Nepovoljna situacija i u Bosni: Pčelari podižu kredite kako bi spasili pčelinjake

Foto: Unsplash

Foto: Unsplash

Poput proizvođača voća i povrća, mnogi pčelari takođe beleže lošu godinu. Na području Unsko-sanskog kantona u Bosni i Hercegovini kažu da je u pitanje doveden opstanak velikog broja košnica na ovim prostorima.

Pčelari ovog područja napominju kako ne pamte goru godinu kada je u pitanju proizvodnja meda. Mraz je, kažu, naneo štetu bagremu u periodu cvetanja, propala je ispaša pčela u vreme cvata lipe, dok je suša uništila livadsku ispašu.

– Čak ni najstariji pčelari ne pamte ovako lošu godinu i prinose. Preko 90 posto pčelara iz našeg udruženja neće ostvariti ove godine viškove meda, a čak je upitan i ulazak pčela u zimu, odnosno kako će te pčele prezimiti. Ako ne bude pomoći od države, pčelarstvo će ove godine doživeti krah i već sada imamo najave mnogih da će odustati od pčelarstva – kaže Elvir Šehić, predsednik Udruženja pčelara “Bihać”.

Predsednik Saveza udruženja pčelara USK Hajrudin Šabić navodi za “Nezavisne” kako je identična situacija u svim lokalnim zajednicama na području ovog kantona te da je sezonu donekle spasila kestenova ispaša.

– U poslednje vreme pčelari pokušavaju svoje košnice izneti u planinske predele, kako bi koliko-toliko spasili sezonu. Nakon svega pčelari su u veoma nezavidnoj situaciji jer moraju da prehranjuju svoja pčelinja društva te su primorani da ulaze u gubitke s obzirom na to da je za prezimljavanje jedne košnice potrebno oko 25 maraka – kaže Šabić.

Prema njegovim rečima, mnogi pčelari su već posegnuli za kreditnim zaduženjima kako bi pokušali da sačuvaju pčelinjake.

On dodaje kako su Vladi USK uputili urgenciju da se sredstva koja su obećana pčelarima što pre isplate, kako bi pokušali da spreče eventualne gubitke.

Loša pčelarska sezona će se neminovno odraziti na povećanje cena meda, koja bi uskoro mogla da dostigne vrtoglavu cifru, a povećava se i opasnost od povećanog prisustva falsifikata meda na tržištu.

Agroinfo.rs/agrotv.net

Nepovoljna situacija i u Bosni: Pčelari podižu kredite kako bi spasili pčelinjake

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Od 25 uzoraka meda na našem tržištu koji su testirani po novoj Kada je reč o novoj metodi za utvrđivanje falsifikata EIM-IRMS, predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) Rodoljub Živadinović rekao je za Biznis.rs da je to inovativna i nepogrešiva laboratorijska metoda za utvrđivanje falsifikata hrane i pići za utvrđivanje falsifikata hrane i pića, 22 nisu prošla testove autentičnosti.

Iako je Zakon o sredstvima za zaštitu bilja inoviran još u prvom kvartalu 2019. godine, do danas nije započeta obuka poljoprivrednika za pravilan tretman (odložena zbog korone), bez koga ne bi mogli ni da kupuju pesticide, a kamoli da ih primenjuju, objavio je na svom sajtu Savez pčelarskih organizacija Srbije (SPOS).

Poslednjih nekoliko godina pčelarstvo u Jablaničkom okrugu je u usponu. Sve više je i košnica i pčelara koji proizvode uglavnom bagremov med.

Revoluciju u pčelarstvu sa košnicama cilindričnog oblika donose dva mlada nemačka preduzetnika, Filip Pothast i Fabian Visšman koji su 2021. godine osnovali start-up Hiive u Berlinu.

Aco Vujović iz sela Prilike kod Ivanjice počeo je da se bavi pčelarstvom pre skoro četiri decenije, najpre iz hobija, a od 1996. godine i profesionalno. U poslu mu pomažu supruga Milena i dvojica sinova Željko i Nenad.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета