Foto:Wikipedia

Foto:Wikipedia

Машинска музилица Машинска мужа је творевина 20. века и свакако се препоручује. То је веома квалитетан и ефикасан начин муже, који при том олаксава посао.

Ево како машинска музилица функционише:

Данашње машине за мужу, омогућавају пражњење вимена снижавањем притиска у спољној средини. То се постиже вакуум-пумпом која се цревом споји са сисном чашицом. Сисне чашице имају двоструке зидове, унутрашњи је гумени а спољашњи метални. Измеду ова два зида смењују се снижени и нормални атмосферски притисак. Измену притиска регулише пулзатор у правилним временским размацима. Када је у међупростору снижен притисак, млеко истиче у сисну чашицу у којој је притисак стално снижен. Када у међупростор уде нормални атмосферски ваздух, гумени зид се избочи према унутрашњости чашице и спречи истицање млека. Овај тренутак машинске муже зове се пауза, за разлику од претходног активног, који се назива фазом исисавања. Исисавање млека и пауза представљају једну пулзацију којих има у минуту око 60, мада њихов број зависи од типа машина.

Аутоматски робот за мужу
Роботи су најсавременије машине за мужу. У будуцности се масивна производња млека неће моћи ни замислити без ових робота.

У Европи, више од 50% нових машина за мужу укључују барем неку врсту роботизације. Најсавременији аутоматски робот за мужу обавља мужу краве, без икакве помоћи пољопривредника. Веровали или не, крава самостално и добровољно одшета до робота за мужу у којој уз помоћ лесерских сензора бива препозната. Усисне часице аутоматски роботском руком хватају виме и аутоматски се уклањају након завршене муже. Заиста фантастичан изум!

Како је могуће да крава сама одлази на мужу? Тако што краве веома брзо схвате да ће бити награђене житарицама које могу јести током муже и свежим пашњаком за уживање, након муже. Често се дешава да краве због тога желе да се музу чешће, а то је изразито добро за краве које производе велику количину млијека. Њима се омогућава мужа на сваких 6 до 12 сати, док се краве које производе мање млека музу на сваких 12 до 24 сата.

Роботска музилица нуди пољопривредницима флексибилнији начин живота и више слободног времена за друге пољопривредне дужности, на пример праћење тељења појединих крава, сто иначе и захтева озбиљно ангажовање.

У свету већ постоје млечне фарме које употребљавају овакве роботе за мужу, са пуно успеха. Примена високе технологије у пољопривреди увек је добродошла и недвосмислено води ка напретку и просперитету.

Izvor:poljoprivrednisavetnik.com

Машинска мужа

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ovo što vam sada pišemo nije niti daleka budućnost, već suvarnost koja se dešava upravo u Srbiji.

Proces nastanka mleka u vimenu krava nije nimalo jednostavan proces, oko 500 litara krvi je potrebno da procirkuliše kroz vime da bi nastao litar mleka.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета