Хидропонија: Како производити млади црни лук без земљишта?

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Није новина да се у свету гаје пољопривредне културе без употребе земљишта односно хидропонијом. Уместо земљишта хранљиве материје се црпе из воде. Поред зелене салате која се често гаји овом методом, тако можете производити и млади црни лук.

Производња младог црног лука без земље има бројне предности у односу на класичну. Најважније је то да се време производње скраћује за 15-20 дана и тако се остварује виша цена, смањују се трошкови грејања, олакшан је рад приликом паковања јер није потребно прање од земље, добија се потпуно чист еколошки производ.

Црни лук најбоље расте на температури 18-20 °Ц, док на 30 °Ц прекида раст. Поспешивање главица лука прва три дана протиче у мраку, на температури од 24 °Ц. Веома је важно да тада главице немају контакт са водом или да нису у превише влажном ваздуху, да би се прво развили листови. Наиме, када се главица посади у влажну земљу, она прво развија снажан коренов систем, па тек после тога наџемни део, јер је за то биолошки и генетски предодређена.

На овај начин биљка губи пуно резерви енергије и хране из главице, а и продужава се период раста. За хидропонску производњу лука користе се контејнери са избочинама на дну, између којих може да протиче вода а да дно главице не додирује воду, у противном долази до труљења.

У недостатку контејнера са неравним дном може да се користи крупна струготина, ребрасти картон, камена вуна или неки други инертан материјал дебљине до 2 цм. Главице треба да буду пречника бар 3-4 цм и ређају се густо једна до друге. Треба изабрати ране сорте. Држањем главица два часа у топлој води пре „садње” на 35-40 °Ц још више се убрзава прорастање. Листови се појављују после седам дана, па тада треба појачати светлост.

У зимским условима, за време облачних дана, треба користити додатно осветљење. Тек када се појаве листови треба почети са заливањем хранљивим раствором, што ће знатно помоћи биљци јер су резерве хране из главице знатно потрошене. Супстрат треба да буде увек влажан али не и превлажен. Да би се предупредило труљење, у воду може да се убаци водоник пероксид.

Вода се мења свака 2-3 дана, а у међувремену треба супстрат мало засушити на 3-4 часа. На овај начин листови могу да порасту 30 цм за две недеље. Садњу треба провести сукцесивно сваких 10-15 дана ради континуираног снабдевања тржишта. Приликом паковања довољно је само одрезати корен и скинути старе овојне листове, јер је биљка чиста.

Izvor:agromedija.rs/ Dipl.inž.Dragomir Radić 

Хидропонија: Како производити млади црни лук без земљишта?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Posle Dubaija, Kaira, Tel Aviva, Ho Ši Mina i Tokija, Nacionalni institut za kafu Angole predstavio je srpskim privrednicima proces proizvodnje angolske kafe

Jedina registrovana opančarka u Srbiji, Mirna Rackov iz Kikinde, godinama je radila u privatnoj firmi koja se bavila izradom svakodnevne obuće ali je u jednom momentu odlučila da napusti stari posao i krene u samostalne preduzetničke vode.

Iako je ova godina po mnogo čemu bila nepovoljna, neke voćarske kulture poput maline i šljive su ostvarile značajno dobre cene iako ih nije bilo u količinama na koje se naviklo. Sa druge strane, pored dobrog roda jabuke, cena nije bila zadovoljavajuća.

I pored sušne godine koja je donela brojne probleme poljoprivredi, šećerna repa je imala odličnu sezonu, pa je na srpskim njivama proizvedeno više od deset tona šećera po hektaru.

Rimska zelena salata ima najviše hranljivih sastojaka od svih vrsta zelenih salata, preporučuje se konzumiranje crvenih i tamnije zelenih vrsta zelene salate, jer sadrže više hranljivih satstojaka.

izgradnja novog pogona kompanije Nestle, koji će imati deo za proizvodnju, zamrzavnje i pakovanje, planirana je u Surčinu.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета