Украс за двориште или дивљач? Фазан је живина која живи бурно!

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Било да га лове, гаје за продају, или као врсту украса који оплемењује њихово двориште, многи не знају довољно о овој птици. По чему то фазан има занимљивији живот од друге живине? Одакле потиче и како се гаји? Одговоре на ова питања потражите у наставку текста.

Порекло и станиште фазана

Фазан (Пхасианус цолцхицус) је птица из рода Галлиформес, за коју се сматра да потиче из долине реке Фазис (данас Рион) у Азији, али је донета у Европу још за време античког Рима. Први фазан у Србији појавио се 1880. године, у околини Топонице, код Ниша. 60-их година XX века кренуло се са производњом пилића фазана у инкубаторима. Број фазанерија је растао, а ловили су се само петлови фазана (женке се нису ловиле), па је број ове дивљачи растао.

Ова птица се врло лако прилагођава, па је данас широко распрострањена. Природно станиште ових птица су пољопривредно земљиште, предели око воде, ливаде и шумарци, дакле свуда где може да пронађе храну. Фазан за своје станиште бира релативно отворен простор под травом и усевима, а некада су му примамљиви и простори који имају густу траву, живу ограду, мочвару или жбуње. Не воле да живе у подручјима густих прашума, алпских шума, или на сувим местима.

Врсте и изглед фазана

Постоје многе врсте фазана, које се разликују по томе колико им пажње треба посветити при узгоју, и колико улагања захтевају. Ове врсте су добре за почетнике:

обични фазан,
сребрни, златни и дијамантни фазан,
монголски фазан,
седласти фазан,
краљев фазан.

Ове врсте гајите ако сте спремни да уложите више времена и новца:

плавоухати фазан,
белоухати фазан,
гланц фазан,
Едвардов фазан,
Елиотов фазан,
сиви паунасти фазан.


Што се тиче изгледа, постоји драстична разлика између мужјака фазана (петла) и његове женке. Мужјака одликује дужина од 50-90цм са репом. Дужина репа некада може износити и до половине укупне дужине птице. Перје мужјака је углавном златне - златно црвенкасте боје, а глава је зелено - плава. Око очију су пера црвене боје, и тај део се зове обер. Поједине врсте око врата могу имати и бели прстен. Женка фазана (кока) је прилично неугледна - мања је и има перје сиве боје.

Узгој фазана

Набавка: за набављвање пилића фазана обично се препоручује јесен, а тада је и цена најнижа. Добро је да их набавите од различитих родитеља, јер се касније њиховим парењем стварити јака и отпорна птица. Важно је такође и да их узмете од проверених узгајивача.

Смештај: у волијери се најчешће држе по паровима, јер додатна женка или мужјак у време парења могу бити извор конфликта. Да би се фазани осећали пријатно, обезбедите им волијере у складу са њиховим узрастом и величином:

Мање врсте, као што је златни фазан, захтевају волијере величине 3 м џ 2 м за испуст, и са заштићеним простором у наставку од 1 џ 2м за један пар птица
Веће врсте захтевају бар дупло већи простор.
Што се тиче висине, препоручује се да волијере буду високе бар 2 метра.

У наставку отвореног дела волијере гради се заштитна кућица, која мора бити сува, прозрачна и заклоњена од промаје. Пречке на којима фазани спавају морају бити постављене на највишој такчки унутар заштитне кућице, како не би спавали ван ње. Обично се праве пречке пречника 5цм.

Пожељно је да волијере, ако нисте у могућности да изградите на песковитом тлу, испуните слојем оштрог или речног песка. Тај слој песка треба да се обнавља на сваких неколико година. Што се тиче растиња у волијерама, препоручују се отпорне биљке као што су рододендрон и мање сорте бамбуса.

Напомена: пре него што кренете да гајите било коју врсту фазана, добро се распитајте о њеним карактеристикама и потребним улагањима, како бисте се припремили на време.
Размножавање: да бисмо подстакли женке да носе јаја, треба да им направимо импровизована гнезда. Добар избор су дрвене корпе испуњене песком, сламом или земљом. Неке од њих ће и саме себи направити гнездо. Јаја се носе сваког другог дана, мада број може варирати у зависности од врсте. Након ношења, јаје немојте померати из гнезда, већ само обележите датум ношења.

Парење је буран период за фазане, и може доћи и до жестоких туча између петлова! Неретко се каже и да “пршти перје”, како би се дошло до већег броја женки. Овај период почиње средином марта и траје до краја априла.

Исхрана: препоручује се избалансирана исхрана по препоруци стручњака или искусног одгајивача. Не заборавите и на свежу воду, која мора стално бити доступна, без обзира на ниво температуре.

Лов

Период лова фазана из природе је од 1. октобра до 31. јануара, док се на одвојеним деловима терена у ловишту (полигонима), пуштају и лове током целе године.

Фазан се већином лови псима птичарима. Постоји 3 типа лова на фазана:

пригоном,
погоном и
кружним ловом.
Улога пса улову на фазана је да пронађе одстрељену дивљач, донесе је, а затим и преда ловцу. Ловци преферирају када је одстрељена птица старија, и дуже времена провела у дивљини. То процењују по дужини петог прста птице, који је већи што је птица старија. Такву птицу они сматрају добрим уловом.

Izvor: agromedia.rs

 

Украс за двориште или дивљач? Фазан је живина која живи бурно!

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

U Budimpešti se od 25. septembra do 14. oktobra 2021. godine održava svetska izložba lovačkih trofeja, a na ovoj manifestaciji učestvuje i naša zemlja.

Ovog leta, na različitim lokacijama po Srbiji, FAO je u saradnji sa Vojvodina šumama i Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) organizovao više obuka o bezbednosti lova i afričkoj kugi svinja.

Svetska izložba lovačkih trofeja pod nazivom “One With Nature” biće održana u Budimpešti od 25. septembra do 14. oktobra 2021. godine. Lovački savez Srbije poziva sve zainteresovane da se prijave i učestvuju.

U Kragujevcu će od 19. do 22. avgusta na lokaciji Šumadija sajma biti održan 12. Međunarodni sajam lova, ribolova i lovnog turizm pod nazivom 'Kraguj M'. Sajam će se održati nakon jednogodišnje pauze zbog epidemije virusa.

Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu raspisao je dva nova konkursa – za razvoj lovstva AP Vojvodine u 2021. godini i za podizanje novih ribnjaka rekonstrukciju postojećih, na području Vojvodine. U okviru konkursa za lovstvo biće dodeljeno 19,6 miliona dinara, a za ribarstvo je opredeljeno 20 miliona dinara. Konkurs za lovstvo otvoren je do 12.7.2021. a konkurs za ribarstvo do 15.9.2021.

Između ostalog, lov se obavlja da bi se regulisao broj divljači, odnosno da se ona ne bi premnožila jer priroda ne može ceo proces da reguliše dovoljno brzo. Svrha lova ne sme biti ubijanje i uništavanje divljači. Evo nekih smernica za one koji tek žele da se upuste u ovu aktivnost.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета