Optimalno suzbijanje korova pri gajenju soje

foto: pixabay

foto: pixabay

Korovi se moraju tretiraju pre nego što postanu primetni pri posmatranju iz stojećeg položaja

Pravovremeno suzbijanje korova pri gajenju soje od izuzetnog je značaja u proizvodnji ove ratarske biljke. Bolje je odraditi ovaj tretman nakon setve, a pre nicanja useva, nego paziti kada će se korovi pojaviti. 

Ipak, tretiranje pre nicanja ne utiče na suzbijanje višegodišnjeg širokolisnog korova. Takođe, usled čestih padavina može da dodje i do pojave fitotoksičnosti mladih biljaka na lakšim zemljištima, navode iz  PSSRS.
Iz navedenih razloga, poljoprivredni proizvođači sve više primjenjuju folijarno tretiranje soje herbicidima. I ovde treba biti oprezan jer velika temperaturna kolebanja mogu biti izazov za folijarno tretiranje useva. 

Prema preporukama stručnjaka, pravo vreme za zaštitu je onda kada su korovi vidljivi iz čučećeg položaja. Važno je da se ne dozvoli da se korovi razviju i ojačaju, jer ih je tada gotovo nemoguće uništiti. Najviše što proizvođači u tom slučaju mogu jeste da im uspore rast, ali ipak kada se revitalizuju, mogu da prestignu soju u razvoju. Iz tog razloga, prvi tretman je izuzetno važan i obavlja se u toku dva do tri dana prolećnog perioda. 
Ukoliko su korovi vidljivi iz stojećeg položaja,  kasni se sa zaštitom. Ako se korovi vide prilikom prolaska vozilom pored njive  tada nema više svrhe za tretiranje. Iz navedenog se može zaključiti da je prilično opasno čekati neki idelani trenutak za tretiranje.

Prvo tretiranje korova treba da se obavi kada korov poraste dva centimetra. Tretmane protiv širokolinih korova najbolje je odraditi dva puta jer se na taj način bolje kontrolišu korovske vrste koje stalno rastu - ambrozija i pepeljuga. Prvo tretiranje trebe obaviti ove korovske biljke porastu između dva i tri centimetra. Najčešća greška se pravi čekanjem da izniknu svi korovi ili da svaka biljka soje razvije prva tri lista. Ovo utoliko pre ako se ima u vidu da je soja otpornija na herbicide kad je manja, nego kad poraste.
Drugo tretiranje soje najbolje je sprovesti dve sedmice posle prvog, mada će pravi trenutak odrediti novi izrasli korovi (dva do tri centimetra), kao i vremenski uslovi. Ako je u pitanju sušni period, onda se može čekati i tri nedjelje, a ako je kišovito onda se drugo tretiranje treba obaviti ranije, odnosno, deset dana posle prvog.

Izbor preparata koji se koristi protiv korova zavisi u velikoj meri od stanja useva. Nikad ne treba dodavati folijarna đubriva sa sredstvima protiv širokolisnih korova. 
Mešanje preparata za širokolisne i uskolisne korove prouzrokuje zadržavanje njihovih viškova na listovima soje, što oštećuje usev.
Ukoliko je u pitanju organska proizvodnja onda se koriste samo ona hemijska sredstva koja su registrovana za tu namenu.

 

Izvor:agroklub.rs

Optimalno suzbijanje korova pri gajenju soje

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ove godine je definitivno da kvalitet neće biti izvanredan, objašnjavaju stručnjaci

Dve nedelje pred kraj kalendarske godine na robno berzanskom tržištu beleži se povećan obim prometa. Svi primarni poljoprivredni proizvodi nastavili su negativan cenovni trend iz prethodne nedelje.

Na Produktnoj berzi, ove nedelje, zabeležen je rast cena svih primarnih poljoprivrednih proizvoda.

Poleganje rasada predstavlja bolest koja zahvata mlade sadnice povrća, začinskog i lekovitog bilja, kao i cveća. Kada dođe do infekscije, mlada sadnica retko preživi, a dešava se da se čitave grupe sadnica zaraze. Ipak, infekciju je moguće izbeći na vreme.

U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, proizvodni zasadi bresaka i nektarina se nalaze u različitim fazama razvoja ploda: od faze opadanje plodova posle cvetanja do faze drugo opadanje plodova (BBCH 71-73), prenosi portal Prognozno-izveštajne službe (PIS).

Na području Srbije setva kukuruza je još uvek u toku, a usevi iz najranijih rokova se nalaze u fazi razvoja prvih listova. Ove godine se registruju veće brojnosti kukuruzne pipe, dok se u usevima pšenice i ječma registruje pepelnica, odnosno pegavost.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета