SREĆNE SVINJE: Hrane ih ostacima alkoholnog pića pa dobijaju ukusnije meso

Foto: Pinterest

Foto: Pinterest

Profesionalni pivari i poljoprivrednici iz Japana kažu da hranjenje svinja viškom ječma korišćenog za spravljanje japanskog pića šjoču može smanjiti stres životinja, što rezultira ukusnijim mesom.

Istraživači sa Univerziteta u Tokiju hranili su šest svinja standardnom hranom dopunjenu sušenom smešom ječma, plesni i kvasca koji su ostali nakon destilacije šjočua. To je rezultiralo višim nivoom antitela zvanim IgA, što znači da su ostaci ovog pića održavali svinje zdravijima nego da su hranjene na standardni način, i manjim količinama kortizola, hormona stresa, prisutnog u pljuvački.

Pored toga, istraživači su sumnjali da su niži nivo stresa i poboljšani zdravstveni uslovi rezultirali kvalitetnijim mesom. To je dokazano kada su stručnjaci sa pronicljivim nepcima rekli da je meso svinja koje su bile hranjene ostacima šjočua imalo bolji umami (tzv. peti ukus), nežnost, sočnost i ukus. Veći kvalitet je verovatno bio posledica hemijskih razlika u mesu.

- Nismo primetili razliku u porastu težine svinja između dve dijete i svinja je zaklana u standardnom šestomesečnom uzrastu, što znači da bilo kakva razlika u kvalitetu mesa nije bila zbog razlike u količini masti“, rekao je saradnik, profesor Juniou Li sa Univerziteta u Tokiju, koautor istraživačke publikacije. -

Japanski šjoču se pravi od ječma, krompira, pirinča ili drugog skroba. Najpre se razgrade plesni, zatim se fermentiše kvascem i na kraju destiluje da bi se postigao procenat alkohola veći od 20. Trenutno se ostaci kaše od destilacije smatraju industrijskim otpadom i obično se odlažu na načine koji proizvode više ugljen-dioksida. Hranjenje domaćih životinja ostacima destilacije, navodno donosi koristi poput poboljšanja njihovog kvaliteta života, smanjenja troškova i farmera i pivara, stvaranja ukusnijeg mesa za potrošače i smanjenja rasipanja hrane.

Profesor Masaioši Kuvahara, direktor Univerziteta u Tokiju je izjavio da se nada da će identifikovanje ovih blagodati za životinje i stvaranje vrhunskog proizvoda za degustaciju za potrošače povećati motivaciju farmera da isprobaju novu ishranu za svinje.

Agroinfo.rs/agriculture.com/sciencedaily.com

SREĆNE SVINJE: Hrane ih ostacima alkoholnog pića pa dobijaju ukusnije meso

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Afrička svinjska kuga (ASK) je od 10. maja ove godine do danas registrovana u 18 mesta u Srbiji. Na dve lokacije – lovišta Sopotska kosa i Pančevački rit bolest je otkrivena i kod divljih svinja.

Vlada Srbije donela je odluku po kojoj od 1. januara 2023. godine nema carine na uvoz svinja.

Džinovska lignja duga 3,35 metara pronađena je živa na obali u Japanu. Ova životinja inače živi u dubokom moru i vrlo retko se može videti na obali.

Zbog izuzetno male brojnosti, rasa svinja moravka je u Jagodini imala status rizično ugoržene.

Nemački naučnici imaju za cilj da ove godine kloniraju i potom uzgajaju genetski modifikovane svinje koje će poslužiti kao donori srca za ljude.

Broj krupne stoke u Srbiji opada. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u Republici Srbiji, sa stanjem na dan 1. decembra 2021, u odnosu na stanje na dan 1. decembra 2020, manji je ukupan broj goveda (za 3,0%), svinja (za 3,9%) i koza (za 3,6%), dok je veći ukupan broj ovaca (za 0,6%) i živine (za 0,7%).

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета