Измена саћа и преглед пчела

Измена саћа је један од важних послова у кошници, па хајде да видимо како се обавља.

Старо саће се мења тако да након осмог оквира поставимо, средином кошнице и лета, матицу са оквиром, на којим смо је нашли, у једно (било које) одељење, до Ханеманове решетке, додајући овоме још један залежен оквир с најбољим саћем. Остало легло са старим саћем поставимо са друге стране, али и ово до Ханеманове решетке. У првом одељку, где је матица, поставимо оквире са младим саћима или са сатним основама. Кад пчеле ово извуку, а матица залеже, тад извуцимо Ханеманову решетку и оквире с леглом потуримо према средини кошнице, а остале оквире поставимо пођеднако са једне и са друге стране, измењеног саћа, да би послужило као медишно спремиште. Али, ако је и ово саће престаро, мењамо га на исти начин, тек онда, кад је у том саћу сасвим нестало легла.

Преглед пчела
Када је преглед пчела у питању, ту важи следеће правило: Што више отварања, то мање врцања...

Значи, преглед пчела треба обављати само онда када је то заиста и потребно, а никада из обичне знатижеље. Пчеле се најлакше прегледају преподне, кад је највише радилица на паши. При отварању кошнице, подизању поклопца, треба пазити да се то не ради лупајући и дрмајући. Пчелар добија највише убода, ако тај први рад неспретно или непажљиво изведе. Да пчеле не би лепиле доње рубове поклопца и ивице кошнице воском, добро је понекад те делове премазати вазелином. Практичан пчелар отвориће и најјаче слепљени поклопац тако, да пчеле неће узнемирити. Измицање оквира, вађење и враћање на бивше место, нека се врши полако, пазећи да неузнемирујемо пчеле. Мало пригњечена пчела запишти, а на њен писак друге пчеле нападну пчелара. Ако случајно пригњечимо матицу, па ма и од тога и не погинула, ипак по њене осетљиве органе може да буде од велике штете.

Ако код отварања кошнице опазимо да су пчеле узнемирене, најбоље је кошницу затворити и рад одложити за следећи пут. Са узнемиреним пчелама не ваља радити. Не вреди ни појачано димљење, јер се тада пчеле још јаче узнемире.

Нарочито треба бити обазрив да кошнице никако не отварамо, ако је на пчелињаку и најмањи напад странца. Тад посао треба одложити за време, кад лет пчела престане, а то је предвече или ујутру пре сунца.

За време прегледа никад не треба стајати испред лета, већ иза кошнице.

Код хладног и ветровитог времена кошнице не треба отварати, јер се легло може прехладити. Ако се преглед мора извршити, треба га обавити што брже.

Приступајући прегледу, нека пчелар унапред зна и одмери, како ће посао извршити, и да му је све што му је потребно на дохвату.
Оквири, на којима је легло, несмеју се наопако превртати. Таквим поступком легло се у ћелијама помиче. Најосетљивије је легло, док је још у стадијуму јаја и ларви, па све док ћелије легла нису затворене. Ако с таквих оквира треба скидати пчеле, тад се то ради четком или перушком.

Несмеју се пчеле с оквира или било којег дела кошнице стресати изнад кошнице; треба их стресати увек повише отворене кошнице. Оквир, на коме је матица, никако се не стреса пре него склонимо опрезно матицу с оквира.

Пчелар, који при раду с пчелама има црно одело, нарочито ако је рутаво, и црн шешир или капу, биће нападан од пчела. За рад око пчела најбоље је радничко одело светле боје, а да су шешир или капа сличне. Косу треба покрити, јер ако пчела само ногом такне косу замрси се, не може да се извуче, па је убод неизбежан. На ово нека нарочито пазе пчеларице.

Мирис остављен од убода прве пчеле мамац је за другу, трећу, итд. Ако убоди пчелару не сметају, да пчеле не би без потребе гинуле, добро је да сваки убод оперемо водом или сирћетом.

Да би добили што мање убода, добро је, пре рада с пчелама, руке и лице намазати винским сирћетом.

Ко не подноси убоде, нека жаоку извуче ноктом, а убодено место стисне да отвор истисне, а раницу премаже амонијаковим раствором или сапуном.

Против убода у лице и главу пчелар се може осигурати мрежом, али ако може нека се не привикава на то, јер ће се без тога научити, да нежно и лепо поступа са пчелама, а то је веома важно.

Нека пчелару уђе дубоко у крв правило, да без праве потребе никад не завирује у кошницу, а још мање да постављени ред оквира без нарочите потребе мења, јер обрнутим поступком квари правилан развој пчелињег друштва и умањује принос меда.

Izvor:.poljoprivrednisavetnik.com/

Измена саћа и преглед пчела

Komentari

Имам голема благодарност за овие совети, бидејќи сум почетник во пчеларството од мината година со две пчелни семејства, но едната ми ја ми ја снема о во периодот Декември. Поздрав Јован Кочани!.

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Revoluciju u pčelarstvu sa košnicama cilindričnog oblika donose dva mlada nemačka preduzetnika, Filip Pothast i Fabian Visšman koji su 2021. godine osnovali start-up Hiive u Berlinu.

Novi praktičan i prilično jeftin uređaj za detektovanje nekih bolesti, bez biopsije i sličnih bockanja, uključuje najdragocenijeg insekta za svetu, pčelu. Neverovatna dosetljivot portugalske dizajnerke olakšaće dijagnostifikovanje i ranih faza mnogih oboljenja.

Ose, za razliku od pčela, nisu ni približno cenjene, međutim naučnici tvrde da su ovi nepravedno zapostavljeni insekti važan deo našeg ekosistema, bez kog bi svet izgledao skroz drugačije.

Privremeni organ opštine Kula usvojio je Pravilnik o dodeli sredstava za sufinansiranje investicija u pčelarstvu na teritoriji opštine. Minimalan iznos bespovratnih sredstava je 5.000, a maksimalan 150.000 dinara.

Prema istraživanju naučnika sa Londonskog univerzitetskog koledža, broj insekata u pojedinim delovima sveta je u poslednje dve decenije opao za skoro 50 odsto zbog intezivne poljoprivrede i rasta prosečne temperature.

Pčelare je posebno obradovala vest da je otkupna cena bagremovog meda dostigla istorijski maksimum, a nadaju se i dobroj paši.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета