JAK KAO SPARTANAC: Ovako su živeli i hranili se drevni ratnici, a jedna vrsta supe im je davala posebnu snagu

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Sparta se dugo vremena smatrala najsnažnijom vojnom silom u antičkoj Grčkoj zahvaljujući agogi, sistemu zakona koji je stvarao od njenih građana vojnike vrhunskog kvaliteta. Ovde je sve bilo podređeno dobrom ratniku, njegovoj snazi i zdravlju. Spartanci su imali neke vrlo čudne rituale, a u nastavku teksta ćemo vam približiti neke običaje ovog naroda.

Već na samom rođenju, spartanske bebe su prolazile prvi, surovi test. Kada Spartanka rodi bebu, starešine su bile te koje su odlučivale o njenoj sudbini i procenjivale da li je dovoljno jaka i zdrava da izdrži spartanski život. U suprotnom, beba bi bila osuđena na smrt. Stari Grci su slabu decu izlagali na planini Tajgetu i na drugim mestima. One koji prežive taj odbir posle navršene sedme godine čekao je težak i strog vojnički odgoj da bi se navikli na uslove ratničkog života.

Spartanci su imali veoma jednostavne ciljeve, a to je da pobeđuju u ratovima i da obezbede dovoljno hrane svojim građanima. Za rat se vežbalo od rođenja, a ishrana je bila jedna od najvažnijih karika tog lanca pripreme. Slabima, neodlučnima i plašljivima nije bilo mesta među ratobornim građanima Sparte, tačnije kod njihovog robovlasničkog sloja. Vojničko školovanje je počinjalo već sa sedam godina. Obroci su im bili oskudni, a svi oni koji su hteli više da jedu su morali da se snađu. U obzir je dolazila i krađa jer se cenila snalažljivost, a oni koji bi bili uhvaćeni su kažnjavani upravo zbog toga, ne zbog same krađe. Spartanci su verovali da glad od čoveka napravi boljeg lovca.

Od dvadesete počinjao je život u vojnoj jedinici - sistiji (syssitia). U dvadesetim godinama su se takođe i ženili, ali bi i tad ostali da žive sa svojom jedinicom, u nekoj vrsti "muške kuće" sve do 30. godine. U sistiji se živelo, učilo, razvijale su se borilačke veštine i navike u ishrani. Glavne na meniju su bile pšenica i ječam koje su najpre natapali i mleli, a potom pravili kaše, hleb i lepinje sušene na suncu. Od voća su najviše jeli grožđe, smokve, urme i kajsije, a od povrća masline i plavi patlidžan. Takođe, neretko bi se posluživao i sir. Meso je bilo važan izvor snage. Lovci su donosili divljač dok su robovi (helots) bili zaduženi za pecanje ribe i gajenje domaćih životinja. Svinjetina, piletina i pačetina su bili posebno važni izvori proteina za mlade ratnike.

Supa od krvi koja im je davala posebnu snagu

Posebno jelo za Spartance bila je neobična vrsta supe koji su jeli sa ječmenim hlebom. Melas Zomos su pravili od svinjskog mesa, komada svinjskog srca i krvi jer su verovali da im to daje snagu. Verovatno su bili u pravu jer je svinjetina odličan izvor proteina visoke vrednosti (što znači da sadrži sve potrebne aminokiseline), ali je i jedan od najboljih izvora vitamina B, koji igraju ulogu u oslobađanju energije iz ugljenih hidrata. Bilo je potrebno vreme za navikavanje na ukus ove supe, a Spartanci su verovali da njenu jačinu može da izdrži samo onaj ko vežba i kupa se u hladnoj reci Eurotas.

Suzbijanje lenjosti

Spartanski ratnici morali su da budu snažni, a to je naročito važilo za mlade muškarce koji su bili na obuci. Prema pisanju istoričara Elijana, spartanski zakon zahtevao je od mladića da povremeno budu nagi u javnosti, kako bi svako mogao da ocenjuje snagu njihovog tela. Te rutinske kontrole izvođene su na svakih deset dana i od njih se očekivalo da izgledaju zdravo i snažno. Svi koji su bili “mlitavi”, gojazni ili i jedno i drugo, bili su pretučeni i kažnjeni.

Spartanske žene

Uloga žena u Sparti bila je drugačija nego u ostatku Grčke. Uopšteno gledano, imale su mnogo više slobode. Nisu bile isključene iz društva kao u mnogim drugim grčkim gradovima i od devojčica se očekivalo da izdrže iste fizičke napore kao dečaci. One su takođe gole trenirale u gimnazijama, vežbale streličarstvo, trčanje, rvanje, bacanje koplja… Sve to je trebalo da ženu učini snažnijom, fleksibilnijom i bolje pripremljenom za bol rađanja deteta.

Spartanke su važile za čestite žene u ostatku Grčke. Ukoliko neka od njih ne bi mogla da ima dece, vlasti bi joj naredile da pronađe drugog muškarca kako bi proverila da li s njim može da začne. Obično bi žene prihvatale da to učine, pošto je Sparta mnogo polagala u mlade naraštaje.

Agroinfo.rs

 

 

JAK KAO SPARTANAC: Ovako su živeli i hranili se drevni ratnici, a jedna vrsta supe im je davala posebnu snagu

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Borovnice su toliko blagotvorne, da zaslužuju mesto u ishrani čak i kada su van sezone. Da biste uživali u njima tokom svih 12 meseci u godini, možete da zamrznete sveže ili da kupite već smrznute bez dodanih sastojaka

Osnovni mikronutrijenti neopodni organizmu za normalno funkcionisanje su ugljeni hidrati, proteini i masti. Masti, kako biljnog, tako i životinjskog porekla su važne, jer bez njih ne bi mogao da se odvija niz funkcija u organizmu. Postoje različite vrste masti, a transmasti su najopasnije, zato ih treba izbegavati.

Dijeta koja je razvijena za regulisanje visokog pritiska, masnoće i šećera u krvi već godinama važi za jednu od najzdravijih i preporučuje se i ljudima koji jednostavno žele da smršaju bez velikih promena u načinu ishrane.

Skorpije su zanimljive životinje ali većina ljudi ne zna puno o njima. Evo nekih činjenica koje možda niste znali o ovim životinjama. kul

U moru dijeta, koje obećavaju kule i gradove, veliki je broj onih koje na kraju razočaraju svoje korisnike. Intuitivna ishrana je pravac koji tek odnedavno stiče popularnost.

Bik Veliša, austrijski Simentalac iz Mačve, jedna je od atrakcija ovogodišnjeg 89. međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета