SMRDIBUBE: Oterajmo ove biljne parazite prirodnim sredstvima bez pesticida

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Mnogi su suočeni sa invazijom smrdibuba u svojim kućama, terasama i baštama. Smrdibube spadaju u biljne parazite i javljaju se na njivama, terasama, okućnicama.

Smrdibube ne predstavljaju nikakvu opasnost i nisu agresivne, ali ih se mnogi gade ili plaše. Pri pokušaju hvatanja, u samoodbrani mogu da luče specifičan neprijatan miris. Smrdibube se hrane nektarom i to iz plodova, listova, semenki i pupoljaka. Kao posledica njihove ishrane lišće gubi boju ili skroz opada, sprečava rast i dovodi do oštećenja plodova. Iako su veoma štetne za biljke, one se mogu suzbiti i bez upotrebe pesticida.

Da biste ih oterali ne morate koristiti hemijska sredstva.

Ručno ukljanjanje
Sipajte vodu u kofu i dodajte malo detrdženta da napravite sapunicu. Pripremite baštenske rukavice. Ukoliko je reč o manjem broju buba možete ih ručno sakupljati u ubacivati u kofu sa sapunicom gde će se udaviti u sapunici. nastavite sa uklanjanjem položenih jaja zelene boje sa listova. To možete učiniti papirnim ubrusima.

Sadnjom francuskih nevena (Tagetes patula) i jednogodišnjih suncokreta doći će do povećavanja korisnih insekata kao što su bubamare koje se hrane jajima smrdibuba pa će samim tim doći i do smanjenja ovih štetnih insekata.

Baštovani znaju za trik sa rastvorom sode bikarbone u vodi, kojim prskaju biljke, a u narodu se veruje da smrdibube beže od mirisa belog luka i nane, pa ove namirnice treba postaviti kod ulaznih vrata, prozora i drugih mesta kroz koja dosadne bube mogu da prođu.

Kačenjem lepljivih zamki za smrdibube na oko pola metra od zemlje i nekoliko metara od ulaznih vrata, voćaka i baste. Ove zamke obično sadrže feromone koje pomažu u privlačenju ovih buba.

Izvor:agromedia.rs

SMRDIBUBE: Oterajmo ove biljne parazite prirodnim sredstvima bez pesticida

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Iako je Zakon o sredstvima za zaštitu bilja inoviran još u prvom kvartalu 2019. godine, do danas nije započeta obuka poljoprivrednika za pravilan tretman (odložena zbog korone), bez koga ne bi mogli ni da kupuju pesticide, a kamoli da ih primenjuju, objavio je na svom sajtu Savez pčelarskih organizacija Srbije (SPOS).

Stanovnici Srbije ove jeseni ponovo imaju mnogo problema sa smrdibubama koje koriste svaki otvor na prozoru ili vratima da uđu u kuću.

Smrdibube su neverovatna napast - čini se da vrebaju uvek i svuda, a njihova "invazija", kao i iritantan zvuk, ali i smrad, dobro su nam poznati.

Iako su izmenama Zakona o sredstvima za zaštitu bilja od 1. januara ove godine predviđene obavezne obuke za sve poljoprivrednike koji koriste pesticide, one, prema saznanjima Agrosmarta, još nisu počele tako da ni zakonske odredbe praktično ne mogu da se primenjuju.

Poleganje rasada predstavlja bolest koja zahvata mlade sadnice povrća, začinskog i lekovitog bilja, kao i cveća. Kada dođe do infekscije, mlada sadnica retko preživi, a dešava se da se čitave grupe sadnica zaraze. Ipak, infekciju je moguće izbeći na vreme.

U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, proizvodni zasadi bresaka i nektarina se nalaze u različitim fazama razvoja ploda: od faze opadanje plodova posle cvetanja do faze drugo opadanje plodova (BBCH 71-73), prenosi portal Prognozno-izveštajne službe (PIS).

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета