Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Пошто смо припремили и урадили скоро све сто је потребно, ускоро можемо очекивати и прво брање шампињона.

Остало је још само мало посла. Након покривања компоста за шампињоне још 8 дана температура се држи на 25° Ц, а тада се просторија хлади на 16° Ц и таква остаје све до краја бербе. Ако је све текло у реду, 20 дана након покривања имаћемо шампињоне за брање. Брање шампињона иде директно у амбалажу у којој ће се продавати, да вишекратним претоварањем не бисмо уништили осетљиву кожицу. Берба траје 42 дана. Шампињони се појављују у таласима. Један талас је 7 дана. Рупе настале приликом брања затрпавају се покривачем којег треба имати увек у резерви.

Ако не рачунамо време компостирања 18 дана на бетонској површини, просторија ће у једном циклусу бити заузета 84 дана: 10 дана пастеризације, 12 дана прораштање, 20 од покривања до првих шампињона и 42 дана берба. Ако још додамо 6 дана за припремање просторије за други циклус, дезинфекцију, избацивање старог компоста, значи да један циклус траје 90 дана, што годишње износи 4 циклуса.

Мала калкулација приноса шампињона
Сада ћемо направити и малу калкулацију приноса, која наравно да занима сваког будућег узгајивача шампињона.

Дакле, по квадратном метру узгојне површине (на два сандука) може се добити 10 до 15 килограма шампињона, рачунато по једном циклусу узгоја, тј. за 90 дана. То значи да се количина шампињона може кретати од 1.950 до 2.925 килограма. Ако се принос шампињона рачуна на четири годисња циклуса, то би било од 7.800 до 11.700 килограма.

Када се ова количина помножи са ценом, добија се и укупна зарада од узгоја шампињона на годишњем нивоу.
Неке напомене

При заливању треба пазити да вода не процури испод покривача. Ако има мушица, треба их таманити средствима против мушица. Измеду таласа сазревања шампињона запрашити просторију, али не директно сандуке, него измеду редова. Пазити на чистоћу: руке прати и дезинфиковати, одело такође треба прати, да се не пренесе зараза.

На улазу поставити сундере намочене у раствор формалина, да се могу брисати ципеле (или чизме).

Izvor:poljoprivrednisavetnik.com

Брање шампињона

Komentari

nolvadex 2020 Feb; 29 2 500 508

3 months for the combination versus 8 azithromycin Spirostan type saponins are the most common steroid saponins in plants

[url=https://drugstores.gives/]pharmacy delivery[/url]

[url=https://finpecia.boutique/]generic finasteride online[/url]

  • Od Joemar
  • 2023-04-03 06:45:27

[url=http://finpecia.boutique/]buying propecia online[/url]

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ne mora svako jelo da sadrži u sebi meso, pa iako smo navikli da je meso glavni sastojak musake, moguće je napraviti je i bez njega. Ova sa šampinjonima je idealna.

Ranije su nazivane magičnim biljkama zato što su samo mogle da izniknu same od sebe nakon kiše. Nakon otkrivanja novih vrsta pečuraka, ljudi su počeli da ih uzgajaju kako prirodno, tako i veštački i njihovu proizvodnju su komercijalizuju.

Salmonele su grupa bakterija tipičnih izazivača sindroma trovanja hranom. Ova bakterija se najčešće u čovekov organizam može uneti usled konzumiranja pilećeg mesa, jaja, mleka i slično. Protiv ove bakterije se treba boriti higijenom, naglašavaju stručnjaci.

Artičoka je biljka male energetske vrednosti, bogata mineralima. Sadi se u martu i aprilu, ili u jesen, nakon prvih jačih kiša.

Nosilac lekovitosti kamilice je njeno etarsko ulje, i glavni sastojak azulen.

Povećana relativna vlažnost, umerena osvetljenost i temperatura – dovode do razvoja fitopatogenih gljiva, bakterija i virusa koji u pojedinim slučajevima ugrožavaju celu proizvodnju šampinjona.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета