Шта ради интерни контролор у органској производњ

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

У систему сертификоване органске произвође, главни покретач пројекта је наравно компанија, која као носилац групног сертификата заступа интересе коопераната.

Непосредну комуникацију са кооперантима обавља интерни контролор пројекта органске производње. Ево шта све можете да очекујете од сарадње са интерним контролорима.

Интерни контролор пројекта органске производње је дужан да сваком произвођачу додели шифру, коју свако домаћинство има за себе. Даље, та шифра служи као једини извор распознавања (услед промене сетвене структуре, власника…) приликом кооперације и приликом контрола од стране сертификационих кућа.

Затим, интерни контролор отвара одељак, за сваког фармера посебно, који се састоји од следећих докумената: књиге поља (подаци о површинама, домаћим животињама, ђубрењу, третирању дозвољеним средствима), карта поља (сва поља са граничним површинама), интерне контроле (које се раде у оквиру групе), и уговор компаније са кооперантом.

Најбитнија ствар на којој се темељи цела прича је однос контролора и кооперанта, који мора бити изграђен на апсолутном поверењу, где је кооперант дужан да води евиденцију о свим активностима на фарми (датум растурања стајског ђубрива, количина, дозвољена средства за третирање…), без икаквих скривених или недозвољених активности.

Контролор је ту да практично да упутства када, шта и како треба урадити. Кооперанти углавном на почетку производне године добијају детаљан план са оквирним датумима за одређену активност, а касније се са контролорима консултују око конкретних датума и количина.

Компанија која држи сертификат није у обавези (али пожељно је, да би имала пуну контролу над производима) да набавља стајњак (са фарме или пелетирани) или средства за третирање воћа која су дозвољена по стандардима органске производње за Европу и Северну Америку. У тим ситуацијама, кооперант је дужан да се консултује са контролором, да би се све извело на задовољавајући начин за обе стране.

Такође, најбитнија ставка у целом овом процесу јесте труд компаније која држи сертификат да константно ради на усавршавању својих фармера, у погледу агрономских знања или иновација из области пољопривредне технике, ангажујући стручне предаваче из различитих научних области везаних за пољопривреду.

Пољопривредне саветодавне стручне службе су отворене за сарадњу, те се едукације могу одржавати у сарадњи са њима, или се налазе одговарајући предавачи са великим практичним искуством у тој области, да би новостечена знања фармери лако и брзо применили.

Izvor: agroeko.net

Шта ради интерни контролор у органској производњ

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede objavilo je spisak ovlašćenih organizacija za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji za 2023. godinu.

Nacionalno udruženje za razvoj organske proizvodnje, Serbia Organika, uz podršku GIZ projekta za razvoj privatnog sektora u Srbiji organizuje treninge iz oblasti organske proizvodnje. Ovi treninzi su namenjeni osoblju Regionalnih razvojnih agencija i lokalnih samouprava iz sektora poljoprivrede i ruralnog razvoja.

Svi zainteresovani koji žele da ostvare prava na podsticaje u organskoj proizvodnji zahtev će moći da podnesu od 15. aprila do 31. oktobra 2022. godine.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Vlade Republike Srbije saopštilo je danas da će pripadnici Uprave saobraćajne policije, u cilju povećanja bezbednosti saobraćaja, u narednom periodu sprovoditi pojačanu kontrolu traktora i vozača traktora u saobraćaju, a poseban akcenat biće na otkrivanju prekršaja upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета