Organsko malčiranje zemljišta pri uzgoju biljaka

foto: pixabay

foto: pixabay

Od organskih malčeva najviše se koriste slama, trava, kompost, borove iglice, lišće i drveni opiljci.

Malčiranje je vrlo lak i jednostavan proces koji sprečava rast korova, a i povoljno utiče na kvalitet zemljišta. Malčirane bašte imaju manje korova i bolje zadržavaju vodu tokom sušnih perioda. Osim u bašti, malč se može koristiti i za zaštitu cveća. 
Prema načinu pripreme i sastavu, postoje dve vrste malča, organski i neorganski. Za organsko malčiranje koristi se iseckano lišće, slama, trava, kompost, samlevena kora drveta, piljevina, opiljci od drveta, borove iglice i papir.
U neorganske malčeve spada šljunak, kamenje, crna plastika i geo-tekstil. U ovom tekstu biće govora o pravljenju organskog malča.

Dva osnovna pravila za uspešno korišćenje organskih malčeva su:

- malč se nanosi na korov koji je već nikao i

- naneti sloj malča treba da bude dovoljno debeo da bi se sprečilo ponovno nicanje korova. Minimalna debljina nanetog sloja treba da bude između 10 i 15 centimetara, a u delovima zemljišta gde nema mnogo sunca dovoljno je da debljina sloja bude od 5cm do 7,5cm.

Sastav organskog malča može biti različit, i to:

- opiljci od drveta i kora mogu imati različito poreklo, a svakako je najisplativije je ako se koristite opiljci iz sopstvenog domaćinstva. 

- iseckano lišće se dobija mlevenjem opalog lišća u kosilici za travu koja pozadi ima korpu za prikupljanje trave i predstavlja kvalitetan malč. Ovaj malč je idealan za cveće, ali ga nije dobro koristiti za jednogodišnje biljke, jer mu je potrebno mnogo vremena da se u potpunosti raspadne, pa smeta pri obradi zemljišta.

- trava je idealan malč za gajenje povrća jer sadrži puno azota.

- kompost obogaćuje zemljište za gajenje biljaka. Kod malčiranja kompostom, preporučuje se nanošenje tankog sloja komposta, a da se preko njega nanesete tanak sloj iseckanog lišća. Na ovaj način kompost će zadržati vlagu u zemljištu, a biljke će dobiti i veću količinu minerala.

- borove iglice predstavljaju dobar malč za baštu, jer propuštaju vodu, postepeno se lome i ne povećavaju kiselost zemljišta.

- slama daje najbolje rezultate u odnosu na sve druge vrste organskih malčeva. Ona zadržava vlagu, brzo se raspada i sprečava rast korova. Obraća se pažnja da se malč pri nanošenju ne stavlja blizu stabala biljaka koje se malčiraju. U suprotnom, može doći do problema sa puževima.

 

Izvor:agromedia.rs

 

Organsko malčiranje zemljišta pri uzgoju biljaka

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Opština Nova Crnja za potrebe subvencionisanja poljoprivrede je obezbedila 3 miliona dinara, dok će najviše sredstava (1,6 miliona dinara) biti izdvojeno za ratarstvo, dok je za voćarstvo i vinogradarstvo, povrtarstvo i cvećarstvo izdvojeno million dinara. Za unapređenje pčelarstva predviđeno je 400 hiljada dinara.

Postoje biljne vrste koje treba saditi uz paradajz, koje pored njega dobro uspevaju i koje samom paradajzu pomažu da bude jači i ima bolje i ukusnije plodove. Takođe, postoje i one kulture koje nikako ne treba gajiti uz paradajz.

Uskoro se očekuje početak setve krompira namenjenog za jesenju proizvodnju usled čega je potrebno sprovesti preventivne mere kako bi proizvodnja bila uspešna.

Najveće količine zelene salate iz Južnog Pomoravlja izvezu se u Poljsku i Rumuniju, a razlog tome je što je nema u dovoljnim količinama u zemljama u okruženju.

Svi oni koji se bave proizvodnjom u toku jeseni i zime u zaštićenim uslovima, nakon skidanja glavnog useva u plasteniku u ovom periodu, slobodne površine mogu iskoristiti za sadnju nekih kultura koje odlikuje kraći period vegetacije.

Srbija je izuzetno plodna, a nisu retki slučajevi koji pokazuju da kod nas mogu uspevati i kulture koje nisu strogo specifične za ovo podneblje.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета