Савети за исхрану новорођених телади током зиме

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Тек рођени младунци краве на почетку свог живота зависе од мајчиног млека, и из њега црпе велику количину енергије. Зато им је веома важно прилагодити количину дневног уноса током зимских месеци. Прочитајте неколико практичних савета како да то урадите.

У односу на остале животиње, новорођени младунци краве су подложнији стресу од ниских температура. Веома мали проценат масти у телу отежава им задржавање топлоте, а самим тим омогућава лакше губљење исте. Прве три недеље живота, стварање телесне масе телади зависи искључиво од млечних доза. Како би се спречио губитак или пак претерано додавање телесне масе код младунаца веома је битна правилна исхрана и збрињавање телади током зиме.

Исхрана - напајајте телад више пута у току дана са већим количинама млека. Такође, како би се они лакше изборили са ниским температурама, додајте им мало чврсте хране.
Време - Уколико планирате да промените програм исхране телади, унапред направите план и одредите датум када ћете то урадити. Уколико то урадите у јесен, држите се тог програма све до пролећа. Најгоре што једно теле може да доживи јесте промена правила.

Вода – Постарајте се да младунци добију свежу топлу воду одмах након млека. Младунци ће знати да цене и награде ваш труд тиме што ће јести више зрнасте хране и наставити да добијају на телесној маси током зиме.
Стартер смеша – Чак и током хладних месеци, веома је важно да водите рачуна о стартер смешама. Побрините се да ваша телад поједе што је више могуће неког квалитетног концентрата, зрневља кукурза и неких других житарица. Оне подстичу развијање бурага и његове микрофлоре.

Окружење – Сува и чиста просторија без промаје, као и чиста слама и нека одећа за младунце идеалне су током зимских месеци. На тај начин теле ће сву топлоту и енергију задржавати за себе, јачати имунолошки систем и брже се развијати.

Припремање млека – Имајте у виду да ће се млеко које се припрема током екстремно ниских температура брзо охладити напољу. Најбоље је да загрејете млеко на температури од 35 до 40 степени целзијусових. Тако загрејано млеко помешајте са хладним које је стајало напољу. Тако ће температура млека достићи идеалну температуру приликом конзумирања. Пожељно је да поседујете термометар како бисте могли да одредите температуру.

 Izvor: agromedija.rs

Савети за исхрану новорођених телади током зиме

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

U uslovima globalnog zagrevanja nameće se kao neophodno da se o mikroklimatskim uslovima u stajama za muzne krave povede računa, posebno kada se grade novi objekti a i kada se vrše adaptacije postojećih.

Poslednja dva meseca niko ne želi da kupi mleko. Ako država nešto ne uradi u dogledno vreme, moraćemo da zatvorimo

Proizvođači mleka iz Srbije protestovali su ispred Ministarstva poljoprivrede u Nemanjinoj ulici u Beogradu zbog niske otkupne cene mleka. Oni su, kao znak protesta, prosuli uvozno mleko niz Nemanjinu ulicu.

Stočari Mačvanskog okruga najavili su ponovo proteste jer, kako tvrde, neke mlekare su već najavile smanjenje otkupne cene mleka za pet do šest dinara, pa čak i odlaganje isplate prilikom otkupa.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета