Узгој егзотичног воћа и поврћа у Србији

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Узгој егзотичног воћа и поврћа и те како може бити уносан посао али је потребно доста труда и рада. Егзотично воће тражи посебне услове за узгој и може бити врло осетљиво на домаће услове и климу.

Дуго се на нашим просторима гаје неке врсте егзотичног, одноно тропског и суптропског воћа као што су ананас, киви или банана, поморанџа, лимун… али то су углавном неке посебне патуљасте врсте, намењене узгоју у саксији и кућним условима и ређе тек о декоративним варијететима.

Врсте егзотичног воћа у поврћа које могу бити погодне за гајење у Србији су између осталог гуава, хокаидо тикве, корејске диње, маракуја, кивано, индијанске банане, стевија, батат…

Иако вероватно за више од половине овиог воћа нисмо ни чули нити знамо како изгледају, тржиште је увек знатижељно и свакако ће желети да проба нешто ново, нарочито умајући у виду високи проценат витамина, ппсебно витамина Ц у егзотичним плодовима.

Гајење у пластеницима омогућава да домаћи произвођачи буду у предности у односу на увозно воће и поврће јер ће се тржиште увек радије одлучити за свежу намирницу, а не ону која је дуго путовала до продавница.

Осим тога, предност лежи и у томе што у нашум крајевима нема штеточина и болести које би могле имати негативан утицај на ове егзотичне културе.

Услови гајења
Да би производња егзотичног воћа и поврћа била исплатива и успешна, засадима и усевима је потребно обезбедити релативно високе температуре које не смеју да падну испод нуле.

Егзотичне културе препоручљиве су за гајење на мањим поседима или у пластеницима. Тако на пример , биљка батат, може по хектару донети већи проход у односу на на било коју житарицу, а посебно кивано који је познат по високом проценту минерала и важних витамина.

Поред високих температура и доста светлости, овим биљкама је потребно редовно и обилно заливање, и прихрањивање.

Батат и кивано
Батат највише личи на нама познати кромпир. Али, неће га нападати пламењача или златице. Не захтева прскање. Листови батата се могу користити као спанаћ а кртола се припрема потпуно исто као кромпир – кува се, пече, пржи, а од ње се може добити и укусно егзотично брашно. Батат даје семе које се успешно може користити за размножавање.

Кивано, је афрички сродник краставца који има бројне предности поред врло великих приноса. Плод може дуго стајати и бити свеж на собној температури. Осим за храну, користи се и за справљање витаминских сокова, неких пића и коктела. Кивано је богат огромним количинама минерала и витамина. Укус кивана зависи од фазе зрења, као и боја. Најукуснији је када му је унутрашњост тамно зелена.

Кивано има велике бодље које су му природна заштита од дивљачи. Иако су Аустралија и Нови Зеланд главни произвођачи, може се успешно гајити и на нашим просторима. Узгој у суседној Хрватској је већ заживео.Током бербе има доста посла јер купци захтевају да бодље буду читаве, а кивано се мора и очеткати, извагати и уредно сортирати. Бере се искјучиво рукавицама.

Препоручљива је и садња плавог андског кромпира који је велики деликатес на западу Европе и који има укус сличан кестењу.

Индијска банана или Пањ пањ
Индијанка банана иначе расте у претежно хладној клими па ће добро подноси ти и хладноћу на нашим просторима. Потиче из источних делова САД-а. Саднице се могу наћи у продаји у неколико домаћих расадника. Овој биљци одговара лагано кисело хумусно тло и обилно заливање.

Листопадна је биљка и може се узгајати као грм или и као дрво јер може да порасте и до 8 метара. Индијанскабанана је врло отпорна биљка на штеточине и нећете морати никада да је прскате, јер поседује сопствени природни инсектицид.

Пањ Пањ даје плодове треће године после садње. Плодови се конзумирају тако што се исеку на пола, одстране се семенке и кашичицом се једе свежа и мека кремаста пулпа. Кора и семенке се не смеју јести јер могу бити врло отровне. Пањ Пањ је одличан извор витамина Б1, Б2, Б3 и Ц, затим калијума, калцијума, фосфора и магнезијума.
Кључ успеха у гајењу егзотичног воћа и поврћа најпре лежи у високим приносима на мањим површинама па их тако могу гајити и власници мањих земљишних поседа. Цене ових плодова су релативно високе, али се, ако их нудите на пијаци, брзо продају. Ако уговорите и извоз, још више ћете зарадити, мада су странци пробирљивији купци који доста воде рачуна о естетици плодова, али за то су спремни и да више плате.

 Izvor:seoski  poslovi

Узгој егзотичног воћа и поврћа у Србији

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Posle Dubaija, Kaira, Tel Aviva, Ho Ši Mina i Tokija, Nacionalni institut za kafu Angole predstavio je srpskim privrednicima proces proizvodnje angolske kafe

Jedina registrovana opančarka u Srbiji, Mirna Rackov iz Kikinde, godinama je radila u privatnoj firmi koja se bavila izradom svakodnevne obuće ali je u jednom momentu odlučila da napusti stari posao i krene u samostalne preduzetničke vode.

Savet za poljoprivredu u Lazarevcu danas raspisao je 21. marta Javni poziv za dodelu sertifikovanog sadnog materijala voća i vinove loze, a svi zainteresovani Lazarevčani se mogu javiti u roku od 20 dana od objavljivanja poziva.

Evropska komisija je, nakon sprovođenja opsežnih i složenih procedura, odobrila Srbiji izvoz sadnica leske bez ijednog dodatnog zahteva, javljeno je iz Ministarstva poljoprivrede.

Iako je ova godina po mnogo čemu bila nepovoljna, neke voćarske kulture poput maline i šljive su ostvarile značajno dobre cene iako ih nije bilo u količinama na koje se naviklo. Sa druge strane, pored dobrog roda jabuke, cena nije bila zadovoljavajuća.

I pored sušne godine koja je donela brojne probleme poljoprivredi, šećerna repa je imala odličnu sezonu, pa je na srpskim njivama proizvedeno više od deset tona šećera po hektaru.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета