Зимско калемљење или калемљење воћака из руке

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Применом овог начина калемљења код већине јабучастих и коштичавих врста може да се битно убрза процес производње садница. Подлоге које се користе за ову намену могу бити генеративне или сејанци и вегетативне или корењаци.

Оне се до оптималног времена калемљења чувају у утрапљене у затвореном простору или на отвореном са посебном пажњом код трапљења да коренов систем буде добро заштићен од измрзавања.Ако се чувају у затвореном простору, треба водити рачуна да температура у просторили не прелази 4-5 степени јер може да дође до превременог кретања подлоге што може да се одрази на лошији пријем и наредни вегетациони пораст.


Време калемљења не би требало да буде дуже од 30 дана од процењеног времена када се укаже могућност садње на отвореном. 4-5 дана пред калемљење потребно је подлогу унети у топлију просторију да би се изазвало благо кретање сокова јер тада имамо боље калусирање на спојном месту подлоге и племке. Зависно од воћне врсте и врсте подлоге, висина калемљења је различита и може бити од 10-30 цм од кореновог врата. Најчешћи начин калемљења је просто или енглеско спајање. Овим начином се врши коси пресек на подлози и на калем гранчици, њихово спајање и чврсто везивање најбоље пластичном фолијом која има могућност истезања бар 30%. Пред само калемљење пожељно је место пресека добро очистити влажном крпом и осушити. На рез изнад пупољка код калем гранчице или племке потрбно ја нанети калем-восак или најбоље камбисан.

 

Након ове операције калемови се стављају у сандуке и корен подлоге покрива влажном струготином и уносе 4-5 дана у просторије са темературом од око 15 степени како би почео процес калусирања. Затим, ове сандуке треба вратити поново на ниску температуру где остају до момента садње.


Садњу треба обавити, колико то временски услови дозволе, што раније у пролеће на стално место или у растило у добро припремљено земљиште. Треба повести рачуна да се до месец дана након кретања вегетације обави контрола везе на спојном месту и њено попуштање или пресецање да не би дошло до њеног усецања.

zdravasrbija.com

Зимско калемљење или калемљење воћака из руке

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

U rasadničkoj proizvodnji je kalemljenje pupoljkom (okuliranje, očenje) najviše rasprostranjeno zbog prednosti poput jednostavne tehnike rada, kvalitetnog zarastanja rana i visokog procenta prijema okulanata, kao i velikog učinka.

Iako zvuči kao nešto iz naučnofantastičnog filma, biljka koja je pola krompir, a pola paradajz, mogla bi pomoći da se održi potražnja za hranom.

U poslednje vreme veliki broj poljoprivrednih proizvođača koji su savladali tehniku kalemljenja imaju bolje prinose.

Kalemljenjem stvaramo rezistentnost i povećanu tolerantnost na veliki broj bolesti, štetočina i uticaja niskih temperatura kod gajenih biljaka.

Dren (Cornus mas) je vrsta voća u porodici Cornaceae iz južne Evrope i jugozapadne Azije. Poznat je pod nazivima drenjina, bela svibovina, rumeni dren, drenjula, drin, drinika, drinovina, drenić.

Nekada su je naši preci rado sadili jer je vrlo otporna na sve vremenske uslove, velike mrazeve i čestu bolest koja napada voće – čađavu krastavost.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета