Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Baobab (lat. Adansonia), je drvo koje potiče sa Madagaskara, iz Afrike i sa Bliskog istoka. Postoji osam vrsta baobaba od kojih je šest sa Madagaskara. Interesantan je po tome što pravi rezerve vode unutar stabla. Neki botaničari tvrde da je starost koju može doživeti baobab, nekoliko hiljada godina.

Naziv baobab potiče iz arapskog jezika u kojem se biljka naziva bu bibab ili "mnogozrna voćka". Ime roda kojem pripadaju baobabi "Adansonia" izvedeno je iz imena francuskog botaničara Adansona(1727-1806) koji je većinu života posvetio ovoj neobičnoj biljci. Pojedini narodi koji žive u zemljama gde raste baobab nazivaju ga i drvo majmunskog hleba. Baobab je biljka koju odlikuje široko i visoko, drvenasto stablo.

Baobabi se nalaze u vrućim suvim delovima južnoafričke savane i često se nalaze u oblastima gde se kreću slonovi, nosorozi i druge divlje životinje. Slonovi pomažu da se razmnožava drveće.

Baobabi su kultni za ovaj deo Afrike zbog veličine, oblika i starosti. Ovo drveće skladišti velike količine vode u svom stablu i granama što im daje nabubreli izgled. Veliko drveće može da drži do 140.000 litara vode upijene tokom kišne sezone. Žedni slonovi često skidaju koru i drvo baobab drveća da dođu do vlažnih delova.

Na žalost, ovoj vrsti preti opasnost od nestajanja. Devet od 13 najstarijih baobaba, starih između 1.000 i 2.500 godina, osušila su se poslednjih desetak godina, prema studiji objavljenoj u naučnom časopisu "Nejčer Plants". Naglo izumiranje se događa u razmerama bez presedana, navodi se u studiji. Sumnja se da na to utiču klimatske promene s porastom temperature i sve većom sušom, ali nije defninitivno utvrđen uzrok. Drveće izumire u afričkim zemljama Bocvani, Namibiji, Južnoj Africi, Zambiji i Zimbabveu.

Baobab se smatra jednim od svetskih čuda prirode pored sekvoje General Šerman i eukaliptusa. On je jedan od najneverovatnijih biljaka koje postoje na svetu.

Agroinfo.rs/nationalgeographic.rs

Baobab afričko drvo koje nestaje

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Trend poskupljenja sirovina nastavlja se i na početku nove 2022. godine, pokazuju međunarodne studije u kojima je učestvovalo hiljadu vodećih menadžera u prerađivačkoj industriji na 12 evropskih tržišta.

Šume imaju brojne funkcije, ali tri osnovne, koje najčešće srećemo u zvaničnim šumarskim dokumentima su ekonomska, ekološka i socijalna. U osnovama gazdovanja šumama, ove funkcije se navode upravo ovim redom.

Srbija će dostići evropske standarde u oblasti pošumljavanja za 1.400 godina ukoliko zadrži ovaj tempo, rekli su predstavnici Koalicije 27 koja okuplja organizacije civilnog društva iz oblasti ekologije.

Dok se čovečanstvo upinje da očuva prirodu i ekosistem, pojedinci poput Jadava Pajenga sade šume i za sobom ostavljaju neprocenjivo bogatstvo.

U ski centru "Kopaonik", javno preduzeće "Skijališta Srbije" je započelo akciju pošumljavanja. Plan je da se u narednom periodu zasadi 20 hiljada sadnica smrče.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета