Калемљење воћака-Шта је калемљење?

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Калемљење воћака је одавно познато. То је најважнији начин вегетативног размножавања - умножавања воћака. Калемарска техника се стално усавршава а тиме и воћарство постаје савременије и успешније.

Шта је калемљење?
Калемљењем се спајају различити делови воћке, од којих је једно подлога а друго калем-гранчица (племка). Подлога даје коренов систем и учврсћује воћку за земљу. Круна воћке се добија од накалемљење сорте. Подлога и сорта задржавају своје особине, али имају међусобни утицај. Посебно је значајан утицај подлоге на накалемљену сорту и он се одражава на бујност воћке, почетак родности, висину приноса, квалитет плодова, дужину вегетације, облик круне, дуговечност, отпорност на мразеве, болести и стеточине. Стога избору подлоге и сорте треба посветити велику пажњу.

За сваку воћну врсту постоје одређене подлоге и сорте које се међусобно могу калемити јер имају подударност - афинитет. Подударност је врло значајна, јер подлога сорту снабдева минералним материјама и водом, а сорта подлогу другим органским материјама. Подударност се огледа у добром пријему калема и спојним местом без гука, добром порасту калема, редовном и обилном рађању и дуговечносћу биљке.

Подлоге за калемљење могу бити произведене из семена дивљих или потомих воћака и вегетативним путем.

Из искуства за калемљење воћака препоручују се вегетативне подлоге за све воћне врсте. За сада се највисе користе за јабуку, круску, дуњу, мусмулу, смокву, а мање за сљиву, брескву, кајсију, тресњу и висњу. За остале врсте вегетативне подлоге се искорисћавају незнатно или никако. Вегетативне подлоге дају уједначене саднице са бољим кореновим системом, воћке на њима раније пророде, редовно рађају и дају плодове бољег квалитета. Калемљење чини да се лаксе формирају разни системи узгоја и примењује механизација у воћњаку.

Шта се постиже калемљењем?
Калемљењем се постиже:

1. Брза и масовна производња воћних садница.

2. Производња садница за засаде са различитим системима узгоја.

3. Корисћењем разних подлога и сорти воћке се сире на разним подручјима где раније нису успевале поједине врсте и сорте.

4. Калемљење омогућава да се верно преносе и чувају сортне особине.

5. Воћке рано ступају у плодоносење, редовно и обилно рађају.

6. Прекалемљивање воћака новом бољом сортом.

7. Дивље воћке по сумама и пасњацима калемљењем доносе квалитетне плодове.

8. Утицај на време цветања а тиме и отклањање опасности од позних пролећних мразева.

9. Добијање воћака отпорних према болестима и стеточинама.

Ко се бави калемљењем?
Људи који се баве калемљењем воћа називају се калемари.

Калемљењем може да се бави свако ко савлада вестину калемљења и ко има љубав и вољу према овом послу. Да би неко постао добар калемар потребно је да у том послу има и доста искуства. Пре свега је значајно и потребно да калемљење познају пољопривредни произвођачи на селу, јер је код нас мало крајева где воћке не могу да се гаје, али је зато много крајева и људи који једу воће, тако значајну храну за здравље људи.

Само као и у сваком послу и овде важи пословица "без алата нема ни заната", па сваки добар калемар поседује и одговарајући алат за калемљење, где спадају: калемарски нож, воћарски нож, воћарске маказе, воћарска тестерица, брус и каиш за оштрење.

Izvor:poljoprivrednisavetnik.com

Калемљење воћака-Шта је калемљење?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

U rasadničkoj proizvodnji je kalemljenje pupoljkom (okuliranje, očenje) najviše rasprostranjeno zbog prednosti poput jednostavne tehnike rada, kvalitetnog zarastanja rana i visokog procenta prijema okulanata, kao i velikog učinka.

Iako zvuči kao nešto iz naučnofantastičnog filma, biljka koja je pola krompir, a pola paradajz, mogla bi pomoći da se održi potražnja za hranom.

U poslednje vreme veliki broj poljoprivrednih proizvođača koji su savladali tehniku kalemljenja imaju bolje prinose.

Kalemljenjem stvaramo rezistentnost i povećanu tolerantnost na veliki broj bolesti, štetočina i uticaja niskih temperatura kod gajenih biljaka.

Dren (Cornus mas) je vrsta voća u porodici Cornaceae iz južne Evrope i jugozapadne Azije. Poznat je pod nazivima drenjina, bela svibovina, rumeni dren, drenjula, drin, drinika, drinovina, drenić.

Nekada su je naši preci rado sadili jer je vrlo otporna na sve vremenske uslove, velike mrazeve i čestu bolest koja napada voće – čađavu krastavost.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета