Vilino sito (Carlina acaulis): Koje su lekovita svojstva ove neobične biljke?

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Vilino sito, kravljak, kraljevac, pupava trava, beli trn, krmski koren, veliko sito, šikavac, na Staroj planini poznata kao šeremetka.

 Vilino sito je niska, sasvim uz tlo polegla biljka s vrlo kratkom stabljikom i jako rascepljenim, bodljikavim listovima. Velike, sjajnobele i zvezdaste cvetne glavice razvijaju se pojedinačno.

Čim se sprema kišovito vreme ili gusta magla, srebrnobeli i bodljikavi ovojni listovi se zatvaraju, pa se u to njeno svojstvo predskazivanja vremena možemo pouzdati. Duboki stubasti koren svinje rado riju i jedu. Koren je spolja smedj, iznutra svetliji i raspucan, sladunjavog mirisa, nalik na miris gljiva i oštro aromatičnog ukusa. Najčešće je bez stabla pa listovi obrazuju prizemnu rozetu. Lisni režnjevi imaju bodljaste zupce. Cvetovi su sakupljeni u cvast glavicu čiji je prečnik 5 – 13 cm.

Raste na travnatim i zbunastim, toplim, sušnim padinama po brdima, na kamenitim mestima, poljanama i peskovitim mestima srednje i juzne Evrope. Češće u planinskim i visokoplaninskim predelima. Cveta od juna do septembra.

Lekoviti delovi biljke vilino sito su koren, koji se kopa rano u proleće (mart, april) ili u jesen. Posle čišćenja, suši se u senci ili sušari. Mesnati i debeli delovi cvetnih glavica mogu služiti i kao hrana. U narodnoj medicine se koristi  za bolesti urogenitalnog i digestivnog trakta kao diuretik, sedativ, tonik (okrepljuje) i holagog (stimuliše lučenje žuči), u obliku čaja, vina, i ekstrakta, ali se može koristiti i za tretiranje čireva, rana, kožnih i respiratornih bolest. 

Vilino sito se upotrebljava u narodnoj medicini i zbog sadržaja tanina u korenu hvaljeno je sredstvo koje čisti creva i podstiče izlučivanje mokraće. Dalje područje primene u narodnoj medicini je u suzbijanju raznih crevnih parazita, bilo da se radi o glistama ili o pantljičari. 

Čaj od korena biljke vilino sito odličan je diuretik, pročišćava krv, podstiče znojenje, poboljšava apetit, te utiče na brže zarastanje rana.

Obloge – Pomoću čaja od korena, pripremljenog tako što se koren opari jakim belim vinom, pranjem ili stavljanjem vlažnih i toplih obloga lece se teško zaceljive rane, duboki čirevi i zlokobni lišaji. Dobro, jako vinsko sirce može se takođe upotrebiti za pripremu takvog oparka.
Tinktura– 2-3 korena vilinog sita potope se na 8-10 dana u pola litra dobre rakije. To je proveren prirodni lek kod svih želudačnih smetnji. Uzima se 1-2 puta na dan po 1 rakijska čašica. Alkoholna tinktura 15-20 kapi 2-3 puta dnevno.

Izvor:prirodanadar.rs

Vilino sito (Carlina acaulis): Koje su lekovita svojstva ove neobične biljke?

Komentari

[url=https://buycialikonline.com]buy cialis generic online[/url] Priligy Kaufen Online

ivermectin pour on Does Priligy Work Forum

44 billion euros 7 buy stromectol australia 02 to about 7

Advancements in medical care and an aging population have resulted in an increased number of patients who are diagnosed with breast cancer who also have multiple chronic medical conditions uses for clomid

buy clomid hmm, sure are cheaper

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ovim prirodnim lekom koji ima neograničene primene a time i mnoštvo pozitivnih efekata na zdravlje.

Ima višestruko delovanje na ljudski organizam. Djeluje kao antireumatik, dermetik, diuretik, laksativ i sekretolik.

Cikorija (Cichorium intybus) poznata je u narodu još i kao konjogriz, vodopija, gologuza, želtenica, konjska trava, modrica, cigura…

Poljski rastavić u narodu poznat i kao konjski rep, konjorep, preslica, vrtenika

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета