Рудбекија - незахтевна, а лепа трајница

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Рудбекије могу бити једногодишње, двогодишње и вишегодишње. Одликују се дивним цветовима који могу да буду жути, пурпурни, зелени, бакарни или црни у зависности од врсте.

Рудбекије или пупавице су прелепи украси наших вртова. Припадају породици главочика (Астерацеае), а роду Рудбецкиа. Пореклом су из Северне Америке. Могу бити једногодишње, двогодишње и вишегодишње. Порасту у висину од 30 цм до чак 2 м. Њихови цветови су углавном жути са једноструким, двоструким и вишеструким цветним круницама. Данас постоји више од 40 врста које могу бити једногодишње или вишегодишње с разнобојним цветовима: жутим, пурпурним, зеленим, бакарним, црним.

Гајење и заштита рудбекија
Рудбекије се саде у цветне гредице, а користе се и као резано цвеће. Нису захтевне за гајење. Добро успевају на осунчаним и сеновитим местима, али део дана треба да буду изложене сунцу. На осунчаним теренима, током сушног периода, захтевају чешће заливање. Цветају од средине лета до средине септембра. Током периода цветања потребно их је редовно резати и уклањати увеле цветове да би дуже цветале и дале што више цветова.

Једногодишње рудбекије је најбоље гајити из расада. Ако семе рудбекије посејемо у марту или почетком априла она ће процветати крајем јуна или почетком јула. Сетву треба обавити у контејнере на дубину од 3 мм и лагано посути семе земљом. Оптимална температура раста је 18ºЦ. Већ након 10-15 дана појављују се младе биљке. Током маја, када прође опасност од мразева, саднице рудбекије можемо засадити на стално место. Младе биљке су веома осетљиве на мраз, па уколико постоји опасност од појаве мраза, треба их прекрити агротекстилом док та опасност не прође.

Расађивање делењем грма
Семе се може посадити и директно у земљу током маја, када су дневне тепературе 16-18ºЦ и када је прошла опасност од мраза. Семе се лагано прекрије земљом и залије. Ниче послије 2-3 седмице. Овако се најчешће сеју вишегодишње рудбекије које током прве године формирају лисну розету.

Вишегодишње рудбекије могу се расађивати делењем грма. То треба обавити или током јесени, када се цветање заврши, или у рано пролеће, пред појаву младих изданака. Потребно је поступак спровести сваке треће или пете године да би се грм освежио и подмладио. На тај начин грм подстичемо да ствара више младица са цветовима, а такође уклањамо мртво корење из централног дела грма. Уколико се грм редовно не дели он почиње да одумире. Размак садње се разликује у зависности од врсте рудбекије и креће се 30-50 цм. Вишегодишње биљке нарочито не воле густу садњу.

Ђубрење
Приликом садње у рупе треба додати смесу компоста и ђубрива.Током сезоне биљке се ђубре два пута, у фази интензивног раста и у фази формирања цветова.

Орезивање
Редовним уклањањем прецветалих и увелих цветова подстичемо формирање нових цветних пупољака и продужавамо цветање. Вишегодишње биљке се припремају за зиму уклањањем свих осушених наџемних делова и прекривају сувом травом или гранама смрче.

Од штеточина рудбекије често насељавају биљне ваши, лисне нематоде, гриње, трипс, а од болести током кишних година или због претераног заливања, могу се појавити фузариозе. Све делове биљке који су оштећени или имају симтоме болести неопходно је уклонити.

Izvor:agroklub.rs

Рудбекија - незахтевна, а лепа трајница

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Tamjanika (SvetaPetka) – nega i uzgoj. Nega tamjanike u saksiji. Cvetanje, održavanje, zalivanje, sadnja, razmnožavanje, orezivanje

Lavanda ne mora da se đubri, jer nije zahtevna kao druge biljke, ali voda je ključna.

Perene su kontejnerske sadnice i mogu da se sade tokom cele godine, ali je idealno vreme za njihovu sadnju proleće i kraj leta (početak jeseni).

Под именом кућна срећа крију се две биљке које плене својом лепотом и једноставношћу гајења.

Медитеранско растиње је одувек било омиљено код већине љубитеља вртних биљака. Посебно лепе, увек атрактивно цветне и несвакидашње. Донете издалека, и тако брижно неговане да би својом лепотом то вишеструко узвратиле ове лепотице са југа.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета