Од прераде свог воћа направили бизнис

Извор: Пиксабеј

Извор: Пиксабеј

Породица Лазић, из куршумлијског села Жуч, од органски узгојеног воћа, произведеног у сопственом засаду производе посластице, пића и козметичке производе. С временом је то од хобија прерасло у озбиљан посао у који је укључена цела породица.

Породица Лазић, у куршумлијском селу Жуч производи воће. Међутим, они то воће не продају као сировину, већ од њега према старој рецептури припремају сокове, слатко, пекмезе, ликере и посебне врсте сапуна од воћа и лековитог биља. За њих карактеристично да све производе органски, а таквој врсти производње су се посветили након што су радећи у једној куршумлијској фирми остали без посла.

Природни производи за јело и негу лепоте

Како преноси РТС, када је пре око 5 година, Биљана Лазић, из села Жуч, почела производњу зимнице, ликера и сапуна по традиционалној рецептури, није не слутила да ће се тим послом бавити цела њена породица. Она објашњава да су се определили да воће, које произведу на свој имању, прераде у ликере, слатка и сокове. Осим тога,Биљана је недавно почеле да прави и природну козметику, то јест ручно рађене сапуне и креме.

Сами праве препарате за прскање воћа

Сво њихово воће је како тврде произведено на органски начин, у засадима о којима се брине Биљанин супруг Милорад Лазић. Он истиче да сами праве препарате за прихрану и заштиту биљака. Милорад напомиње да доста користе коприву, а бордовску чорбу праве онако како су то њихови преци радили, додавши да никако не користе хемијска средства.

У плану улагање у мини хладњачу

У породични посао Биљана и Милорад су укључили и синове. Најстарији Драган, студент четврте године Теолошког факултета сваки слободан тренутак проводи на имању. Он ти сређујемо малине, купине, сече дрва и ради све што треба да се обезбеде добри усеве за ову годину и за сваку наредну годину. Лазићи планирају ускоро да уложе новац у градњу мини хладњаче за складиштење воћа, да би процес производње био могућ током целе године.

Рачунају на подршку општине

Они очекују помоћ општине која субвенцијама позитивно утиче на оживљавање таквог начина производње. Јовица Ђиновић, из пољопривредне службе општине Куршумлија, наглашава да је општинска власт препознала шансу да се помогно народу, а нарочито људима који имају жељу да се баве пољопривредном производњом, односно онима који се већ баве том делатношћу и желе да своју производњу усаврше и остану у својим селима. Иначе у Куршумлији се око 1.000 домаћинстава на 500 хектара бави се органском производњом углавном јагодичаствог воћа.

Agroklub.rs

Од прераде свог воћа направили бизнис

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Потребно је направити одговарајући однос између корисних и штетних организама, како би први биолошки контролисали друге.

Прошле недеље још једном смо посетили имање Мирослава Габрића из Суботице. Овога пута били смо у једном новијем објекту, на фарми коза у месту Галамбош. Погледајте шта смо све тамо забележили.

У Војковцима код Тополе седморица сточара основала су задругу. Циљ је да заједничким наступом на тржишту обезбеде бољи пласман млека, а у будућности планирају подизање млекаре и органску производњу.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета