JEZERO GAZIVODE: Raj za muvanje smuđa

Foto: Wikipedia

Foto: Wikipedia

Jezero Gazivode je veštačka akumulacija duga otprilike 26 km. Nalazi se 24 km od Novog Pazara i pruža se u pravcu Zubinog Potoka. Pretstavlja jednu od najvćih brana sa glinenom osnovom u Evropi.

Visina brane na jezeru je 107 metara.Od maja pa do septembra smudja pecam uglavnom u gornjem delu jezera,većinom u plićim delovima do desetak metara dubine.Preko leta uglavnom na vodu izlazim u kasno popodne i pecam sve do mraka mada se to često produži u noćno pecanje...U tom periodu čamac sidrim na tridesetak metara od obale a montažu sa ribicom plasiram u samu obalu.Pecam okrenut ka obali a mamac pada bukvalno na pola metra dubine i onda ga polako povlačim ka dubljim delovima.Za ovakav način ribolova biram obalu sa skarpom i ako je to moguće sa što više panjeva i granja u tom delu gde zabacujem.Najbolje vreme je sat ili dva pred mrak i isto toliko vremena po mraku.Napominjem da pri ovakvom pecanju udarac smudja treba očekivati ubrzo po zabačaju odnosno u zoni uz obalu,gde smudj pred sam mrak patrolira i lovi blizu obale.

Sasvim drugačije se lovi tehnikom muvanja od oktobra pa do marta.U tom periodu nivo vode u jezeru se smanjuje i povlači a sa njom i smudj,tako da i ja prelazim u srednje delove jezera.Dubina na kojoj se peca u tom periodu je od 15 pa i do 40 metara dubine.Tada su najbolja mesta za muvanje ona sa naglom promenom dubine a glavno majstorstvo se sastoji u tome da se locira takav sprud.Treba zabacivati ribicu i voditi je u zoni kosine izmedju plićeg i dubljeg mesta.Često su takvi sprudovi obično "okićeni" nekim panjem ili stenom i takva mesta po običaju daju najbolje ulove.U slučaju da smudj nije pri apetitu,mora se pribeći nešto agresivnijoj taktici a za takvu situaciju pribegavam mestima koja su puna prepreka na dnu,granje,panjevi i stena (kamen) itd..Kada je neaktivan,smudj je po pravilu na takvim mestima.Zbog takve konfiguracije dna kidanja sistema su nažalost izvesna ali rizik i gubitak odredjene količine pribora meni je prihvatljiv jer nekada samo tako možemo uloviti ribu.Iz iskustva znam da mudj neće odoleti kada mu provučemo kedera pored same prepreke a da ne napadne,naravno ako je tu!Dubina na kojoj pecam zimi uglavnom se krece od 20 do 30 metara.Dok se peca smudj tehnikom muvanja veoma je bitno da se radi polako i sa dosta osećaja.Mladi ribolovci ili početnici uglavnom greše tako što žure i nekada nemaju dovoljno strpljenja.Kada zabacimo kedera na željeno mesto treba sačekati da potone na dno a kada se to desi,polako i sa pažnjom povlačimo mamac po dnu sa par povlačenja.Tada sledi kratka pauza u mestu (često baš tada smudj udari).Onda sve to ponavljamo do sledećeg zabacivanja...Takodje je bitno da je štap lepo uravnotežen i ukomponovan sa mašinicom.Štap se drzi u ruci"na vagu",tako da kada smudj udari i štap blago povlači ka vodi,ne smemo mu pružiti otpor u vidu nagle kontre već polako ići štapom ka vodi kako smudj vuče,tj.diktira.

Udarac smudja može biiti raznolik u zavisnosti od godišnjeg doba.Preko leta,a pogotovo posle mresta udarci su mu dosta agresivniji i obično se osete dva ili tri jaka udarca nakon čega krene da nosi mamac.Preko zime zna dosta komplikovano da uzima,obično jedan ili dva puta čukne i to se oseti na štapu.To uglavnom budu veoma sitni i blagi udarci a potom "zalepi"mamac,odnosno drži ga u mestu i ne pomera se.Kada se to desi,tada je pravo vreme za jaku i odlučnu kontru!Ne treba se kod te situacije nećkati i premišljati!Tada je brza kontra presudna za ulov.Treba je izvesti tako što brzo namotavamo najlon do te mere da nam vrh štapa dodje do vode i tada naglo povlačimo štap u vis da bi došlo do ubadanja smudja.Nakon odradjene kontre štap držite napet i podignut u vis da bi zakačenog smudja podigli iz zone prepreka.

Izvor: ribolov-nautika.com Autor: Kemal Bejtović

 

JEZERO GAZIVODE: Raj za muvanje smuđa

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Francuska je saopštila da će britanskim ribarskim čamcima zabraniti pristup nekim francuskim lukama od sledeće nedelje ako dve zemlje ne postignu sporazum o licencama za ribolov.

Akcija poribljavanja ribnjaka Bager, omiljenog mesta za sportsko nadmetanje u pecanju, organizovana je od strane članova udruženja sportskih ribolovaca "Smuđ" iz Plandišta. Ribnjak je obogaćen sa 50 novih komada šaranske ribe.

U Kragujevcu će od 19. do 22. avgusta na lokaciji Šumadija sajma biti održan 12. Međunarodni sajam lova, ribolova i lovnog turizm pod nazivom 'Kraguj M'. Sajam će se održati nakon jednogodišnje pauze zbog epidemije virusa.

Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu raspisao je dva nova konkursa – za razvoj lovstva AP Vojvodine u 2021. godini i za podizanje novih ribnjaka rekonstrukciju postojećih, na području Vojvodine. U okviru konkursa za lovstvo biće dodeljeno 19,6 miliona dinara, a za ribarstvo je opredeljeno 20 miliona dinara. Konkurs za lovstvo otvoren je do 12.7.2021. a konkurs za ribarstvo do 15.9.2021.

Srbija je bogata prirodnim lepotama i turističkom ponudom koja vam omogućava da provedete produženi vikend ili neki duži period na nekom od lokaliteta. Predstavljamo vam prelepa jezera Fruške gore koja itekako vredi posetiti.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета