Зашто је важно да након жетве ољуштите стрништа

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Честа је појава да након жетве, њиве остану у непоромењеном стању до јесени када се врши основна обрада. Стручњаци саветују да након жетве треба "ољуштити" стрништа, како би унели органску материју и спречили исушивање земљишта. На њивама које су обрађиване месец дана након жетве, забележен је мањи принос наредног усева.

Након обављене жетве, уколико се не износе жетвени остаци, ваља их уситнити и распоредити по парцели и тек онда унети у земљиште. Реч је о веома важним корацима и препоручује се да се изведу у 24 часа након жетве.

Љушћењем стрништа почињемо са обрадом земљишта за наредну културу. Ова мера веома је важна због високих температура у том периоду како би се очувала преостала влага у земљишту. Плитким заоравањем, вода која је сачувана под претходном културом, подиже се из дубљих слојева и испарава са површине земљишта услед високих температуре и кретања ваздуха. Управо због влаге лакше је урадити квалитетно љушћење стрништа. Примећено је да ако се ова мера обави након месец дана од жетве, долази до смањења приноса наредног усева. Још једна предност ове мере је што долази до провоцирања ницање корова који ће бити уништени основном обрадом.

Овај процес подразувема плићу обраду како би се добио растресит слох земљишта који боље чува преосталу и прихвата нову влагу. Заоравањем жетвених остатака уносимо органску материју у земљиште и поправљамо особине земљишта, ометамо развој вишегодишњег корова и што је најважније, олакшава се сама основна обрада током јесени.

Још једна од предности ове мере, јер долази до смањивање популације глодара, јер они на необрађеном стрништу имају обиље хране и доста места за скривање.

Законом је забрањено спаљивање стрништа, јер се тако могу нанети велике штете уколико дође до проширење пожара, па се пољопривредницима препоручује љушћење стрништа као кориснија мера.

Izvor: agromedija.rs

Зашто је важно да након жетве ољуштите стрништа

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Pšenicu i druge useve ugrožava trenutni nedostatak vlage što usporava rast biljaka, ali iz Nezavisne asocijacije poljoprivrednika Srbije kažu da stanje još uvek nije alarmantno.

U Srbiji je u 2022. godini zasejano 732.000 hektara pšenice, a prema rečima zvaničnika, imamo dovoljno hrane i za sebe i za izvoz.

Opština Nova Crnja za potrebe subvencionisanja poljoprivrede je obezbedila 3 miliona dinara, dok će najviše sredstava (1,6 miliona dinara) biti izdvojeno za ratarstvo, dok je za voćarstvo i vinogradarstvo, povrtarstvo i cvećarstvo izdvojeno million dinara. Za unapređenje pčelarstva predviđeno je 400 hiljada dinara.

Površine pod suncokretom u Braničevskom okrugu se stalno povećavaju, a dobra zarada je razlog zbog kog poljoprivrednici idu u ovom smeru.

S obzirom na to da bi zbgo ratnog stanja površine pod suncokretom u Ukrajini mogle da padnu na najniži nivo u poslednjih 13 godina, postavlja se pitanje da li ratari kod nas mogu da povećaju površine pod ovom uljaricom i iskoriste dobru cenu.

Ne računajući setvu šećerne repe koja je već počela, setva ostalih primarnih poljoprivrednih kultura bi trebalo da počne u aprilu. Sve oči su uprte u poljoprivrednike od kojih se očekuje da posao obave valjano, kako bi u žetvi imali što bolje prinose i tako obezbedili dovoljno hrane za domaće potrebe i za izvoz.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета