Višnje i kupine će i ove godine imati cenu ispod cene koštanja i ostaće plodovi na voćkama.

Foto:Pixabay.com

Foto:Pixabay.com

Šteta je višestruka – uložen trud i novac se neće vratiti proizvođačima, država je pozvala MUP i poreske inspektore da uvode red? Baciće se toliko novca da je šteta milionska, u evrima.

Rešenje je da se ustroji repro lanac: proizvođač – otkupljivač – prerađivač – izvoznik ili domaći trgovac. Država ne stvara dovoljno uslova da se proizvođači osnaže i sami prodaju voće ili prerađevine od njih. Lakše je “gasiti požar” i usklađivati interese jačih. Desiće se isto kao sa malinom – svake godine sve manje plodova u berbi.

Obećanja zvaničnika da će se “uvesti red” u otkupu i da će biti ravnopravan odnos proizvođača i otkupljivača (prerađivača) je ostalo obećanje. Cena za višnju nije 60 dinara za dinar – govorili su državni zvaničnici Ministarstva poljoprivrede Srbije – ostala je u otkupu 25 ili 40 dinara za kilogram, zavisno od klase (ako su je uopšte otkupljivali).

Govori se da je mašinsko branje višnje rešenje za smanjene troškove u berbi. Trošak za kupovinu mašine za branje nije zanemarljiv (uz podršku države). Ručni tresači su oko 100.000 dinara.

O prednostima i manama ručnog, odnosno, mašinskog branja višanja piše Mihajlo Žikić dipl. inž. voćarstva i vinogradarstva PSSS. U proteklih desetak godina došlo je do značajnih povećanja površina pod Oblačinskom višnjom

Ručna berba ima mnogo i mana od kojih su najznačajnije:

- u vreme berbe višanja je i period kada je velika potražnja za radnom snagom zbog ujednačenog sazrevanja višnje na većoj teritoriji. Ovo dovodi do toga da je cena radne snage sve veća u ovom periodu i za berbu višnje je iznosila od 18,00-20,00 din/kg,
- kako su radnici plaćeni po učinku, zbog veće zarade, radnici su skloni da preskaču manje pristupačne delove na stablima što smanjuje ukupno ubranu količinu višanja,
- sve veći nedostatak radne snage dovodi do odlaganja berbe i smanjenja kvaliteta plodova a samim tim i do smanjenja otkupne cene polodova
- Sve to dovodi do poskupljenja proizvodne cene višnja a samim tim i do smanjenja zarade proizvođača.
- Kao rešenje ovih problema sve više se nameće mašinska berba višnje, koja se sve više primenjuje u svim krajevima gde se gaji Oblačinska višnja.

Prednosti mašinske berbe 
- manji troškovi berbe, cena uslužne berbe beračima je prošle sezone iznosila 10din/kg, a sopstvenim beračem trošak berbe se kreće od 5-7din/kg u zavisnosti od roda,
- mašina trešenjem skida plod sa svih delova krošnje
- prilikom berbe je angažovan značajno manji broj radnika, tresač opslužuju 3-5 radnika,
- smanjenje radne snage rešava problem transporta i ishrane radne snage,
- brža je berba i ne zavisi od ljudske radne snage, samim tim se može bolje izabrati najbolji momenat za berbu
- minimalan kontakt ruku sa plodovima, čime se smanjuje opasnost od infekcije bakterijama.


Mane mašinske berbe
- dodatno tretiranje sa hemijskim preparatom za odvajanje ploda (etrel), a ukoliko se ne koriste navedena sredstva plod mora biti potpuno zreo zbog lakšeg odvajanja od peteljke
- prilagođavanje uzgojnog oblika i razmaka sadnje za mašinsku berbu
- kruna mora biti podignuta minimum 50 cm od zemlje, najpoželjniji oblik je piramidalna kruna zbog lakšeg trešenja stabala, razmak sadnje minimum 4×2,5 m
- pojava sušenja stabala usled trešenja, mada prema iskustvima na ovim terenima u poslednjih pet godina ona je minimalna.
- u zavisnosti od tipa berača mora se računati na veći prostor potreban za okretanje i ulazak u naredni red
- moguće zaustavljanje berbe zbog kvarova mašine ili loših vremenskih uslova
- poželjno je zatravnjivanje međurednog prostora jer je u slučaju pojave kiše u vreme berbe značajno skraćeno vreme do povratka na parcelu u odnosu na jalovi ugar, što se pokazalo proteklih godina kao velika prednost.

Izvor:agroinfonet.com


 

Višnje i kupine će i ove godine imati cenu ispod cene koštanja i ostaće plodovi na voćkama.

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Vlasnik plantaže višanja u opštini Merošina Hranislav Stojanović izjavio je da je 99 odsto roda tog voća prodato otkupljivačima po ceni od 40 dinara, što je za 10-15 dinara jeftinije nego prošle godine iako je mineralno đubrivo bilo dva-tri puta skuplje, a značajno su poskupeli i gorivo i zaštitna sredstva.

Organska proizvodnja generalno poslednjih godina u Srbiji beleži porast. Kada je u pitanju proizvodnja višnje, situacijia je ista, naročito ako se govori o domaćem ekotipu, oblačinskoj višnji koja je vrlo pogodna za gajenje, a ostvaruje i dobru cenu.

Voćari u selima oko Topole polako završavaju berbu višanja, međutim, nazadovoljni su kvalitetom plodova. Višnja je, kažu, rodila dobro, ali kupci traže samo prvu klasu.

Artičoka je biljka male energetske vrednosti, bogata mineralima. Sadi se u martu i aprilu, ili u jesen, nakon prvih jačih kiša.

Nosilac lekovitosti kamilice je njeno etarsko ulje, i glavni sastojak azulen.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета