Oprašivanje nije jedini način: Evo kako će pčele SPASITI ČOVEČANSTVO!

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Kada govorimo o obuci životinja za izvršavanje zadataka, to obično uključuje sisare. Psi se mogu dresirati kao životinje od pomoći čoveku, svinje se mogu obučiti za pronalaženje tartufa, a delfini za pronalazak podmorskih mina. Međutim, neki insekti su savršeni za obučavanje. U nastavku govorimo o novom obučavanju pčela koje može spasiti svet.

Novi startup pod nazivom 'InsectSense', koji se fokusira na mogućnost obučavanja pčela, udružio se sa odsekom na Univerzitetu Vageningen u Holandiji. Novi izum će omogućiti obučavanje pčela kako bi aktivno učestvovale u otkrivanju virusa Korona. 

Medonosne pčele imaju neverovatno osetljive sisteme za njuh koji se koriste u divljini za otkrivanje nektara u biljkama koje mogu biti u vrlo malim količinama i prilično daleko. Startup koji podrazumeva obučavanje pčela za otkrivanje virusa koristi standardnu Pavlovljevu metodu za treniranje pčela, za koje se ispostavlja da ih je vrlo lako naučiti trikovima.

Pčelama u eksperimentu je dodeljen rastvor šećera, kao nagrada, za otkrivanje virusa COVID-19, u ovom slučaju uzorak na k-vrhu, izvučen iz nerca zaražene kovidom. Pčele bi produžile jezik da bi dobile nagradu. Uz dovoljno vežbe proširili bi jezik kada bi otkrili COVID-19 čak i bez nagrade. Potom bi pčele mogle da 'daju rezultat' u roku od nekoliko sekundi.

Pčele nisu prve životinje koje se koriste na ovaj način. Psi su takođe obučeni za otkrivanje infekcije iz uzoraka znoja kod ljudi, iako istraživači kažu da je potrebno više stručnog pregleda na tome pre nego što to postane održivo rešenje.

Možda se pitate zašto se ovo istraživanje isplati jer svakako postoje drugi testovi koji su jednako pouzdani i ne zahtevaju tim istraživača koji odrađuje trening medonosnih pčela. međutim, ovaj ceo proces ima koristi. Teoretski, sa dovoljno obima, postupak može biti vrlo jeftin i brži za reagovanje na nove infekcije ili sojeve. Takođe, geni medonosnih pčela se mogu koristiti i na druge načine sada kada se zna za ovu sposobnost treniranja i usvajanja znanja. 

Agroinfo.rs

 

Oprašivanje nije jedini način: Evo kako će pčele SPASITI ČOVEČANSTVO!

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Revoluciju u pčelarstvu sa košnicama cilindričnog oblika donose dva mlada nemačka preduzetnika, Filip Pothast i Fabian Visšman koji su 2021. godine osnovali start-up Hiive u Berlinu.

Aco Vujović iz sela Prilike kod Ivanjice počeo je da se bavi pčelarstvom pre skoro četiri decenije, najpre iz hobija, a od 1996. godine i profesionalno. U poslu mu pomažu supruga Milena i dvojica sinova Željko i Nenad.

Novi praktičan i prilično jeftin uređaj za detektovanje nekih bolesti, bez biopsije i sličnih bockanja, uključuje najdragocenijeg insekta za svetu, pčelu. Neverovatna dosetljivot portugalske dizajnerke olakšaće dijagnostifikovanje i ranih faza mnogih oboljenja.

Ose, za razliku od pčela, nisu ni približno cenjene, međutim naučnici tvrde da su ovi nepravedno zapostavljeni insekti važan deo našeg ekosistema, bez kog bi svet izgledao skroz drugačije.

Tradicionalna manifestacija, "18. Dani cveća i meda" u Velikom Gradištu i Kusiću, okupiće 15. i 16. maja sve ljubitelje cveća i pčelarskih proizvoda. Manifestacija je izložbeno-prodajnog karaktera.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета