Савети за почетнике: Правилна исхрана риба у акваријуму

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Са чиме храните своје рибе и колико их храните су веома важна питања везана за услове живота које им обезбеђујете, као и да ли ће оне бити и остати здраве. Правилна исхрана риба подразумева много више од простог посипања по које љуспице или грануле по врху воде неколико пута дневно.

Коју врсту хране за рибе одабрати?

Уколико први пут имате акваријум са рибицама, избор хране за рибице у пет шоповима може да буде застрашујући. Прво, морате научити више о врстама риба које гајите у акваријуму, а почните са инфромацијом да ли имате врсте које воле да једу месо или биљке. Одатле, избор се шири на:

Сува храна за акваријумске рибе: Када размишљате о храни за рибе прво што вам падне на памет су љуспице. То је најчешћи облик, али сува храна такође може бити пелетирана, у гранулама, плутајућим или онима које тону, као и варијантама за специјалне врсте риба. Сува рибља храна може да има мање влакана, а додавање биљне хране у танк помоћи ће да смањите ризик од поремећаја бешике или надимања код својих тихих љубимаца.

Смрзнута храна за рибе: Неке рибље врсте ће просто уживати у замрзнутој храни, која може да се састоји од шкампа, црвића, планктона, козица, шкољки... Избегавајте да дајете говедину рибама које једу месо јер ће је тешко сварити. У пет шоповима се често продаје и смрзнуто поврће и спирулина која је намењена рибама.

Жива храна за рибе: Опције укључују живе козице, мање рибе као храна (за веће месождерке) и црве.

Биљна храна за рибе: Ако су ваше рибе биљождери, морате им обезбедити што више зелениша. Опције које можете да укључите су зелена салата, краставац, тиквице и спанаћ. Уз помоћ клипсе зелениш можете да закачите на зид акваријума или да причврстите у близини подлоге. Непоједено поврће обавезно уклоните или замените са свежим у року од 24 сата.

Уколико имате баш велики акваријум и гајите велике рибе, постоји и неколико интересантних алтернативних извора хране, о којима није лоше сазнати по нешто. На пример, у производњи хране за рибњаке, као алтернатива, користе се алге. Друга алтернатива, која се такође користи као нови начин узгоја је исхрана риба отпадом из пивара, винарија и дестилерија.

Биолошка различитост риба значи да им треба различита храна. Стога, ако у акваријуму имате различите врсте риба, користите комбинацију хране, као што је плутајућа храна, храна која споро тоне и храна која брзо тоне, да бисте осигурали да ће све рибице добити потребну храну.

Коју количину хране сипати рибама у акваријуму?

Власници аваријума ће пре сипати превише, него премало хране, што повећава количину отпада у акваријуму. Ово није само отпад који остане када рибе не поједу сву храну, већ и отпад који се излучује из њих, јер једу више него што им је потребно. Уколико установите да се ниво нитрата повећао, а акваријум делује загађено и прљаво, вероватно сте превише хранили своје рибице.

Будући да су хладнокрвне, рибицама није потребно толико хране да би одржале телесну температуру. Треба их хранити само једном дневно, отприлике у исто време, мада их можете хранити и више пута на дан, уколико им дајете мање количине хране.

Придржавајте се правила које каже да рибице треба хранити само количином коју могу да поједу за 5 минута и мање.

Постоји један изузетак: рибе биљоједи немају велике стомаке да држе пуно хране. Зато се оне могу хранити чешће од месождера или им дате зелениш који могу да једу током целог дана.

Не узимајте величину акваријума као показатељ колико је хране потребно рибицама. Пет рибица у великом акваријуму треба исту количину хране, као пет рибица у мањем акваријуму. Ако имате мањи акваријум само сипајте храну тако да свака рибица може доћи до ње.

Izvor: agromedija.rs

Савети за почетнике: Правилна исхрана риба у акваријуму

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Akvarijum i njegova zelena boja deluju veoma smirujuće, u kombinaciji sa kretanjem ribica u vodi. Iz tog razloga se dosta pažnje posvećuje pozicioniranosti samog akvarijuma i njegovom uređenju.

Svrha ovog teksta je upoznavanje najmlađih (što po godinama, što po ribolovačkom stažu) s nekim od elemenata takmičarske taktike. Neka to bude samo osnova koju će svojim iskustvom dograđivati, jer takmičarska veština, kao i pecanje uopšte, podrazumeva da to godinama dolazi samo od sebe, bilo da se aktivno takmičite bilo da pecate za sopstvenu dušu na nekom kanalu.

Сваки алтернативни састојак хране за животиње, па и рибе, мора да осигура хранљиву вредност по конкурентној цени. Конвенционалне копнене културе, посебно житарице и уљарице, фаворизоване су алтернативе због ниских трошкова, а показале су се успешним у примени као замена за рибље брашно. Међутим, такви биљни додаци могу узроковати значајне промене у прехрамбеном квалитету произведене рибе.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета