Poljoprivredni radovi na njivama Srbije su u punom jeku

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Poštovani poljoprivrednici - ratari, ovo je period godine kada treba da se razbudimo od zimskog sna i aktivno se posvetimo našim njivama!

Njiva je preduzeće koje će ti dati prinos samo ako joj se potpuno i pravovremeno posvetiš.

Prvi savet vam je da redovno pratite vremensku prognozu. Danas je to vrlo lako, jer su nam na raspolaganju brojni, kvalitetni sajtovi koji su u velikoj meri pouzdani. Redovnim praćenjem vremenske prognoze možete planirati tempo radova u polju i obavljati ih pravovremeno. Uvek imajte na umu da je: "juče rano, a sutra kasno"! 

Prva operacija bi trebalo da bude startno đubrenje. Ovim đubrenjem se postiže da biljke imaju dovoljnu količinu hraniva za brz rast, i razvoj. Za ovo đubrenje se koriste azotna đubriva u kojima je azot lako pristupačan biljkama. Prvenstveno kan, a zatim i urea. Količine koje se primenjuju po hektaru zavise od vrste i namene useva.

Kan se unosi u količini:za suncokret se preporučuje 100-150kg/ha, za soju 100-150 kh/ha, za šećernu repu 200-250 kg/ha, za silažni kukuruz 180-200 kg/ ha i za merkantilni kukuruz 220-250kg/ha.

Urea se unosi u količini: za suncokret se preporučuje 80-120 kg/ha, za kukuruz 200-300 kg/ha (za silažni oko 200kg/ha, a za merkantilni od 250-300 kg/ha). Za đubrenje soje se ne preporučuje urea, jer je azot u njoj u obliku koji nije odmah dostupan biljci, a kasnije soja na korenu formira kvržice koje u simbiozi sa kvržičnim bakterijama obezbeđuju biljci dovoljnu količinu azota za život i formiranje prinosa.

Do sada je, već, bilo povoljnih uslova za tzv. zatvaranje brazde. To je operacija kojom se zemljište, koje je poorano i potanjirano u jesen, ravnja i usitnjava, a istovremeno se konzervira vlaga od zimskih padavina. Ta vlaga se tako čuva za kvalitetno i ujednačeno klijanje i nicanje posejanih semena ratarskih useva ( šećerne repe, soje, suncokreta, kukuruza...). Ujednačeno nicanje će pružiti mnoge benefite u narednom periodu. Zatvaranje brazde se obavlja na različite načine u zavisnosti od raspoložive mehanizacije, tipa zemljišta i veličine parcele. Za to se koriste različite priključne mašine i oruđa. Tzv. mali poljoprivredni proizvođači koji poseduju malu obradivu površinu i obrađuju male parcele najoptimalnije je da to čine lakim drljačama. Pri tome se traktor mora kretati pod malim uglom u odnosu na pravac oranja i tanjiranja. Time se izbegava kretanje traktora po istom tragu i ravnjaju se neravnine.

Dobra priprema zemljišta se može postići primenom teških drljača. One u svom sklopu imaju poništivače tragova koji idu samo iza točkova traktora, dasku koja ravna neravnine i radna tela sa jakim klinovima. Kretanje traktora u radu je, kao i u slučaju sa lakom drljačom, pod malim uglom u odnosu na osnovnu obradu i tanjiranje. Postoje i teške drljače koje u svom sklopu kao poslednje radne organe imaju valjke. Tim valjcima se postiže još bolji kvalitet rada, zemljište je ravnije i usitnjenije. 

Na peskovitim terenima predsetvena priprema se može obavljati i konskilderima. To su priključne mašine koje od radnih organa imaju "S" opruge i valjke. "S" opruge usitnjavaju i ravnjaju zemljište, a rotori, koji se nalaze posle "S" opruga dodatno usitnjavaju zemljište ujednačavaju po pitanju strukture. Takođe valjci sabijaju zemljište u delu na koji treba da padne seme, a istovremeno stvaraju lak-rastresit sloj zemljišta koji će prilikom setve da prekrije seme. Takvo stanje zemljišta koje je idealno za setvu se zove: tvrda posteljica i mek pokrivač. Konskilderi se ne preporučuju za vlažne terene i zemljišta sa visokim sadržajem gline.

Germinatori su priključne mašine koje obezbeđuju u jednom prohodu najkvalitetniju predsetvenu pripremu zemljišta pod uslovom da je zemljište u jesen potanjirano. Mogu se primeniti na svim tipovima zemljišta i obezbeđuju idealne uslove za setvu, klijanje i nicanje useva. Sklop germinatora se sastoji iz daske koja ide odmah iza traktora i koja ravna grublje neravnine zemljišta i bregove. Zatim idu valjci, pa "S" opruge sa kratkim klinovima i na kraju još jedan red valjaka. U nekim verzijama prednji valjci mogu biti nazubljeni što doprinosi boljem usitnjavanju grubljih terena.

Iskusni poljoprivrednici znaju, ali valja podsetiti, da tanjirača nikako nije dobra opcija za predsetvenu pripremu. 

Agroinfo

 

Poljoprivredni radovi na njivama Srbije su u punom jeku

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Na nedavnom savetovanju poljoprivrednika i agronoma na Zlatiboru ratari su bili pod‌jednako zainteresovani za inovacije u biljnoj proizvodnji, posebno zaštiti, ali i za tržišne uslove.

Prema podacima Zavoda za statistiku, ove godine najviše je podbacio rod kukuruza - za četvrtinu je manji nego prošle godine, a pšenice 9,6 odsto manji.

Ni nakon devet sati razgovora u Vladi Srbije nema dogovora o otkupnoj ceni suncokreta, ali je postignuta visoka saglasnost o premijama za mleko, kaže resorni ministar Branislav Nedimović.

Vlada Hrvatske zamrzla je cene goriva na 30 dana, kako bi smanjila udar porasta cena energenata na građane.

Jedan od konkursa u oblasti agrara naše zemlje odnosi se i na nabavku poljoprivredne mehanizacije i traktora. Ovim će se omogućiti da oko 700 ratara nabavi nove traktore.

Optimalno vreme za setvu ove uljarice kada se temperatura zemljišta na dubini setvenog sloja ustali na 8-9°C.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета