Заливање системом "Кап по кап"

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Кап по кап за почетнике и како у старту поставити заливни систем који омогућава редовно заливање уз најмањи утрошак времена и воде Уколико још нисте почели да користите систем наводњавања надалеко и нашироко познат као кап по кап сад је идеална прилика да поченете. Овај систем наводњавања се показао као јако ефикасан јер штеди време и воду.

Истраживања су показала да добро постављен заливни систем кап по кап уштеди 30-50% воде. Учинак му је у најгорем случају исти као у прскалице.

Како функционише кап по кап?

Вода исе само тамо где треба да буде. На слици се види јасна разлика између наводњаване и ненаводњаване површине.

Систем кап по кап пушта воду директно у зону корена где и треба да допре. Не кваси целу биљку, тако да је тврдња о смањеној потрошњи воде и једнако добром учинку је већ оправдана.

Као даљи приказ ефикасности овог система наводњавања може се још рећи следеће:
Губитци воде путем испаравања су занемарљиви и честице земље имају довољно времена да упију и задрже воду која је допремљена. Пошто систем кап по кап доставља воду само до гајених биљака вода се не траћи. Овим путем се заливају само гајене биљке а не и биљке и корови истовремено.

Младе биљке имају највише користи од овог начина наводњавања.

Површине које су одвојене за мађуредни размак и размак између самих биљака у реду остају суве. Овако се умањује шанса појаве корова на тим површинама. То значи да ће парцела на којој се врши овакав вид наводнајавања бити чистија.

Практичност система кап по кап

За произвођаче који имају пуне руке посла систем кап по кап је одлично решење јер не захтева од њих да вуку црева и прскалице сваки пут када заливају. Систем се поставља на парцелу и довољно је прогамирати га када да ради и колико воде да употреби. Када се програм заврши систем се аутоматски искључује.

Биљке које су заливане системом кап по кап расту и развијају се боље у односу на биљке које се заливају у навратима или не заливају уопште. Ово је резултат чињенице да биљке у сваком моменту имају подмирене потребе за водом. Мора се нагласити да је шанса за појаву биљних болести које се манифестују на листу умањена зато што при оваквом наводњавању лист остаје сув.

Како почети са системом кап по кап?

Систем кап по кап у комбинацији са малчем је комбинација која омогућава најмањи утрошак воде.

Најједноставнији начин је да се оде до пољопривредне апотеке и узме црево за кап по кап. Ова црева су направљена да полако капају воду туда где се протежу. Поставите црво дуж врсте гајених биљака и прикачите га на извор воде. Ово је најједноставнији и најосновнији начин употребе система кап по кап који не захтева велика улагања и као почетник моћи ћете да увидите из прве руке како овај систем функционише. Овај начин постављања црева је одличан за заливање усева који се сеју у врсти и за усеве који се гаје у контејнерима. Препрека овом начину заливања су стрмине.

Како унапредити систем кап по кап?

Систем кап по кап се може унапредити додавањем програматора који ће аутоматски да регулише рад система тј. да укљушује и искључује по потреби.
Пошто ни једна површина није идално равна јавиће се потреба да се у систем уграде посебни елементи који ће ругулистаи проток на стрминама. Ово је неопходна уколико је парцела под израженим нагибом.
Систем можете користити ,тако, што имате црева која су на једном месту од почетка гајења биља до краја гајења биља или можете узети мањи број црева и премештати их из реда у ред или из контејнера у контејнер, што наравно зависи од Ваше жеље и потребе.
Треба имати на уму да биљке постају “зависне” од оваквог система заливања. То је тако јер биљке концентришу коренов систем тамо где има највише влаге тј највећа маса корена је тамо где има највише воде. Заливање у навратима са великим паузама између заливања је проблематично. Највећа маса корена може да страда услед нередовног заливања. У зависности од фазе развоја биљке, оштећење корена може бити значајно уколико је биљка добро развијена. Може бити и погубно уколико је биљка млада и има слабо развијен коренов систем.

Најбоља тактика коју почетник може применти гласи: полако али сигурно. Почните са две до три врсте и погледајте разлике. Времном, када се уверите у ефикасност заливања путем система кап по кап планирајте његово проширење додавањем још црева и потребних елеманата. Такође се препоручује консултација са искуснијим произвођачима и стручним лицима.

ratarstvo.net

Заливање системом "Кап по кап"

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Opadanje cvetova paradajza je učestali problem koji prati mnoge sadnice ove biljne vrste. Uzročnika je više, a najčešći su previsoke ili niske temperature.

Izgradnja nove crpne stanice "Stari Banovci" sa potisnim cevovodom, u opštini Stara Pazova služiće za potrebe Ističnog Srema, a investicija je vredna 2,5 miliona evra.

Navodnjavanje u poljoprivredi je jedan od prvih uslova kvalitetne i uspešne proizvodnje. Iako navodnjavanje površina pod kukuruzom na našim prostorima ne predstavlja uobičajenu praksu, ono je moguće i isplativo.

Mnogi ratari su nezadovoljni ovogodišnjim rodom kukuruza koji je lošeg kvaliteta zbog visokih temperatura koje su bile dominantne. Ipak, jedan proizvođač je uz zanimljiv 'eksperiment' ostvario nikad bolje prinose.

Prelepo, nežno sobno cveće vredne truda, jer su zvonoliki cvetovi prelepih boja i prekrasan su ukras na prozorima.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета