Registrovano prisustvo braon mramoraste stenice u zasadima leske, neophodno je sprovesti adekvatnu zaštitu

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Zasadi leske se u našoj zemlji nalaze u različitim fazama razvoja ploda, a vizuelnim pregledom je registrovano prisustvo svih razvojnih stadijuma mramoraste stenice, pa je neophodno izvršiti adekvatnu zaštitu.

Braon mramorasta stenica (lat. Halyomorpha halys) je invazivna vrsta stenica koja predstavlja opasnost za veliki broj gajenih biljaka. Poreklom je iz Azije (Japan, Koreja Kina), a u Evropi je prvi put zabeležena 2004. godine. Ova štetočina prolazi kroz tri faze razvoja: jaja-larva-odrastao insekt. Jaja polaže na naličju lista, crne boje, po obliku podseća na saće u košnici. Hrani se sokovima iz ksilema i floema, pa time štete koje nanosi ova jedinka mogu biti velikih razmera. Zbog njene sposobnosti da razgrađuje aktivne materije, sve je teže suzbiti je.

Kada su u pitanju zasadi leske kod nas, trenutno je u toku piljenje larvi letnje generacije ove štetočine. Štete pričinjavaju larve i odrasle jedinke koje imaju usni aparat za bodenje i sisanje, pa jezgra koja oštete postaju plutasta, smežurana i nepravilnog oblika sa jasno vidljivim mestima uboda oko kojih se šire nekrotične površine. Ovo sve utiče na znatno smanjenje kvaliteta i tržišne vrednosti ploda leske. Osim toga, mesta ishrane predstavljaju ulazne otvore za razvoj različitih prouzrokovača truleži ploda, čime se štetnost dodatno uvećava.

Radi se o invazivnoj štetočini, a uslovi koji vladaju u proizvodnji su izuzetno povoljni za njen razvoj. Proizvođačima se preporučuje obavezan pregled zasada na prisustvo braon mramoraste stenice i sprovođenje adekvatne zaštite ukoliko se prisustvo utvrdi.

U zasadima leske registrovani su sledeći insekticidi iz grupe piretroida koji se mogu koristiti u cilju suzbijanja braon mramoraste stenice:
– Karate Zeon, Kozak (lambda-cihalotrin) u količini 0,2 l/ha
– Polux (deltametrin) u koncentraciji 0,05%.

Agroinfo.rs

 

Registrovano prisustvo braon mramoraste stenice u zasadima leske, neophodno je sprovesti adekvatnu zaštitu

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Poleganje rasada predstavlja bolest koja zahvata mlade sadnice povrća, začinskog i lekovitog bilja, kao i cveća. Kada dođe do infekscije, mlada sadnica retko preživi, a dešava se da se čitave grupe sadnica zaraze. Ipak, infekciju je moguće izbeći na vreme.

U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, proizvodni zasadi bresaka i nektarina se nalaze u različitim fazama razvoja ploda: od faze opadanje plodova posle cvetanja do faze drugo opadanje plodova (BBCH 71-73), prenosi portal Prognozno-izveštajne službe (PIS).

Na području Srbije setva kukuruza je još uvek u toku, a usevi iz najranijih rokova se nalaze u fazi razvoja prvih listova. Ove godine se registruju veće brojnosti kukuruzne pipe, dok se u usevima pšenice i ječma registruje pepelnica, odnosno pegavost.

U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, zasadi bresaka se na području Srbije nalaze u fazi - cvetovi se smežuravaju: većina latica opada do faze kraj cvetanja: sve latice opale, javljaju iz Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja.

Iz Prognozno izveštajne službe javljaju da se proizvodni zasadi kajsija, bresaka i nektarina nalaze u različitim fazama cvetanja, a u narednim danima se očekuje početak cvetanja i kod ostalog ranostasnog koštičavog voća.

S obzirom na to da su u usevima strnih žita primetni korovi, preporuke su da proizvođači, čim to vremenski uslovi dozvole, preduzmu herbicidni tretman u cilju smanjenja konkurencije korova prema gajenim biljkama.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета