Велика потражња на тржишту: Савети за гајење ловора

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Ловор је позната медитеранска биљка, али се може успешно гајити и у континенталним условима. Ловор је један од омиљених зачина домаћица и врло често се употребљава у кухињи, те потражње на тржишту за овом зачинском биљком има увек.

Посебно је погодно то што се листови ловора могу брати током читаве године.

Ловор је лековита и зачинска биљка добро позната још од античког времена. Ловорове гранчице и венчићи од ловора биле су највећи знак славе и части, а ловорикама су овенчавани песници, владари и победници у ратовима.

Ова позната зимзелена биљка која потиче из приморских крајева у континенталним условима може се узгајати као жбун или дрво. У свом природном окружењу ловор може да израсте до висине од 15 метара. У нашим условима, ловор је ниже дрво или жбун. Уколико желите да узгајате ловор у континенталним условима, морате водити рачуна о томе како ћете га заливати, неговати и изаштитити од смрзавања и штеточина.

Услови за гајење ловора
Да бисте лишће ловора могли да берете током читаве године, морате обратити пажњу на више фактора у његовом гајењу.

Размножавање
Ловор се може размножавати семеном или резницама. За семенско размножавање потребно вам је нешто више труда. Размножавање резницама врши се у јесен. Нова биљка се прима веома споро и потребно је најмање две године како би млада биљка почела интензивније да расте. Младе саднице ловора можете држати у соби све док се биљка јаче не развије, јер онда изискује и више простора. Уколико је ловор у саксији, биљку треба на сваке две године пресађивати у земљу богату ђубривом, или је нађубрити уколико је дрво ловора на отвореном простору.

Земљиште и влага
Узгој ловора могућ је на земљишту на подручјима до 400 метара надморске висине. Ловор успева на сваком земљишту умерене плодности. Ловору прија добро дренирано земљиште. Највише му одговара умерено влажно тло, па га је зато потребно редовно заливати. Као и код осталих биљака, и код ловора облик корена се формира према количини воде у земљишту, па ћете редовним заливањем осигурати његов правилан развој. Када једном залијете ловор, немојте га заливати опет док се земља не осуши. Стање влажности земље код ловора морате редовно пратити.

Температура и светлост
Када планирате садњу ловора напољу, бирајте места која су добро осунчана или полусеновита. Иако сунце прија ловору, током топлих летњих дана ова биљка не треба превише дуго да борави на директном сунцу, па су зато полусеновите позиције можда најбољи избор за сађење.

Ловор је отпоран на ниске температуре до минус пет степени, а за презимљавање на још нижим температурама неопходно је добро га заштитити. Уколико стабло ловора нисте добро заштититили, може се догодити да му отпадну листови. Биљка ће се највероватније опоравити у пролеће. Биљке у саксијама могу презимити у подруму или некој сличној просторији са оптималном температуром.

Брање ловора
Лишће ловора може се брати током читаве године, и као зачин се користи осушено. Лишће ловора суши се око две недеље. Уколико је биљка још увек млада, берите појединачне листове и никако немојте ломити читаве гранчице, јер можете оштетити биљку.

Широка употреба ловора
Поред велике употребе у кухињи, у различитим јелима којима ловор даје посебну арому и шмек, ловор се користи и као чај, а од њега се прави и ловорово уље. Примена ових чајева и уља такође је широка. Уље ловора користи се решавање проблема са масном косом и кожом, за ублажавање проблема са болним и отеченим зглобовима и реумом, оно делује аналгетски и умирујуће на мишиће, а користи се и приликом инхалације ради лакшег искашљавања и дисања код респираторних проблема.

Чај од ловора користи се за убљажавање проблема са желуцом и дигестивним трактом, као и за јачање имуног система. Ова биљка нашла је своју примену и у фармацеутској индустрији, па се због свог антибактеријског и антисептичког дејства користи и у изради сапуна, различитих гелова и крема и слично.

Izvor: agromedija.rs

Велика потражња на тржишту: Савети за гајење ловора

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета