Биолошким методама против штеточина

Извор: Пиксабеј

Извор: Пиксабеј

Потребно је направити одговарајући однос између корисних и штетних организама, како би први биолошки контролисали друге.

Органска производња подразумева успостављање посебног агроекосистема. То важи и за воћарску производњу. Потребно је направити одговарајући однос између корисних и штетних организама, како би први биолошки контролисали друге. То се постиже прављењем посебног окружења у воћњаку.

"Циљ успостављања одговарајуће равнотеже између ових организама јесте смањење употребе пестицида у заштити биља. Због тога је неопходно унапредити биодиверзитет у воћњаку и створити такве еколошке услове који ће погодовати насељавању корисних организама", објашњава Мимица Костић-Ђорђевић из ПССС Пирот.

Мере унапређења биодиверзитета

Додаје да се у органској производњи воћа препоручују следеће мере унапређења биодиверзитета:

  • на ивицама воћњака се остављају живице и жбуње, као склониште и место размножавања за многе врсте. Такође, живе ограде могу да буду и храна за животиње;
  • међуредни простори се косе по потреби, а редови се не одржавају у чистом стању у току читаве године;
  • траке самониклог биља или еко-ивичњаци налазе се свуда на ивицама парцела, на деловима који се не користе за производњу воћа;
  • непроизводне парцеле се косе као култивисане или екстензивне ливаде;
  • подстиче се насељавање појединих предаторских животињских врста;
  • прављење склоништа за ласице, јежеве, ровчице, разне змије и друге корисне животиње, исто тако и гомиле камења и слична места за њихово скривање;
  • постављање седалице за птице грабљивице (мишар, соко, сова и др.) изнад круне воћака;
  • постављање кућица за птице сенице у круни воћака;
  • посуде са сламом треба вешати у круни воћака као склониште за ухолажу.

 

Костић Ђорђевић додаје да је одржавању природне равнотеже у воћњаку ипак немогуће у потпуности остварити. Због тога је, у циљу заштите воћа од болести и штеточина, неопходна делимична употреба хемијских метода.

agroklub.rs

Биолошким методама против штеточина

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Породица Лазић, из куршумлијског села Жуч, од органски узгојеног воћа, произведеног у сопственом засаду производе посластице, пића и козметичке производе. С временом је то од хобија прерасло у озбиљан посао у који је укључена цела породица.

Прошле недеље још једном смо посетили имање Мирослава Габрића из Суботице. Овога пута били смо у једном новијем објекту, на фарми коза у месту Галамбош. Погледајте шта смо све тамо забележили.

У Војковцима код Тополе седморица сточара основала су задругу. Циљ је да заједничким наступом на тржишту обезбеде бољи пласман млека, а у будућности планирају подизање млекаре и органску производњу.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета