Органско виноградарство изазов за виноградаре

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Органско виноградарство – Сајам ВИВО у Врднику је пружио савете за гајење винове возе у органском начину производње.

У земљама ЕУ 6% винограда је у систему органске производње и бележи тренд раста. Како почети, како изабрати позицију винограда, које сорте садити и најважније, како заштитити винову лозу и грожђе?

Потребно је урадити анализу земљишта, извршити риголовање, одабрати позицију која задовољава проветреност винограда, водни режим – падавине током године од 600 – 800 мм.

Подлога кобер 5бб садња винове пегавост лозне подлоге ројатска кордуница виноград подизање ђубрење винограда виноград земљиште како поставити
Формирање винограда је једна важна, дугорочна одлука, на 30 – 40 година. Финансијски, у нашим условима је потребно 20.000 евра за хектар. Које сорте изабрати? Због високих захтева заштите најпожељније су сорте – интерспеције хибриди. То су сорте настале укрштањем сората витис винифера Л. (које су најчешће гајене у Европи са добрим приносом и квалитетом грозда) и америчких сорти витис лабруска, витис рипариа (отпорним на бројна гљивична обољења, али малих гроздова, ниских приноса, слабих арома). Код нас су тако настале Морава и Ласта (стоји на чокоту до првих мразева) – стоне сорте које су погодне за гајење у органској производњи. Настале на Огледном добру за виноградарство Сремски Карловци. Ту су још сорте Бачка, Панониа и Петра која дарују племенита вина.

Органско виноградарство
Испуњавање строгих услова за гајење у органском начину је условило да се заштита углавном заснива на превентиви. Бакарни препарати и сумпор су главни борци са гљивичним обољењима. Током године је максимално дозвољено употреба бакра 6 кг/хектару док је у земљама ЕУ та граница 3 кг/хектару.

Током дискусије након предавања је закључено да је најбоље резултате могуће постићи ако је цело газдинство упућено на органску производњу. Тако имате затворен циклус : гајења стоке и добијања органског ђубрива које Вам затим обезбеђује квалитетно земљиште у винограду и добар водно – ваздушни режим, тиме су лозе квалитетније и отпорније на болести. Болести, уз фактор климе, су резултат слабије отпорности винове лозе – зато, ако је она “у форми” биће отпорнија. Систем конверзије у органски узгој винове лозе је 3 године.

Органско виноградарство
Захтеви за вином из органског узгоја постоје, цена је виша и оправдава више утрошеног рада, пласман је могућ и у иностранству … Стоне сорте Вам дају грожђе које немају резидуа и као такво, можете продати новом сегменту тржишта, потрошачима које велики значај дају здравственој безбедности хране коју троше и спремни су да за то дају више новца.

Храбри и одважни ће се одлучити на овај изазов органске производње. Или можда да почнете са интегралним начином производње и затим следећи корак буде органски узгој.

Izvor:agro info tel

Органско виноградарство изазов за виноградаре

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Stare sorte grožđa kod nas su prokupac, tamjanika i smederevka

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета