"РУСКИ УТИЦАЈ": По први пут међу Србима! Увезена раса оваца са аристократским називом - "РОМАНОВ"

Извор: Википедија / Аутор: Извора

Извор: Википедија / Аутор: Извора

Претходне године по први пут у новијој историји је званично увезена Романовска раса оваца у Србију. На фарму у Кузмину је стигао већи број елитних грла из више крвних линија распоређених у преко 20 родова. Ова грла ће бити распоређена на четири фарме у Србији које су у власништву чланова Српско-руског центра за овчарство и романовску расу оваца. Чланови и сарадници овог Центра су одгајивачи и људи

Како се ради о раси коју карактеришу висока плодност, раностасност и велика виталност јагњади, ова овца је у земљи свог порекла, као и у земљама у које је током историје стигла добила и „царски“ епитет. Веома је отпорна на болести, ниске температуре и екстремније парагенетске факторе.

Њихова „крв“ сакупљана је широм света и сам крем је дошао у Србију, крвне линије се такође разликују и по фенотипу. У топлијим деловима Руске Федерације, у којој је ова раса настала, карактерише их „рубин боја“, за разлику од севернији крајева где је доминантна црна. Према Азији, Казахстану, „царска“ има јаче и руно, док, рецимо, чешке крвне линије имају дуже репове и јачу, крупнију конституцију, али и то је резултат селекције на већи прираст и меснатост, објашњава нам Владимир Добрашиновић један од одгајивача и чланова Центра.

Годишње романовска овца на свет обично донесе између пет и десет јагњади у два јагњења због чега се убраја у најплоднију расу на свету. Рекорд је 12 живорођених јагњади у једном леглу, а њено укључивање у оплемењивање домаћих раса ради повећања плодности и продуктивности њихових потомака, у значајној мери поправиће њихове одлике и створити услов за развој српског овчарства које је, како је било речи у Кузмину, у драстичном опадању и поред све већег интересовања за јагњеће и овчије месо, како у Србији, тако и у Европи и свету.

Идеја која је практично испитана на више фарми у свету а под контролом овог Центра је да се направе породичне фарме са 120 оваца мајки, мелеза Романовских овнова и аутохтоних оваца са поднебља где се фарма налази. Таква фарма би са просечном плодношћу од 3 јагњета по овци годишње захваљујући генетици Романовских оваца могла да обезбеди егзистенцију једне породице.


Од јануара 2015. године је у оба Узгајивачка програма, и у Србији и у Ап Војводина, Романовска раса оваца призната је као раса на нашим просторима и уврштена у оба одгајивачка програма. Сада је ове овце могуће матичити и остваривати субвенције на њих. Ми, који се бавимо одгојем ове расе, ово сматрамо историјским за ову расу на нашим просторима.

По први пут ове године 27. јуна је на фарми у Кузмину рађено лиценцирање овнова Романовске расе оваца у Србији. Професиналан приступ селекцији и струци матичне службе Агротима пре свега, затим селекцинара из Регионалне одг. организације, као института и депармана за сточарство су изнад сваког светског нивао и за сваку похвалу.

Госпођа Марина Владиленовна, водећи Руски селекционар у свом ауторском тексту наводи да су стада елитних продуктивних оваца, у строго контролисаним условима под селекцијским наџором (званично потврђени резултати), дала најбоље резултате код Срба. Најплоднија овца на свету у нашем је поседу и дала је 11 јагњади у два јагњења за годину дана. Ми смо поносни на то и настављамо даље у ширењу популације елитних оваца у Србији, промоцији расе и очувању свих расних одлика Царске овце на начин какав она заслужује.

 

Агроинфо /  / од 08.01.2016.

"РУСКИ УТИЦАЈ": По први пут међу Србима! Увезена раса оваца са аристократским називом - "РОМАНОВ"

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Monilinia fructicolа по први пут је детектована у Србији пре седам година. Русија је најавила забрану увоза српских кајсија и брескви због, како је навела руска служба за фитосанитарни надзор, појаве опасне гљивице.

Након 20 година радног стажа и у 40. години живота, Павел Тордај из Кисача испунио је свој сан.

Током узгоја товне јагњади сточари се срећу са бројним изазовима, а проблеме им посебно стварају болести оваца. Једна од њих је Улцери абомазума и дуоденума.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета