Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Гороцвет је распрострањен по земљама око Црног мора. Највише га има у Украјини, на Криму, на северном Кавказу и југозападном Сибиру.

Чест је и у југоисточној и средњој Европи, одакле се местимично раширио и на запад. У нашој земљи гороцвета има у североисточним деловима, на Делиблатској пешчари, Фрушкој Гори, око Бездана, Чоке, у источној Србији и на другим местима. На територији Војводине је законом заштећена биљна врста.Расте на сунчаним, сувим, плитким и песковитим земљиштима обраслим травом, по ретким шумама, каменитим брежуљцима и падинама. Стока га не пасе. Расте на каменитим брежуљцима

 Ботаничке особине

Гороцвет је зељаста вишегодишња биљка. Има сјајноцрни корен, изнутра бео, дужине 15 -20 cm и дебљине 2-3 cm. Надземни део је висине 35 – 40 cm. Стабло је разгранато, ваљкасто, избраздано.
Листови су вишеструко издељени, скоро седећи, 24 пута перасто дељени, наизменичног распореда.
На вршним деловима стабла формирају се крупни (6-8 cm у пречнику), златножути цветови, састављени од 5 зелених чашичних и 15-20 сјајножутих круничних листова. Чашични листићи су за половину краћи од круничних. На једном стаблу може бити 5-20 избојака који се завршавају цветом. Цвета од марта до маја. На Делиблатској пешчари цвета у фебруару и марту. Плодови су орашице и сачињавају групу налик на буздован. На вршним деловима стабла формирају се крупни, златножути цветови

 Хемијски састав и употреба

Гороцвет садржи кардиотоничне гликозиде: адонитоксин, адонидозин и цимарин. Укупна количина гликозида за време бербе износи 0,25 %. Потом има сапонозиде, флавоноида, смоле и др.

Активне материје гороцвета лако се апсорбују, делују краткотрајно седативно, имају диуретичка својства и веома мало се акумулирају (нагомилавају) у организму болесника.

Као дрога користи се корен (Adonidis radix) или цветајући надземни део (Adonidis herba). Делује као кардиотоник, па се користи у фармацеутској индустрији за производњу лекова који регулишу рад срца (слично дигиталису и приморском луку). Срчани болесници могу га употребљавати само под лекарским надзором. Дрога се користи и за израду галенских препарата (инфузим, тинктуре, течни екстракти), као и фармацеутских, и то у комбинацији са другим дигиталоидима. Код нас нема готових лекова на бази гороцвета.
Гороцвет спада и у токсичне биљке, па се не користи као саставни део чајних смеша.

 Гајење

Увођењем гороцвета у културу највише су се бавили стручњаци у бившем Совјетском Савезу.
Производња још није решена због специфичних биолошких потреба биљке, слабе клијавости семена и пропадања клијанаца. Размножава се дељењем корена биљака сакупљених на природним стаништима и сетвом семена. Биљке се добро примају ако су засађене заједно са бусеном земље или ако су размножене садницама добијеним дељењем корена и сађењем у кишовитом периоду јесени (септембар) или у пролеће (март). Сади се на размаку 60 х 30 cm. Семе се сеје на сталном месту у јуну-јулу. Зелено семе треба сејати пре исушивања, јер се у том случају може очекивати најбоље ницање (30-40%). Семе се сеје на 1,5-2 cm дубине. У првој години биљке се слабо развијају, а потребно је 3 – 5 година да би се потпуно развиле.

Бере се у пуном цветању. Биљка се коси непосредно изнад површине земљишта. Пре сушења треба одстранити делове других биљака. Може се сушити на сеновитом промајном месту. Под утицајем непосредне сунчеве светлости цветови бледе, активне материје се разлажу, приликом превртања крунични листови отпадају и зато је треба пажљиво сушити. Однос свеже и суве масе је 5:1. Осушена дрога је горког укуса, а мириса нема.
Корен се сакупља у јесен, јер је тада највећа количина активних материја. У изузетним случајевима може се сакупљати и у пролеће. Извађене коренове треба опрати и осушити. Бере се у пуном цветању.

Izvor:zdravasrbija.com

 

ГОРОЦВЕТ

Komentari

2017; 12 3 e0174118 azithromycin for dogs Eur J Clin Pharmacol 2000; 56 123 7

The provided overview of the concept in this perspective article has been exemplified for two key molecule examples Ancarolol and Furosemide propecia for sale online

[url=https://dutasteride.foundation/]avodart tablet[/url]

  • Od Nerdab
  • 2023-10-31 00:15:10

stromectol 6 mg. Educational institutions should emphasize the importance of reporting near misses and adverse events related to medications

  • Od Mjsor
  • 2023-11-29 09:39:32

symbicort inhaler emc - Patient-reported outcomes and experiences should be considered in assessing the safety and efficacy of medications.

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Poslednjih godina veoma veliki broj proizvođača interesuje se za gajenje lekovitog bilja.

Malo je lekovitih biljka koje u našem narodu uživaju toliko poverenje kao trava iva. Toliko je lekovita da se u narodu kaže - trava iva i od mrtva pravi živa!

Slatki pelin je jedna od prvih biljnih vrsta koja se pominje kada je u pitanju borba protiv raka na prirodan način, a nemački naučnici kažu da pomešan sa kafom aktivno deluje i protiv korona virusa.

Uvecana prostata se najcese javlja kod muskaraca nakon 45 te godine i uglavnom je u pitanju dobrocudno uvecanje prostate.

Selen je još jedna biljka koja je izuzetno zdrava i lekovita. Ima brojna korisna svojstva za naš organizam, a u nastavku tekst pročitajte zbog čega je toliko poželjna za konzumiranje.

Priroda je naš moćan saveznik i daje nam sredstva koja nas održavaju u životu. Evo još jednog korisnog saveta za čaj koji ima brojna korisna svojstva na naš organizam.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета