Fikus mnogima omiljena sobna dekorativna biljka

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Cveće koje nakon drugog svetskog rata postaje sve traženije jeste Fikus

Ova biljka je tropska, i spada u najpoznatije sobne biljke koja pripada porodici Moraceae - porodici dudova, iz roda Ficus. Danas je poznato više od 1.000 vrsta fikusa, ali samo nekoliko vrsta se gaji u kućnim uslovima, a to su: Benjamin, Ficus Elastica, Ficus lyrata, puzajući fikus i Ficus karika.

Ficus Elastica

Indian rubber bush, je drvenasto stablo iz porodice dudova koje raste do 30 m visine. Listovi su naizmenični, jajastog i izduženog oblika, čak do 35 cm dužine i 15 cm širine. Listovi su sjajni i kožasti sa zašiljenim vrhovima, na kojima su izražene središnje žile, dok su mu plodovi zeleno žuti. Zahteva vlažnu i toplu klimu na osvetljenom mestu, ali da je zaštićen od direktnih sunčevih zraka. Ovaj fikus se razmnožava početkom leta i to margotiranjem, čime se takođe i podmlađuje. Takođe se može razmnožavati i reznicama koje su duge od 10 do 20 cm, ali krajem proleća i početkom leta. Ima veoma male zahteve, a najbolje podnosi sobnu temperaturu od 16 - 25°С, dok mu zimi najviše odgovara temperatura od 10 - 15°С. Takođe mu odgovaraju drenirana zemljišta.

Značajniji kultvari ove vrste su:

Decora - listovi su tamni i dužine do 30 cm
Schrijveriana - listovi su prekriveni kremastim mrljama
Doescheri - listovi su izduženi i jajoliki svetlozele boje sa prošaranim žutim, sivozelenim i belim mrljama
Black prince - listovi su mu crne boje

Fikus bendžamin

Fikus je drvenasta biljka, jedna od omiljenih sobnih biljaka kod nas, koja raste u visinu do 30 m, sa sjajnim listovima koji su ovalnog oblika sa oštrim vrhovima, dok su mu cvetovi kugličastog oblika, sjajno zelene boje prečnika od 1,5 cm. Odgovara mu temperatura između 14°C i 18°C. Veoma je osetljiv na promene mesta kao i na osvetljenja, što može da prouzrokuje opadanje listova. Osetljiv je i na hladnoću, ali i na preteranu toplotu pa ga zato treba držati na 2 m udaljenosti od radijatora ili drugog grejnog tela. Tokom leta je neophodno zalivati ga od 2 - 3 puta nedeljno, a tokom zime jednom nedeljno ili čak na desetak dana. Nakon petnaestak minuta od zalivanja se savetuje da se odlije višak vode.

Ficus lyrata

Je biljka koja je poreklom iz kišnih šuma Zapadne Afrike, gde uspeva u vlažnim i toplim uslovima. Ovo je vrlo interesantna, mada manje poznata vrsta fikusa, koja se u poslednje vreme sve više uzgaja i kod nas. Ovaj fikus ima jako tanko stablo kao i krupne, bujne listove do pola metara dužine, koji oblikom podsećaju na liru, pa otuda i potiče njen naziv.

U kućnim uslovima dostiže visinu od 2 m i više, dok u svom prirodnom staništu može da naraste i do 12 m visine. Uz adekvatnu negu, lirastoliki fikus može trajati godinama. Što se zalivanja tiče, zaliva se samo kada je gornji sloj zemlje izrazito suv. Voli svetlo, ali ne direktno, kao i fikus bendžamin. Odgovara mu da bude izložen izložen indirektnom suncu od 6 - 8 sati dnevno i prija mu kada je smešten na istočnoj strani. Zbog svoje velike površine, listovi ovi vrste imaju običaj da sakupljaju dosta prašine. Kako bi se biljka održala urednom, a i kako bi joj se olakšala apsorpcija svetla, listove treba brisati mekom suvom krpom.

Puzajući fikus

Ovo je zimzelena puzavica ili puzeći grm koji raste u visinu do 4 m, a grane su mu duge do 2 m. Na njegovom razgranatom, tankom poleglom stablu koje je braon boje se nalaze sitni zeleni ili žuto zeleni, kao i ovalno-okruglasti listovi na kratkim peteljkama, koji su raspoređeni u dva reda i često preklapaju jedni druge. Kod starijih biljaka listovi su dosta veći i udaljeniji jedni od drugih. Zaliva se umereno, a odgovara mu obična zemlja iz vrta kojoj se dodaje malo peska i treseta. Zalivanje se vrši odstajalom vodom na sobnoj temperaturi. Krajem proleća može se razmnožavati poludrvenastim ili vršnim grančicama dužine oko 5 - 10 cm, na toplom i vlažnom mestu, i na temperaturi od 20 - 30°C. Da bi se zaustavilo isticanje mlečnog soka odsečeni kraj reznice treba potopiti u mlaku vodu.

Fikus presađujemo u rastresitu zemlju u saksije u koju dodajemo pesak, malo ilovače i treseta u humus i sve pomešamo. Fikus bendžamin tokom godina razvija vazdušne korene koje nikada ne treba seći. Obavezno se presađuju mlade biljke fikusa, jer kada fikus ostari, teško ga je presaditi. Ukoliko ipak želite da presadite stariji fikus, uklonite mu samo vrh zemlje, presadite sa starom zemljom u veću saksiju, a gornji sloj zamenite svežom.

Uzgoj u saksiji
Fikus je namenjen uzgoju u saksiji, a možete ga posaditi ili iz semena ili lista. Oba procesa sadnje su opisana iznad i bitno je držati se svake upute da bi biljka nesmetano rasla i razvijala se. Ako planirate uzgoj iz semena, pratite proces podsticanja klijanja i dobivanja sadnice koju ćete presaditi u veću saksiju, samo nastavite sa održavanjem, održavajte zemljište vlažnim, temperaturu optimalnom i pratite kako se vaš fikus "ponaša".

Izvor:bastovanka.com

Fikus mnogima omiljena sobna dekorativna biljka

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

I pored prolećnih vremenskih prilika u kalendarskoj zimi, domaći malinjaci trenutno su u dobrom stanju. Poljoprivredni stručnjaci, međutim, procenjuju da će toplo vreme doprineti da preživi i veliki broj bolesti i štetočina

Ako imate dobro zemljište, malo prostora i niste lenji, uzgajanje grožđa nije težak poduhvat!

Jedna od tri autohtone domaće rase svinja, moravka, pre petnaestak godina bila je pred istrebljenjem. Sada je broj grla veći jer je, zbog veće potražnje, određeni broj uzgajivača našao računicu.

Na nadmorskoj visini većoj od 1.000 metara, na planinskom visu, uz pašnjake i njive smestili se se i zasadi od pola hektara na kojoj Aleksandar Krstić gaji cveklu i to na organski način. Ovu biljku zbog velikog sadržaja vitamina i minerala nazivaju još i kraljicom među povrćem, ali uprskos njenim brojnim blagodetima ovaj domaćin iz sela Vraneša jedan je od retkih proizvođača cvekle u Srbiji.

Prelepo, nežno sobno cveće vredne truda, jer su zvonoliki cvetovi prelepih boja i prekrasan su ukras na prozorima.

Mnogi ljudi veruju da su njihove bašte premale za ruže ili da su ruže zamorne i da zahtevaju mnogo rada. Međutim, postoji mnogo patuljastih vrsta koje lepo cvetaju, predivno mirišu i dosta su otporne, odnosno traže vrlo malo pažnje.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета