Гајење јагњади до залучења

Није лако када овце почну да се јагње. На младим сточарима је да збрину јагњад на прави начин и одгаје их. Стручњаци кажу да је првих шест месеци од пресудне важности.

Првих шест месеци најважнији су у животу јагњета. Нормалан даљи раст и развој зависи, пре свега, од правилне исхране од момента када се ојагњи, па све до половине прве године живота.

Старији сточари са доста искуства непогрешиво знају шта треба да раде, али у последње време све је више млађих сточара који професионално или рекреативно гаје стада оваца.

Прво сисање, а онда може и луцерка
Највећи проблем је када се овца ојагњи, а они немају искуства. Горан Јоксић, дипломирани инжењер сточарства из Пољопривредне стручне службе Крагујевцу, каже да је прво правило јагње одмах задојити колострумом - првим млеком и да је то најважније у целом процесу:

"Јагњад сисају на сваки сат у току прве две недеље. У то време мајчино млеко је и једина храна за јагњад. Уколико имају мању или слабашнију јагњад, што опет морају да процене на основу виталности, потребно их је прихрањивати. После друге недеље обавезна је прихрана са сву јагњад у тору. То може да буде сено луцерке или црвене детелине, затим концентрат од житарица у коме обавезно мора да буде овса и уљаних сачми".

За почетка довољно им је и 10-20 грама
Концентрат се, додаје Јоксић, даје по вољи, али је у самом старту довољно свега 10 до 20 грама. Већ на крају другог месеца та количина је од 200 до 300 грама дневно по јагњету.

"После овога се количина концентрата не повећава, већ само количина сена и силаже. Ако има и сенаже и то је одлична храна. Јагњад се, ако је могуће, изводе на пашу после месец и по дана са осталим овцама. Важно је знати да зелена трава и кретање по ваздуху повољно утичу на раст и развој јагњади", саветује овај стручњак.

Залучити их после трећег месеца
Количина млека код оваца се осетно смањује од трећег месеца лактације и то је време када треба додатно обратити пажњу на квалитет исхране, нарочито у беланчевинама.

Јагњад храњена на овај начин постижу прираст од 200 до 300 грама дневно у периоду одлучивања. А залучују се са три месеца старости. Одбијање јагњади од сисања је такође процес и он отприлике траје око месец дана. Потребно је мало стрпљења како би се навикли на промену и прилагодили другачијој храни", каже Јоксић.

Одвојите јагње са мајком у бокс
Осим правилне исхране, за јагњад је најбоље да одмах по рођењу сместити о одвојени бокс са мајком. Идеално би било да сточари сјагњену овцу одвоје и десет дана пре јагњења. Уколико није могуће да свако јагње буде у свом боксу, онда овце са младима треба држати у мањих групама, од 10 до 20 оваца и то најмање десетак дана по јагњењу. Оне овце које су се облизниле треба држати одвојено.

Објекти за гајење оваца са јагњадима морају да буду пространи. Око 1,5 метара квадратних пода је идеално за овцу са једним јагњетом. Уколико је облизнила та површина је око 1,75 квадратних метара. И потребно им је доста свежег ваздуха, као и простирке од сламе, отприлике 1,5 килограма по овци", каже Горан Јоксић

Искуснији знају, а млађима савет да јагњад обавезно по рођењу упишу у матичне књиге. Сточарима је за то потребно да знају број оца и мајке, као и масу тела јагњета при рођењу.

Фото: Биљана Ненковић

agroklub.rs

Гајење јагњади до залучења

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Iz Temerina bi za Izrael ove godine moglo biti izvezeno 25.000 jagnjadi, a učesnici u ovom poslu kažu da su potencijali daleko veći.

Romanovska ovca (Romanov sheep) je jedna od trenutno zanimljivijih rasa ovaca koje se gaje na ovim prostorima.

Sjenička pramenka predstavlja lokalnu rasu, koja je izvorno nastala na Pešterskoj visoravni u okolini Sjenice pa po tom lokalitetu i dobija naziv.

Ово је део животног циклуса прасади од залучења (у нашим условима је то 28, ређе 21 дан) до око 25 кг телесне масе и преласка у товилиште (12 недеља). Ово је можда и најкритичнија фаза у тову свиња и захтева велику стручност и познавање захтева прасади у овом узрасту.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета