REVOLUCIJA U ZAŠTITI VINOVE LOZE: Borba protiv pepelnice bez upotrebe hemikalija! (VIDEO)

Foto: Youtube/Printscreen

Foto: Youtube/Printscreen

Najnoviji trendovi u poljoprivrednoj proizvodnji se u velikoj meri oslanjaju na smanjenu upotrebu hemikalija ili njihovo potpuno ukidanje. Predstavljamo vam novu tehnologiju odbrane vinove loze od pepelnice bez upotrebe hemikalija.

Američka kompanija za poljoprivrednu tehnologiju pronašla je rešenje protiv pepelnice bez hemikalija. Stručnjaci kompanije ’Cornell AgriTech’ otkrili su da jednostavne UV lampe i noćni tretmani mogu efikasno da se bore protiv gljivičnih bolesti grožđa, a efikasne su i kod drugih biljnih vrasta. Roboti pogodni za takav noćni rad već se razvijaju i testiraju na konkretnim primerima.

Nismo daleko od toga kada će roboti noću patrolirati vinogradima kako bi započeli borbu protiv jednog od najopasnijih uzročnika bolesti grožđa, pepelnice. Međutim, ove mašine neće biti opremljene prskalicama i mlaznicama, već običnim UV lampama, jer su istraživanja u Sjedinjenim Državama pokazala da ultraljubičasto svetlo može suzbiti pepelnicu i peronospore na nekoliko useva, pokazala su istraživanja.

Trenutna zaštita podrazumeva tretiranje vinove loze fungicidima kojima se ovi zasadi prskaju 10-15 puta godišnje. S obzirom na činjenicu da je pepelnica vrlo uporna i da vremenom postaje rezistentna na trenutne koncentracije ovih hemikalija, vremenom će biti potrebna mnogo jača sredstva da bi se vinova loza zaštitila, pri čemu se postavlja pitanje da li će konzumiranje grožđa uopšte moći da se obavlja.

Novi proces bi podrazumevao izlaganje biljaka UV svetlosti noću kada štetočine nemaju dovoljno plave svetlosti da aktiviraju svoje odbrambene mehanizme.

Istraživači iz ’Cornell AgriTech-a’ udružili su se sa norveškim timom ’Saga Robotics’ kako bi stvorili automatsko vozilo nazvano ’Thorvald’. Cilj je razviti komercijalno dostupan robot koji se noću može kretati kroz vinograde i primeniti nizak nivo tretmana UV svetlošću na biljke uz minimalna ulaganja energije. Dva takva robota su takođe testirana ovog proleća u vinogradima u Njujorku. Trenutno se radi i na tehnologiji snimanja koja može tačno da proceni stepen zaraze pepelnicom na biljkama kako bi se pružio adekvatan tretman biljkama. Eksperimenti koje je  kompanija sprovela zasadima jagoda, pokazali su da je ovaj proces potrebno sprovoditi na nedeljnom nivou, kratkim talasima UV-svetlosti. Takođe, eksperimenti u SAD i Norveškoj pokazali su da je najmanje ultraljubičasto svetlo podjednako efikasno protiv pepelnice kao i najbolji fungicidi.

Agroinfo.rs/agrarszektor.hu

REVOLUCIJA U ZAŠTITI VINOVE LOZE: Borba protiv pepelnice bez upotrebe hemikalija! (VIDEO)

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Poleganje rasada predstavlja bolest koja zahvata mlade sadnice povrća, začinskog i lekovitog bilja, kao i cveća. Kada dođe do infekscije, mlada sadnica retko preživi, a dešava se da se čitave grupe sadnica zaraze. Ipak, infekciju je moguće izbeći na vreme.

U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, proizvodni zasadi bresaka i nektarina se nalaze u različitim fazama razvoja ploda: od faze opadanje plodova posle cvetanja do faze drugo opadanje plodova (BBCH 71-73), prenosi portal Prognozno-izveštajne službe (PIS).

Na području Srbije setva kukuruza je još uvek u toku, a usevi iz najranijih rokova se nalaze u fazi razvoja prvih listova. Ove godine se registruju veće brojnosti kukuruzne pipe, dok se u usevima pšenice i ječma registruje pepelnica, odnosno pegavost.

U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, zasadi bresaka se na području Srbije nalaze u fazi - cvetovi se smežuravaju: većina latica opada do faze kraj cvetanja: sve latice opale, javljaju iz Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета