Прашење крмаче – услови и поступак за прашење свиња

Услови – Пре прасења треба се побринути за чисто, суво и топло лежиште. За простирку се не сме употребити буђава или плеснива слама. Гљивице и плесни могу приликом прасења доспети у материцу и изазвати тешке упале, које понекад проузрокују и смрт крмаче.

Прашење – Опште се може рећи да крмаче, ако нису сувише дебеле, прасе без потешкоћа и није им потребна никаква помоћ. Није ни добро да им се помаже, ако то није стварно потребно.

Прашење почиње са напонима, који постају постепено све јачи, али су прекинути честим паузама. Коначно крмача легне на страну, брзо се надима и истисне прво прасе.

Остала прасац следе обично у размацима од 10 до 15 минута. Ако има много прасади, онда цело прашење може да траје неколико сати. Крмаче које први пут прасе често су мирне и на почетку прасења не показују вољу да легну. У оваквим случајевима треба животиње умиривати и глађењем и чешањем настојати да их се приволи да легну.

Код младих крмача деси се који пут да први прасци врло споро излазе напоље. Ово може да преставља опасност за оне који следе. Зато треба убрзати избацивање прве прасади. Ово се постизава на тај начин да добро оперемо руке и чистим прстима раставимо усне стиднице.

Разлог да неко прасе и поред надимања крмаче не излази напоље, може да буде и погрешан положај, премда се то код свиња дешава врло ретко. У таквим случајевима треба што брже позвати ветеринара.

Од прилике један сат после прасења избаци крмача постељицу, а исто тако и мртв рођену прасад треба одмах одстранити, да их крмача не би појела.

Врло је непријатна појава испадање материце после прашења. Ово се понекад деси код крмача које су дуго држане затворене, нарочито ако је приликом прашења много „помагано“. У свима таквим случајевима треба одмах позвати ветеринара.

Ако је крмача услед прашења много исцрпљена, онда јој треба дати мира, одузети јој прасад и принети их да сисају свака два сата. Треба се побринути да крмача после прашења добије млаку воду с мекињама или млако млеко.

seoskiposlovi.com

Прашење крмаче – услови и поступак за прашење свиња

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Afrička svinjska kuga (ASK) je od 10. maja ove godine do danas registrovana u 18 mesta u Srbiji. Na dve lokacije – lovišta Sopotska kosa i Pančevački rit bolest je otkrivena i kod divljih svinja.

Uvozna cena najviše diktira koliko će koštati prasetina kod nas, objašnjavaju stručnjaci

Vlada Srbije donela je odluku po kojoj od 1. januara 2023. godine nema carine na uvoz svinja.

Od kada se prati stanje na tržištu, u ovom regionu nije zabeležena cena od 450 dinara po kilogramu, objavio STIPS

Zbog izuzetno male brojnosti, rasa svinja moravka je u Jagodini imala status rizično ugoržene.

Nemački naučnici imaju za cilj da ove godine kloniraju i potom uzgajaju genetski modifikovane svinje koje će poslužiti kao donori srca za ljude.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета