CRASSULA CAPITELLA spada među najlepšim sukulentima

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Pogodna je sunčane kamenjare, a veoma zanimljiva i kao sobna biljka u enterijeru doma. U vrtu kao baštenska biljka unosi boju, može da bude zanimljiva centralna tačka zbog jarke boje listova ili da oiviči leje.

Crassula capitella, odnosno Crvena Pagoda, koja raste u granama i ima mesnate listove koji podsećaju na propelere, koji tokom procesa rasta menjaju svoju boju od zelene do jarko crvene. Ova biljka raste ispruženo i formira “prostirke” od svojih grančica visine do petnaest centimetara, sa širinom do devedeset centimetara. Tokom letnjeg perioda, skupine belih cvetića će krasiti njene listove.

Crassula se veoma lako uzgaja i održava, ali je podložna biljnim vašima i gljivičnim oboljenjima. Nikada je ne smete ostaviti u vodi. Ako je zalivate sa donje strane, tako što joj dopuštate da sama “popije” onoliko tečnosti koliko joj je potrebno, obavezno višak vode prospite nakon nekoliko minuta. Njeno presađivanje nije obavezno, ali ako se radi, preporučujemo vam da to radite tokom leta. 

Kada je ubacite u novu saksiju, raširite njen koren i sačekajte nekoliko dana pre nego što je po prvi put zalijete. Crassule se obično dele pelcerima, a veoma lako je možete uzgojiti od jednog listića. Stavite list u mešavinu sukulenata ili kaktusa i potom ga pokrijte sve dok ne proklija. Nakon toga se pozabavite sadnjom, koja se radi isto kao i njeno presađivanje.

Ime roda Crassula potiče od latinske reči crassus, što znači debeo, a odnosi se na debljinu sočnih listova. Specifični epitet capitella, izveden je iz latinske reči capitellum, što znači mala glava.

Izvor:mojenterijer.rs

 

CRASSULA CAPITELLA spada među najlepšim sukulentima

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Na većinu biljaka promena godišnjeg doba veoma utiče, ali uz primenu ovih saveta cveće će opstati.

Svi znamo da, kada je u pitanju saksijsko cveće, jedan od uzroka propadanja može biti i taj da biljka preraste postojeću žardinjeru, pa je neophodno prepoznati period kada je treba presaditi u veću. Sa jednom inovativnom saksijom ljubitelji cveća više neće imati ovakvih problema.

Aralija (Fatsia japonica) je veliki, grmolik žbun slabo razgranat, ponekad i sa malim stablom.

Trajna je zeljasta sukulenta iz porodice glavočika (Asteraceae).

Damska palma, rapis, bambusova palma, minijaturna lepezasta palma, prstasta palma, salonska palma je veoma izdržljiva vrsta palme koja se prilagođava širokom spektru klime, zemljišta i okruženja.

Rano proleće je najbolje vreme za presađivanje drveća i žbunova, ali morate da to uradite pre nego što se biljka probudi. Presađivanje biljke je veoma traumatsko iskustvo za biljku ako se ona probudi.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета