Здравац - биљка која моћ крије у једноставности!

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Иако једноставног изгледа, због лековитости, пријатног мириса и прилагодљивости различитим срединама, здравац је чест становник наших башта.

Здравац је вишегодишња зељаста биљка пријатног мириса. У народу је познат и као: питоми здравац, ждралица, прибој, геранија, а латински назив је Гераниум мацроррхизум.

Својим именом симболизује здравље
Здравац, једно од омиљених биља наших бака, од давнина има важну улогу у народној традицији. До данас је сачуван обичај да се здравац додаје води за ритуално јутарње умивање на Ђурђевдан, јер према веровању, доноси добро здравље током читаве године. Такође, од здравца се на исти празник плету и венчићи. Овај симбол здравља често се може видети поред лековитих извора и у близини цркава и манстира. Најраспрострањенији је у брдско - планинским пределима као самоникла биљка, али се успешно гаји и као баштенска врста.

Скромни захтеви неге
Здравац може да се развија скоро на сваком земљишту. Воли влажна и полусеновита места, али добро ће се прилагодити, како на сунчаним, тако и у сеновитим деловима. Биљка достиже висину од 30 од 40 цм, стабљика је усправна, а листови су подељени на крупне режњеве, мирисни и меки. Цветови су једноставног облика, ружичасто - љубичасте или беле боје и обликом подсећају на родин кљун. Цвет се састоји од пет округластих латица. Цвета од средине пролећа и у рано лето. Ризом (поџемно стабло) је дугачак, добро развијен и сочан. Размножава се семеном или деобом бокора. Сади се на растојају од 40 до 50 цм размака. Може да се гаји и у саксијама.

Лековита је цела биљка
Здравац у себи садржи: танине, пектин, холин, флавоноиде, феноле и етерична уља. Народна медицина му приписује способност опоравка и јачања организма. Чајни напитак је делотворан код упале слузнице органа за варење, дијареја и мањих оштећења коже и слузокоже. Због благог антисептичког дејства корити се за испирање уста и грла. Здравац се употребљава и за лечење болести црева животиња.

У лековите сврхе може да се користи цела биљка али је најлековитији ризом, у коме се налази највећа концентрација танина. Ризом се вади из земље у рано пролеће, пре него што биљка почне да се развија или у јесен, током септембра и октобра и суши. Лековитим својствима се одликује и наџемни део биљке, који се сакупља и суши током лета, док је биљка још у цвету. Међутим, због високог садржаја танина, неопходно је бити опрезан прилоком конзумирања чаја од здравца, јер може изазвати желудачне тегобе и блаже тровање организма.

Својства која поседује - лековитост и ароматичност, осигурала су здравцу улогу и козметичкој индустрији.

Izvor:agroklub.rs

Здравац - биљка која моћ крије у једноставности!

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ova biljka raste na livadama, svetlim šumama i na čistinama planinskog i subalpskog pojasa. Veoma je rasprostranjena i na našim prostorima a često je možemo videti na mestima gde raste i Mrazovac.

O tamjanu, smoli drveta koje raste u Severnoj Africi, i njegovi lekovitim svojstvima govorio je doktor Branimir Nestorović.

Ruzmarin je lekovita, aromatična biljka koja se koristi u fitoterapiji, kozmetici i vrlo je popularan začin. Med od ruzmarina poboljšava cirkulaciju, pa je dobar izbor za sve one koji imaju kardiovaskularne probleme.

Rakija travarica je aperitivno piće. Može biti bistro i maslinasto-zelene i smeđe boje, u zavisnosti od toga koje se trave i koji njihovi delovi koriste za njeno spravljanje

Iako je čaj važan i lekovit napitak, te ga treba piti redovno, a ne samo kada imamo zdravstvenih tegoba, ipak postoje preporučene doze koje ne treba prelaziti.

Zagađenje vazduha predstavlja vrlo ozbiljan problem koji može dovesti do komplikacija kako kod osetljiivih grupa, tako i kod potpuno zdravih ljudi. Iz ovih razloga vrlo je korisno koristiti određene biljne vrste koje će zaštiti pluća od aero zagađenja.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета