Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Med je gusta, slatka, sirupasta materija, proizvod medonosnih pčela dobijen od sabranih voćnih i drugih sokova prerađenih u pčelinjem želucu. Osim što se koristi kao poslastica, od davnina su poznata mnoga lekovita svojstva meda koja pomažu kod različitih oboljenja i poremećaja organizma.

Legenda kaže da su pčele svete životinje i rajska bića koja žive u zajednici u kojoj svaka jedinka marljivo obavlja svoj zadatak. Naučnike i dalje fasciniraju ovi insekti kao i sam med i njegova čudotvorna svojstva. Utvrđeno je da med u sebi sadrži vitamine, minerale, enzime i kiseline. To je jedini prehrambeni proizvod koji nikada ne može da se pokvari, a poznato je da isto svojstvo stiču i namirnice potopljene u med.

Korisna i lekovia svojstva meda

Skoro svi narodi na svetu, osim što koriste med kao poslasticu, koriste ovaj dar iz prirode i kao lek. Gotovo da nema boljke koju med ne može da ublaži ili čak izleči pa se tako koristi za poboljšanje probave i uklanjanje stomačnih tegoba jer se lako asimilira i ima snažno antibakterijsko dejstvo. Primjenjuje se u lečenju kašlja, upale sinusa i disajnih puteva, iscrpljenosti, različitih alergija, oštećenja jetre i žučnih tegoba, kao i srčanih oboljenja jer dobro utiče na mišiće ovog organa. Osobama koje imaju povećan holesterol savetuje se da industrijski šećer zamene medom, a svakako je zdraviji i blagotvorniji zaslađivač u šolji mlakog čaja. Med takođe poboljšava apetit, podiže imunitet, ali i krvni pritisak, smiruje razne upale i leči rane i opekotine.

Preporučljivi dnevni unos

Preporučljivo je uzimati kašičicu meda ujutru na prazan stomak sa mlakom, a ne hladnom vodom. Osim toga, vrlo je poželjno pomešati jednu kašičicu meda sa sokom jednog limuna i sve to popiti ujutru pre doručka. Ovim ćemo blagotvorno uticati na svoje zdravlje, jačanje organizma i detoksikaciju.

Boja samog meda, kao i njegov miris i ukus zavise od vrste cveća i polena koje pčele sakupljaju. Primera radi, bagremov med je prijatnog mirisa i ukusa, a može biti različite boje, od svetlobele do tamnozelene, dok lipov med miriše na prolećni cvet ovog drveta, a boja mu je vodeno-bela, svetlozelena ili zeleno-žuta.

Ukoliko se odlučite da med uvedete u svakodnevnu ishranu i upotrebu, pre same kupovine je poželjno znati od koga med kupujete, da li se radi o pravom, kvalitetnom medu koji jedino takav ima gore navedena poželjna svojstva. Osim toga, med birajte po sopstvenom ukusu tako da možete da uživate svim svojim čulima u ovoj izuzetnoj namirnici.

Agroinfo.rs

Med i njegova ČUDOTVORNA svojstva

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Od 25 uzoraka meda na našem tržištu koji su testirani po novoj Kada je reč o novoj metodi za utvrđivanje falsifikata EIM-IRMS, predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) Rodoljub Živadinović rekao je za Biznis.rs da je to inovativna i nepogrešiva laboratorijska metoda za utvrđivanje falsifikata hrane i pići za utvrđivanje falsifikata hrane i pića, 22 nisu prošla testove autentičnosti.

Revoluciju u pčelarstvu sa košnicama cilindričnog oblika donose dva mlada nemačka preduzetnika, Filip Pothast i Fabian Visšman koji su 2021. godine osnovali start-up Hiive u Berlinu.

Aco Vujović iz sela Prilike kod Ivanjice počeo je da se bavi pčelarstvom pre skoro četiri decenije, najpre iz hobija, a od 1996. godine i profesionalno. U poslu mu pomažu supruga Milena i dvojica sinova Željko i Nenad.

Novi praktičan i prilično jeftin uređaj za detektovanje nekih bolesti, bez biopsije i sličnih bockanja, uključuje najdragocenijeg insekta za svetu, pčelu. Neverovatna dosetljivot portugalske dizajnerke olakšaće dijagnostifikovanje i ranih faza mnogih oboljenja.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета