Пиринач – све што до сада нисте знали о њему

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Пиринач се, као пшеница и раж, првенствено употребљава за исхрану јер је лако сварљива намирница, одлично делује на пробавни тракт и не изазива тешкоће у пробави.

Иако интегрални пиринач садржи више влакана, витамина Е, фосфора и калцијума, и бели пиринач је добар извор витамина Б, гвожђа, фосфора и магнезијума. Зрно садржи око 60 до70% угљених хидрата, око 6 до 8 % беланчевина, око 2 % масти, око 10 % целулозе и око 6 % минералних материја.

Пиринач се може успешно гајати и до 1.500 м надморске висине, под условом да има довољно воде за наводњавање. Од зрна се производи скроб, пудер, алкохол, уље, маргарин, витамини, различити хемијски и фармацеутски производи.

Слама пиринча користи се као стеља, али има велику вредност и у производњи финог папира, за производњу шешира, торбица, обуће и намештаја.

Пиринач (рижа или ориз) је једногодишња биљка из фамилије Поацеа, који представља једну од најстаријих културних биљака, пореклом из тропских и суптропских предела Африке и јужне и југоисточне Азије. Постоје две врсте, са мноштвом сорти, али све захтевају топлоту и земљиште потпуно засићено влагом. Служи као главна храна народима Азије, а троши се доста и у другим регионима света. Пиринач се употребљава и за производњу алкохолних пића у козметици и народној медицини (пиринчана вода).

Агроеколошки услови за гајење пиринча
Температура
Пиринач може успевати у подручјима где током вегетације средња дневна температура не пада испод 20°Ц.

Почиње клијати када се температура подигне изнад 10°Ц, клија на 30°Ц, а не подноси температуре испод 0 °Ц. Повољне температуре за раст и развој крећу се у границама од 25 до 35 °Ц.

Светлост
Пиринач је биљка краткога дана и најбоље успева у условима са 12 сати дневног осветљења. Најбоље успева у условима с већим бројем сунчаних дана.

Вода
Може успевати само уз наводњавање јер од ницања до пред жетву мора бити осигуран одређени ниво воде. Брдски пиринач (Орyза монтана) успева без наводњавања у крајевима с преко 1 000 мм падавина током године. Вода мора бити чиста, не хладнија од 12 °Ц и не више од 1,8 % концентрације соли. Најбоља је вода из река, али се користи и вода из језера и бунара. Потребна количина воде креће се око 20 000 до 30 000 м3/ха.

Земљиште
Може успевати на различитим врстама земљишта, земљиште се најчешће налази у близини река, што омогућава боље и јефтиније наводњавање. Земљиште за узгој пиринча не сме бити јаче пропусно за воду и мора бити довољно равно, без нагиба.

Агротехника за производњу пиринча


Плодоред
Пиринач се може узгајати у монокултури, али и у плодореду. С пиринчем би се требало смењивати предкултуре које могу успевати после пиринча и поправљати плодност. Добре предкултуре су луцерка, детелинско-травне смесе, окопавине, неке повртарске културе и зрнасте махунарке.

Обрада земљишта
Ако пиринчу претходе ране предкултуре, тада се, одмах након скидања тих предкултура плиће оре (на 20 цм дубине). У летњем периоду врши се летње орање, на око 20 цм дубине и у почетку јесени дубоко јесење орање (на 30 до35 цм дубине). После каснијих предкултура могуће је провести плиће орање и дубоко јесење орање, а иза касних предкултура дубоко јесење орање. У пролеће би требало извршити припрему земљишта за сетву тањирањем и сетвоспремачем или, ако је земљиште у добром стању, само сетвоспремање.

Ђубрење
У ђубрењу највише се користе минерална ђубрива, првенствено комплексна хранива с повољним односом азота, фосфора и калијума.

За остварење високих приноса (преко 5 000 кг/ха) требало би дати око 130 кг/ха азота, 100 до 120 кг/ха фосфора и око 100 кг/ха калијума. Због специфичних услова (наводњавање) у којима се гаји пиринач, сву количину фосфорних и калијумових ђубрива требало би додати пред припрему за сетву, а остатак азотне прихране током вегетације.

Сетва
Препоручује се пре сетве семе пиринча изложити сунцу и проветрити га. Време сетве пиринча зависи од тога у ком се подручју узгаја.

Пиринач се може сејати ручно у воду, или сејачицом у нормално припремљено земљиште и производњом пресадница и њиховим пресађивањем.

За ручну сетву у воду, семе би требало прво потпоити најмање шест сати, како би семе упило воду и одмах потонуло. Пре сетве вода се замути, па се тек онда сеје. Ниво воде износи 3 до 5 цм. За ручну сетву треба око 180 кг/ха семена.

Сетва сејачицом може се извести 15 дана раније него ручна сетва. Размак између редова износи око 15 цм, а густина склопа око 600 клијавих зрна на 1 м2. Дубина сетве износи 1 до 2 цм, а потребно је око 160 кг/ха семена.

Жетва
Пиринач се се жање у пуној зрелости. Ранији сортимент дозрева почетком маја, а каснији у другој половици маја. Када се земљиште довољно просуши, након испуштања воде, обавља се жетва ручно или комбајнима. Ако зрно има више од 14 % влаге треба га сушити. Пиринач може дати врло високе принисе, чак више од 10 000 кг/ха.

Izvor: bolja zemlja.rs

Пиринач – све што до сада нисте знали о њему

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Republička direkcija za robne rezerve oglasila je prikupljanje pismenih ponuda za razmenu belog i šarenog pasulja kao i belog glaziranog pirinča za odgovarajuću količinu pasulja i pirinča iz poslednjeg mogućeg roda, radi obnavljanja postojećih zaliha.

Osnovni mikronutrijenti neopodni organizmu za normalno funkcionisanje su ugljeni hidrati, proteini i masti. Masti, kako biljnog, tako i životinjskog porekla su važne, jer bez njih ne bi mogao da se odvija niz funkcija u organizmu. Postoje različite vrste masti, a transmasti su najopasnije, zato ih treba izbegavati.

U moru dijeta, koje obećavaju kule i gradove, veliki je broj onih koje na kraju razočaraju svoje korisnike. Intuitivna ishrana je pravac koji tek odnedavno stiče popularnost.

Bik Veliša, austrijski Simentalac iz Mačve, jedna je od atrakcija ovogodišnjeg 89. međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu.

Priroda je naš moćni saveznik, a da je moguće izbeći lekove, pokazuje i primer Milice Vujić, lekara prirodne medicine, energoterapeuta, instruktora joge i kondicionog trenera.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета