посаветујете са расадником од кога сте узели саднице или са саветодавном службом из свог краја.
Кајсија је прилично отпорна на суше. Да бисте обезбедили довољно влаге, земљу можете да прекријете природним малчем јер ће помоћи да се влага у земљи задржи, а неће дати коровима да расту. Кајсија не воли превише воде, па ће вишак влаге у земљишту неповољно утицати на њу.

Поред кајсије можете посадити неко зачинско биље попут босиљка јер се он доста слаже са њом. Уколико је у питању воћњак, коридор засађен са детелином и махунаркама допринеће плодности тла, а привући ће и опрашиваче.

Кајсије је потребно редовно орезивати како би се обезбедила добра проветреност крошње. Може се орезивати у облику пирамиде или вазе. Неродне гране се уклањају, а горње гране увек треба да буду краће од доњих.

Заштита
Кајсија је доста отпорна на штеточине и болести.У влажним климама могу се развити проблеми са гљивичним болестима као што је смеђа трулеж, те је препорука стручњака да се превентивно прска органским фунгицидима
Што се тиче инсеката, можете пустити своје кокошке да се хране око кајсија јер оне воле инсекте који нападају кајсију. Такође, можете да поставите неку фолију испод дрвета, да истресете гране да бисте инсекте збацили са грана, а онда да их проспете у врелу воду. Отпало воће испод дрвета је неопходно да уклоните што је пре могуће.

Принос и берба

Кајсија је углавном отпорна на хладно време. Међутим, она цвета најраније у односу на друго воће и рани пролећни мразеви могу доста да јој наштете и ако су температуре ниже од оптималних 7 степени. Уколико измрзну цветови или тек заметнути плодови неће дати тако добар принос, а може се десити да те године не роди уопште. Због тога се каже да кајсију одликује нередовна родност, односно да постоје варијације приноса по годинама.
Пуну родност кајсија достиже у 5. години, а сазрева у јуну и јулу. Берба се обавља по сувом и топлом времену, када су плодови потпуно зрели и лако се могу скинути са петељки. Просечан принос по дрвету је око 35-60 кг плода.

 Izvor: agromedia.rs

Кајсија за 2 године ВРАЋА УЛОЖЕНО, а одржавање је јефтиније

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Zasadi kajsija se u zavisnosti od sortimenta, lokaliteta i ekspozicije terena u našoj zemlji nalaze u fenofazi od mirovanja do početka bubrenja pupoljaka (BBCH 00-01).

Kajsije su vrlo popularna vrsta voća koja je veoma zdrava. Osim toga, od kajsija se pravi i odlična rakija. Predstavljamo vam tri sorte koje su odlične za ovu namenu.

Ukoliko se proizvođač odluči da gaji kajsiju po organskim principma, mora da se strogo pridržava Zakona o organskoj proizvodnji.

Neki od prouzrokovača bolesti se mogu javiti na više vrsta koštičavog voća, prouzrokovači šupljikavosti lista, sušenja cvetova i grančica, truleži plodova.

Ukupan rod voća ove godine će biti manji za pet do osam odsto u odnosu na 2020. godinu zbog mrazeva i loših uslova za vreme oprašivanja, rekao je danas profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović.

Ne postoji zdraviji i ukusniji dezert od suvih kajsija sa čokoladom. Lako se priprema i možete ga jesti u neograničenim količinama.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета