ВЕЋА ДОБИТ: Све што би требало да знате о наводњавању соје, биљке која веома слабо подноси периоде суше

Извор: Википедија / Аутор: Агроном

Извор: Википедија / Аутор: Агроном

Посебан значај наводњавање има у производњи соје као другог и пострног усева за зрно или зелену масу, која се не може обављати у условима сувог ратарања.

Производњу соје у условима наводњавања не треба посматрати само са гледишта приноса, његове висине и квалитета, него треба узети у обзир њене специфичности у плодореду, односно плодосмени, посебно у оквиру заливних система где се земљиште интензивније користи, чешц́е се обрађује, изложено је већем степену дејства воде и погоршавању стања физичких својстава. Обзиром да соја као легуминозна биљка побољшава физичка својаства земљишта и обогац́ује га азотом, то се повољно одражава и на остале усеве у плодосмени.

Наводњавање соје


Соја је биљка која има повећане потребе за водом јер је слабо толерантна на сушу. Соја је посебно осетљива на недостатак воде у фази цветања и формирања зрна. Уколико се у период цветања, у повољним условима, развила велика биљна маса, а затим наступи сушни период, долази до сушења махуна и опадања принса. У обрнутом случају, када је сушни период у фази цветања, а касније се побољшава снабдевање биљака водом и приноси се повец́авају. Обзиром да се цветање И формирање махуна код соје одвија постепено, то се под фазом цветања подразумева период максималног цветања. Једно заливање у овој фази даје вец́и ефекат на принос соје него неколико заливања у току вегетације.

У нашим агроеколошким условима према критичним периодима за воду, соју би требало залити два или три пута. Заливања се обављају у пуном цветању и наливању зрна. Уколико се примењују три заливања, онда се обављају

  • на почетку цветања,
  • завршетку цветања И
  • наливању зрна.

 

Уколико се због дефицита воде или неких техничких разлога може применити само једно заливање, онда га је најбоље обавити у фази почетка пораста махуна , јер тада даје највец́и ефекат. Шеме заливања треба увек прилагодити према временским условима године, стању земљишта као и начину наводњавања.

Наводњавање вештачком кишом применом тифона и система са распрскивачима за мања пољопривредна газдинства може да нађе пуну примену, јер омогуц́ује реализацију мањих заливних норми, више утиче на микроклиму и делује освежавајуц́е на биљке, што је од посебног значаја код соје.

Агроинфо/ Сњежана Вујиновић, дипл.инж./ од 10.08.2018.

ВЕЋА ДОБИТ: Све што би требало да знате о наводњавању соје, биљке која веома слабо подноси периоде суше

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Према речима стручњака, соја је развила довољну висину, довољан број спратова, цветова и махуна. Ратари кажу да би откупна цена требало да буде бар 40 динара.

Трамп је рекао да ће ЕУ купити "одмах много соје" од америчких пољопривредника, "првенствено са Средњег запада". Произвођачи соје са америчког Средњег запада, који су значајна група Трампових гласача, погођени су узвратним мерама које је Кина увела као одговор на нове америчке царине.

Агроекономски аналитичар Милан Простран оценио је у Новом дану да се климатске промене озбиљно осећају у сектору пољопривреде, јер је пољопривреда "фабрика под ведрим небом". Метеоролог и професор Горан Михајловић каже да су суштинска последица климатских промена интензивније временске прилике.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета